Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
Potrawy i inne wyroby domowe niekoniecznie z dodatkiem Cannabis ...

TEMAT: Szynka suszona

Szynka suszona 10 lata 2 tygodni temu #1

  • Izak
  • Izak Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 197
  • Zebranych lumenów: 442
  •  

  •  

Szynka suszona

Ostatnio zrobiłem szynkę według prostego przepisu i chciał bym się nim podzielić. Mięso jakiego użyłem to schab wieprzowy ale może też być szynka, karkówka itp. Najlepiej oczywiście użyć mięsa ze świni ubitej przez „znajomego” rzeźnika.
Ja miałem kilogram schabu. Pierwszy krok to dokładne umycie i wysuszenie mięsa. Następnie należy je natrzeć w cukrze i pozostawić na 24-48 godzin w lodówce. W tym czasie miąsko zacznie puszczać soki. Dobrze jest umieścić je tak aby płyn wydobywający się z niego mógł spokojnie ściekać. W zupełności wystarczy pochylić większy talerz.

Kolejny krok jest podobny, tylko teraz używamy soli zamiast cukru. Pamiętajmy żeby przed natarciem w soli dokładnie umyć i wysuszyć nasza porcję. Mięso powinno siedzieć w lodówce kolejne 24-48 godziny. Ja trzymałem 48 i wydaje się trochę za słone. Tutaj również będzie wyciekać płyn. Dwie powyższe czynności maja za zadanie zakonserwowanie mięsa.

Trzeci krok zaczynamy ponownie od bardzo dokładnego umycia i wytarcia mięsa. Następnie nacieramy je przyprawami. Nie będę tu podawał dokładnych ilości oraz rodzajów ziół i dodatków których można użyć. To kwestia indywidualna. Można użyć majeranku, czosnku, papryk(ostrych lub słodkich w proszku) tymianku, ziela angielskiego i wielu innych. Po natarciu ponownie mięso ląduje w lodówce na 24-48 godzin.

Ostatni a za razem najdłuższy etap to suszenie. Po wyjęciu z lodówki mięso należy zapakować w gazę lub pończochę i powiesić do suszenia w przewiewnym miejscu. Codziennie trzeba sprawdzać czy nie pojawił się brzydki zapach lub nie widzimy czegoś niepokojącego na powierzchni mięsa. Ja suszyłem swój kawałek około dwóch tygodni.

Jeśli chodzi o smak to wiadomo…Parma to to nie jest. Jednak smak nadal jest ciekawy jak na nakład pracy i koszty w to włożone. Myślę że warto spróbować pobawić się w takie wyroby. Zawsze to mniej chemii w naszym jadłospisie.

Świeży kawał


W cukrze/soli


Po konserwacji


W przyprawach



Produkt końcowy






By Izak
Ostatnio zmieniany: 10 lata 1 tydzień temu przez Bongjour. Powód: Estetyka, ortografia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

Szynka suszona 10 lata 1 tydzień temu #2

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

Fajny przepis ... trzeba będzie spróbować, bo wygląda smakowicie ! :)

Dziękuję, że się z nami tym podzieliłeś ...

Pozdro B)
G.
Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Szynka suszona 10 lata 1 tydzień temu #3

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

Mógłbyś Izak podać przybliżone warunki w jakich powinno leżakować mięsko. Podejrzewam, że wieszamy schab w ciemnym miejscu a temperatura? Przewiewne miejsce? Hmmm jak ktoś mieszka w domu to ma łatwiej ale wciąż nie mogę sobie wyobrazić takiego spotu ;)
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

Szynka suszona 10 lata 1 tydzień temu #4

  • Izak
  • Izak Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 197
  • Zebranych lumenów: 442
  •  

  •  

Ja powiesiłem na karniszu w pokoju w którym zazwyczaj jest uchylone okno. Nie powinno nic się z tym dziać. Jak rozmawiałem o tym przepisie z babcią to mówiła że takie coś było kiedyś bardzo popularne tak samo podsuszane kiełbasy itp. Można powiesić też nad kuchnią.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy

Szynka suszona 10 lata 1 tydzień temu #5

  • Zygmus.Hajser
  • Zygmus.Hajser Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 247
  • Zebranych lumenów: 617
  •  

  •  

Genialne, koniecznie będę musiał wypróbować :) Uwielbiam domowe wędzonki, chętnie skosztuję smaku domowej suszonki
- Gdy innych ogranicza moralność, czy prawo, pamiętaj:
- Wszystko jest dozwolone
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Szynka suszona 10 lata 1 tydzień temu #6

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

Suszyłem nie raz kiełbaski w pokojowych warunkach i naprawdę dawały radę :)
Już nie wspomnę jakie potem było jedzonko z nich smaczne ! :D

Pozdro B)
G.
Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour

Szynka suszona 10 lata 1 tydzień temu #7

  • stu
  • stu Avatar
jak będzie cieplej to pokuszę się na takie coś z wołowinki :) jedzenie surowej wieprzowiny nie do końca mnie przekonuje
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany