Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
Wszystkie informacje dotyczące Konopi Siewnych, czyli przemysłowych ...

TEMAT: Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy.

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #1

  • Bongjour
  • Bongjour Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ERROR: 4.20
  • Posty: 4475
  • Zebranych lumenów: 6341
  •  

  •  

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy






Unijne dopłaty sprawiły, że uprawa konopi przemysłowych nigdy nie była tak opłacalna. Firmy szukają rolników chętnych do siania rośliny, która choć kojarzy się z narkotykami, to nie ma z nimi nic wspólnego. Może poza zyskami.





- Od przyszłego roku rolnicy siejący konopie przemysłowe dostaną 400 euro dopłaty unijnej na hektar. To dwa razy więcej niż przy uprawie na przykład pszenicy. Tak zadecydowało nasze Ministerstwo Rolnictwa. Dodatkowo możliwe, że w przyszłości dojdzie do tego kolejne 45 euro z racji uprawy rośliny o przeznaczeniu na cele energetyczne - mówi Biztok.pl Maciej Kowalski, założyciel HemPoland.

Większość osób może go kojarzyć nie z biznesem, ale z działalnością polityczną w Ruchu Palikota lub w organizacjach nawołujących do legalizacji marihuany. Swoje zainteresowania konopiami indyjskimi przeniósł na całkowicie legalne konopie siewne.

Według Ministerstwa Rolnictwa w zeszłym roku ich uprawa w Polsce wyniosła 300 hektarów. W przyszłym może być już kilkukrotnie, a może nawet kilkunastokrotnie większa. Minimum 300 hektarów zasiać w 2015 roku chce HemPoland. Plany to jednak aż 1000 hektarów. Tylko nieco mniej planuje obsiać EFA Gryt.

Kilkaset hektarów wysieje też zapewne Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który do niedawna miał nieformalny monopol na konopie. Bezpośrednio od rolników kupić słomę konopną chce też niemiecka firma Steico. Wszystko dzięki uwolnieniu rynku. I dopłatom.

- Dlaczego rolnicy powinni zdecydować się na konopie? Bo dziś to najbardziej atrakcyjna finansowo uprawa. Zysk z hektara to na czysto minimum 2-3 tys. zł. A teraz dzięki dopłacie będzie jeszcze więcej. I to praktycznie bez ponoszenia żadnych kosztów - tłumaczy w rozmowie z Biztok.pl Ewa Gryt z firmy EFA Gryt.

Dla porównania: Wielkopolska Izba Rolnicza szacuje, że zysk z hektara uprawy buraka cukrowego to ok. 1300 zł. Minus konopi to biurokracja - rolnicy, którzy chcą je uprawiać, muszą się zgłosić do urzędów gminnych i marszałkowskich. Każdy wyznaczył inne terminy. W niektórych województwach zapisy kończą się już z końcem września.

- Mimo tego i tak zdarzają się problemy. Sąsiedzi często zadają rolnikom dziwne pytania albo wręcz donoszą na policję. Ta czasami robi naloty, sprawdza czy wśród konopi przemysłowej nie rośnie indyjska, ale zawsze odjeżdża z niczym - przyznaje Ewa Gryt.

Rolnicy kontroli jednak się nie boją, bo zyski nie dość, że są wysokie to jeszcze stabilne. Z hektara potrafią zebrać 10-12 ton surowca. Najlepsze plantacje dają nawet 17 ton. Maciej Kowalski gwarantuje swoim klientom odbiór konopi za ok. 350 zł za tonę. To więc przewaga nad obsiewaniem zboża, bo tam nigdy nie wiadomo ile zarobi się na sprzedaży tony pszenicy czy jęczmienia.

- Koszty rozpoczęcia działalności to około 2 tys. zł na hektar. Teraz zostaną one niemal całkowicie pokryte dotacją. Rolnik ma tylko zasiać konopie, nawozić je oraz zebrać. Reszta to czysty zysk - przekonuje właściciel HemPoland.

Na dodatek rolnik nie załatwia żadnych sprawy urzędowych - robi to za niego firma skupująca surowiec. Jedyny warunek to odpowiednia gleba.

- Dla mnie to alternatywa wobec siania pszenicy. Polecam wszystkim, którzy mają glebę z pH powyżej 6. Jeśli jest mniejsze to konopie wzejdą, urosną pół metra i tyle. Zrobić badania i siać - mówi nam rolnik Franciszek Mateja, który po raz drugi w swoim życiu szykuje się do konopnych żniw.

Zebrany przez niego surowiec zostanie w głównej mierze wykorzystany w budownictwie. Słoma służy bowiem do budowy domów, a także jako świetny izolator. Firmy zlecające uprawę konopi przyznają, że rynek jest chłonny.

- W zeszłym roku słomy na rynku zabrakło. Dużo kupują Niemcy, zgłosili się do mnie także Amerykanie. Tam choć w dwóch stanach zezwolono na uprawę konopi indyjskiej, to przemysłowa jest zakazana. W dalszej perspektywie możliwe, że słoma będzie wykorzystywana jako surowiec energetyczny, na przykład w elektrowniach PGE. Tu jednak zysk jest mniejszy - mówi Kowalski.

Z konopi przemysłowej korzystają także przemysł kosmetyczny, spożywczy czy papierniczy. Ewa Gryt z pomocą funduszy unijnych opracowała autorską metodę pozyskiwania celulozy niedrzewnej, a także ją opatentowała. Jak przekonuje dzięki konopiom przemysłowym powstaje biała celuloza, co sprawia że nie trzeba wydawać pieniędzy na kosztowny i nieekologiczny proces wybielania.



źródło: www.biztok.pl/biznes/boom-na-konopie-w-polsce-rolnicy-zarobia-wiecej-niz-na-pszenicy_a17828
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #2

w splifie niebawem pojawi się wyjaśnienie jak wejść w ten biznes i poradzić sobie z legalnym pierniczeniem
:) super sprawa !!
to zmienia świat na lepszy, dziwne że unia daje dopłąty
przyjme nasiona. Juanita la Lagrimosa : )
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #3

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

Może w końcu coś drgnie w tej kwestii i ludzie będą w lepszym świetle widzieć konopie; nie tylko jako zuo i narkotiki.

Rolnik Franciszek Mateja napisał:

- Dla mnie to alternatywa wobec siania pszenicy. Polecam wszystkim, którzy mają glebę z pH powyżej 6. Jeśli jest mniejsze to konopie wzejdą, urosną pół metra i tyle. Zrobić badania i siać - mówi nam rolnik Franciszek Mateja, który po raz drugi w swoim życiu szykuje się do konopnych żniw.

Przepis na udany outdoor :D
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour

 

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #4

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Jak wszyscy zaczną siać na dworze to ciężko będzie auta znaleźć bo to dziadostwo wszystko nam zapyli a oprócz zysków frajda z uprawy żadna.
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: bic

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #5

  • Bongjour
  • Bongjour Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ERROR: 4.20
  • Posty: 4475
  • Zebranych lumenów: 6341
  •  

  •  

Marysia_Gram napisał:
Jak wszyscy zaczną siać na dworze to ciężko będzie auta znaleźć bo to dziadostwo wszystko nam zapyli a oprócz zysków frajda z uprawy żadna.


Frajdą w tym wypadku jest ekologia :bongo:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Jointowy Kac

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #6

Koza napisał:

Przepis na udany outdoor :D

nie masz chyba na myśli sadzenia w miejscu gdzie rośnie przemysłowa ?
przyjme nasiona. Juanita la Lagrimosa : )
Ostatnio zmieniany: 9 lata 6 miesiąc temu przez Człowiek Nauki Fazy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #7

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

bliskiNatury napisał:
Koza napisał:

Przepis na udany outdoor :D

nie masz chyba na myśli sadzenia w miejscu gdzie rośnie przemysłowa ?
Rolnik Franciszek Mateja napisał:

- Dla mnie to alternatywa wobec siania pszenicy. Polecam wszystkim, którzy mają glebę z pH powyżej 6. Jeśli jest mniejsze to konopie wzejdą, urosną pół metra i tyle. Zrobić badania i siać - mówi nam rolnik Franciszek Mateja, który po raz drugi w swoim życiu szykuje się do konopnych żniw.

Chodziło mi o tą część tekstu, gdzie należy zadbać o odpowiednia pH i samo urośnie; proste i skuteczne ;)

Idąc dalej za teorią spiskową, że dziczki zapylą nam wszystkie uprawy konopi na zewnątrz to równie dobrze pyłek będzie krążył w całym kartoflandzkim świecie wpadając poprzez wloty pasywne i wentyle nadmuchujące do growboxów i grow roomów :D

Bez jaj ;) kilkaset metrów moim zdaniem to bariera nie do pokonania dla pyłku ;)

Życzę miłego dnia :peace:
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 6 miesiąc temu przez Koza.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 6 miesiąc temu #8

  • LaCocaine
  • LaCocaine Avatar
przenicy z h wyjdzie ok. 2,5k(plon 5t z hektara paszowej) a konopi ok. 4,2k(12t z hektara).

a dopłaty są chyba o 100 euro większe dla konopi niż pszenicy.

ciekawe ale na brykiet czy pelet to raczej i tak bardziej się opłaci kupować słomę bo jest tania u mnie po 4 zl kupowali w belkach tych dużych okrągłych nie wiem ile może taka belka ważyć ale myślę , że te 3-4 to raczej tone zrobią więc tona ok. 16 zł no wiadomo trzeba to sprasować paliwo itp niech wyjdzie tona po 20 zl...

a konopie? to chyba dla dużych rolników bo u mnie na przykład samej sieczkarni nikt niema ... wiem , że kiszonkę z kukurydzy też się bierze na eko gaz więc możliwe , że to jest bardziej dla tych rolników bo sprzęty już mają.

według mnie to u Nas powinni stawiać na słomę chuj tam już się rozpisałem więc Wam pokaże biznes plan :D

wystartować o dotacje z UNI na zakup peleciarki i rozdrabniacza(albo do użędu pracy tam też dają jakieś dotacje mneijsze a na to myśle by potrzeba było jakies 25-30K zł) peleciarka 22KW a rozrabniacz 11 KW

łącznie daje nam 33KW czyli biorąc pod uwagę dla łatwości 10h pracy dziennie 1h= 16,5 zł czyli 10h = 165 zł

taka peleciarka przerabia do 300L na 1h słomy czyli 3 tony w ciągu 10h

1T peletu jak możecie sprawdzić na np. allegro wychodzi 700+ zł...

czyli wydajemy 165 zł a otrzymujemy 2,1k zł... nawet biorąc pod uwage iż trzeba by było dokupić słomy to myślę że ten 1,5k na czysto lekką ręką wyjdzie :)

Myśląc racjonalnie nikt nie kupi tego peletu w takiej cenie bo tona węgla kosztuje ok ~700 zł a 1T węgla = 1,5T peletu tylko zobaczcie jak można zbijać tą cenę przecież można zyskać 500zł na przeróbce i gdzie takie pieniądze się dostanie za dniówkę?

dodam , że tylko u Mnie na polu marnuje się jakieś ok. 30 ton słomy... a dookoła sąsiedzi by sprzedawali bez problemu hehe ale ludzie przezwyczajeni do siania zborza i tyle... na czele z moim starym... hehe

pozdro!

jakby ktoś z Was koledzy dopchał się do premiera to wiecie gdzie szukać ministra gospodarki :P
Ostatnio zmieniany: 9 lata 6 miesiąc temu przez LaCocaine.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Boom na konopie w Polsce. Rolnicy zarobią więcej niż na pszenicy. 9 lata 4 miesiąc temu #9

  • Chmura
  • Chmura Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • I AM PURE FORCE IN HUMAN FORM!
  • Posty: 744
  • Zebranych lumenów: 1126
  •  

  •  

Frajda jest, trzeba usiąść w środku takiego pola z tłustym gibonem :rasta: :rasta:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany