Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: Porady Franco - sadzonki.

Porady Franco - sadzonki. 10 lata 6 miesiąc temu #1

  • Janek
  • Janek Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • Posty: 50
  • Zebranych lumenów: 328
  •  

  •  

Triki Franco – sadzonki

Najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie w produkcji zdrowych sadzonek jest higiena. Kluczem do sukcesu są czyste narzędzia i czysty growroom. Z mojego doświadczenia najlepszym sposobem na utrzymanie czystości w pokoju z roślinami-matkami jest okresowe opróżnianie go (wyjęcie roślin, odłączenie wszystkich urządzeń) i spryskanie go roztworem wody utlenionej (H2O2 35%) z kranówką w proporcjach 1:10; tak przygotowanym roztworem spryskujemy ściany, urządzenia, lampy, prawie cały growroom. Po kilku godzinach wietrzenia, światła mogą zostać na powrót włączone a rośliny włożone na swoje miejsce. Jest to prosty sposób, aby zabić zarazki, bakterie, grzyby, zarodniki, i wszelkie pasożyty lub szkodniki (w tym ich jaja). Zabieg ten powinien być powtarzany co 4 – 6 miesięcy, w zależności od sytuacji. W pomieszczeniach z roślinami-matkami z których sadzonki pobierane są regularnie zabieg powinien być stosowany częściej.
Aby mieć pewność uzyskania dobrej sadzonki rośliny-matki muszą być w bardzo dobrej kondycji. Najlepszymi matkami są pełne wigoru rośliny w wieku od 1 do 6 miesięcy które mają zapewnione co najmniej 18 godzin światła na dobę. Aby uniknąć nadmiernego stresowania matek ważne jest aby pomiędzy sesjami pobierania sadzonek pozwolić roślinie odpocząć przynajmniej 2 – 3 tygodnie. Nawozy powinny być aplikowane regularnie, ale nie na 3 – 4 dni przed pobraniem sadzonek; na dzień przed pobraniem sadzonek lubię podlać matki wodą o ustabilizowanym pH na poziomie 5,5-6,0 nie zawierającą nawozów. Upewniam się także że wentylator mieszający ustawiony jest w taki sposób aby gałązki kołysały się w łagodnym wietrze co powoduje że są elastyczne, pomaga to przekształcić się komórką w gałązkach w komórki korzeniowe wydzielając hormony zakorzeniania gdy już wykonamy cięcie.
Sadzonki najlepiej pobrać po kilku godzinach świecenia, gdy bioprocesy rośliny są w pełni aktywne. Aby uniknąć przesuszenia/odwodnienia sadzonek należy zredukować cyrkulacje powietrza do minimum.
Do ukorzeniania sadzonek lubię używać jako medium rock-wool ponieważ łatwo w niej utrzymać odpowiednie parametry, prosto się flushuje a sadzonki ukorzeniają się szybko. 24 godziny przed rozpoczęciem procesu pobierania sadzonek zwykłem namoczyć medium w roztworze wody z odrobiną Previcur (2 to 2.5 ml na litr) o temperaturze 24 stopni C – powstrzymuje to grzyby przed spowolnieniem procesu ukorzeniania się sadzonek ponieważ Previcur to bardzo efektywny środek grzybobójczy ogólnego przeznaczenia stosowany głównie przy hodowli ziemniaków.
Gdy pobieram sadzonkę staram się aby czas pomiędzy momentem gdy ostrze dotyka gałązki przy cięciu sadzonki a momentem gdy tkanki sadzonki wchodzą w kontakt z hormonem ukorzeniania (żel lub proszek) był jak najkrótszy. Dzięki utrzymaniu jak najkrótszego czasu gdy na miejsce cięcia działa powietrze szanse na śmierć sadzonek przez zakażenie grzybem Pythium są zredukowane do minimum. Aby utrzymać dobre tempo umieszczam roślinę matkę na odpowiedniej dla mnie wysokości co pozwala mi szybko pracować – pobierać każdą sadzonkę, oczyścić z nadmiarów liści, zamoczyć w hormonie ukorzenia i włożyć do medium. Staję się to bardzo równomiernym i szybkim procesem i gdy mam dobry dzień jestem w stanie przygotować do 210 klonów na godzinę (3 tace z 72 klonami). Moim ulubionym narzędziem do cięcia sadzonek jest old-school'owa dwustronna żyletka. Jest ona niesamowicie ostra, sterylna i bardzo poręczna. Jest jednak także niebezpieczna i na przestrzeni lat widziałem kilka tak paskudnych rozcięć że wymagały założenia szwów, więc radzę jakąś sesje treningową w rękawicach ochronnych.
Po pobraniu i etykietowaniu sadzonek umieszczam je w incubator-box'ie w świetle lampy jarzeniowej. W ciągu pierwszych 3 – 4 dni wilgotność wewnątrz kopuły wynosi około 85% następnie powoli zmniejszam do 75%, później aby zahartować roślinę do 65%. Lubię hartować swoje sadzonki jeszcze gdy się ukorzeniają ponieważ w ten sposób cały proces przyśpiesza. Z doświadczenia wiem że sadzonki ukorzenione w wysokiej wilgotności są słabsze a proces ukorzeniania trwa dłużej niż u sadzonek ukorzenionych i hartowanych w tym samym czasie.
Jako hormonu zakorzeniania zwykle używam żelu Clonex ponieważ praca z żelem jest szybsza, czystsza i mniej niebezpieczna dla zdrowia od pracy z produktami pylącymi (proszki są bardzo dobre, ale bardzo niestabilne a wdychanie ich jest toksyczne dla człowieka. Dlatego jeśli jako hormonu ukorzeniania używasz proszków zawsze podczas pracy miej założoną maskę przeciwpyłową).
Mój osobisty rekord w czasie ukorzenienia sadzonki wynosi 6 dni, ale zwykle zajmuje to od 9 do 14 dni w zależności od odmiany. Istnieje kilka sztuczek które można wcielić w życie aby skrócić czas ukorzenienia się sadzonki. Najskuteczniejszą z nich jest spryskiwanie klonów delikatną mgiełką oczyszczonej RO wody podczas pierwszych 3 dni procesu i flushowanie medium przy pomocy łagodnego roztworu ze składnikami odżywczymi wykonane 3 dni po umieszczeniu sadzonek w medium. Regularne spryskiwanie klonów mgiełką z oczyszczonej wody przez pierwsze 2 – 3 dni od cięcia sprawia że klony cały swój wigor kierują na produkcję komórek korzeniowych. Z mojego doświadczenia wynika że najlepiej unikać dokarmiania klonów przez liście ponieważ spowalnia to wyrastanie korzeni; jeśli rośliny są karmione przez liście to nie odczuwają potrzeby rozwijania korzeni aby pobierać składniki odżywcze. Dzięki odczekaniu trzech dni przed zflushowaniem medium łagodnym roztworem ze składnikami odżywczymi (5,5 pH i 1,0 EC wykonanym z gotowych do zaabsorbowania syntetycznych minerałów) korzenie po prostu wystrzelą z sadzonki gdy otrzymają bodziec do przyjęcia składników odżywczych.
Kiedy sadzonki mają już korzenie, to w ciągu 2 -3 dni sadzę je w wybranym medium; w ten sposób korzenie nieprzerwanie się rozwijają (najpierw w medium ukorzeniającym następnie po przesadzeniu w medium hodowlanym), bez zatrzymywania rozwoju spowodowanego przez niepenetrowaną powierzchnię (co ma miejsce gdy już ukorzenione leżą przez kilka dni na tacce).
Sadzonki są punktem wyjścia dla większości roślin uprawnych i powinny być ukierunkowane na maksymalną prędkość i siłę. Tajemnicą szybkiego i zdrowego cyklu produkcyjnego jest koordynacja w czasie sesji pobierania sadzonek i przygotowanie logistyczne do szybkiego przesadzania.

źródło: anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://www.strainhunters.com/site/index.php/index.html/_/articles/grow-articles/francos-tricks-on-cuttings-r41
Pokój i Miłość.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, SkyneT 2.0, Bongjour, ned4wed

 
 
 
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany