Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: Mrówki i mszyce czyli niemile widziana symbioza w naszym ogródku.

Mrówki i mszyce czyli niemile widziana symbioza w naszym ogródku. 9 lata 11 miesiąc temu #1

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Witam.
Dość często się zdarza, że sadzimy nasze roślinki obok mrowiska.
Bardzo pożyteczne i pracowite mróweczki mogą wspomagać naszego jednego z najgorszych wrogów, mszyce. Jeżeli pojawią się mszyce na naszym krzaczku a obok jest mrowisko to zapomnijmy o tym ,że naturalni wrogowie mszycy np. biedronka zlikwidują je. Mrówki będą ich bronić za "słodycze" czyli tzw. spadź ;)


Mszyce (Aphidoidea) – nadrodzina owadów w rzędzie pluskwiaków, obejmująca ponad 3,5 tys. gatunków, z czego w Polsce występuje kilkaset. Występują masowo, żerują na roślinach. W większości są szkodnikami upraw.


Mszyce i mrówki

Niektóre gatunki mszyc żyją w symbiozie z mrówkami. Spadź, którą wydzielają sprawia, że niektóre gatunki mrówek (np. europejska mrówka ćmawa) wykorzystują tę słodką substancję do swoich potrzeb, z korzyścią dla samych mszyc, dla których płyn ten jest wydaliną. Mrówki też bronią mszyc przed drapieżnikami.


Europejska mrówka ćmawa






Na tym zależy mrówką...

Spadź, rosa miodowa – słodka ciecz występująca głównie latem zazwyczaj w postaci kropel na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły oraz na liściach niektórych drzew liściastych, m.in. dębu i lipy. Składa się głównie z soków roślinnych z uszkodzonych przez mszyce, czerwce lub miodówki (i inne owady ssące żywiące się sokami roślinnymi) komórek oraz z płynnych odchodów tych owadów.



źródło: wikipedia.org

A tutaj zobaczcie jak ładnie mróweczki opiekują się mszycą ;)



Więc jeżeli nie chcecie używać środków chemicznych do zwalczania szkodników i mrówek to zastanówcie się czy sadzić przy mrowisku.

:ganja:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

Mrówki i mszyce czyli niemile widziana symbioza w naszym ogródku. 9 lata 11 miesiąc temu #2

  • Orzech
  • Orzech Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • canabinabani
  • Posty: 690
  • Zebranych lumenów: 1105
  •  

  •  

blablabla, ja sadze przy mrowiskach i dzieki nim mam obrońców moich drzewek ;-) bardzo czesto znajdywalem puste skorupki ślimaków kilka/kilkanascie centymetrów od moich łodyżek :>

mszyc nie zaobserwowałem ;-)
nadpis?
Ostatnio zmieniany: 9 lata 11 miesiąc temu przez Orzech.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Mrówki i mszyce czyli niemile widziana symbioza w naszym ogródku. 9 lata 11 miesiąc temu #3

  • DeathAdder
  • DeathAdder Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 225
  • Zebranych lumenów: 341
  •  

  •  

Dokładnie jak wyżej - nie ma nic lepszego na ślimaki niż mrówki - nawet sól nie robi takich efektów. W przypadku mszyc wywar z czosnku i ostrej papryki, potem oprysk i wypala nawet jajeczka mszyc. Deszcze które spłukują sól, bardzo szybko usuną ewentualny aromat wyczuwalny w kwiatkach, ale mszyce raczej już nie wrócą.
I choćbym próbował, marihuaną nie zaćpam się na śmierć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

Mrówki i mszyce czyli niemile widziana symbioza w naszym ogródku. 9 lata 11 miesiąc temu #4

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Spoko Panowie ja tylko napisałem że jest taka możliwość i że tak sytuacja może się przytrafić. Wiadomo że tam gdzie mrówki nie muszą być mszyce ;) Niektórzy przychodzą na spota raz na miesiąc lub 3 razy w ciągu uprawy więc taka akcja może dość mocno zaszkodzić naszej uprawie.
:ganja:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany