Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: Wciornastek tytoniowy ang. Thrips, skuteczna walka

Wciornastek tytoniowy ang. Thrips, skuteczna walka 9 lata 2 miesiąc temu #1

  • F.B.I
  • F.B.I Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Największe bogactwo to robienie tego, co kochasz
  • Posty: 648
  • Zebranych lumenów: 2077
  •  

  •  

Postanowiłem napisać ten artykuł zanim jeszcze finalnie rozprawiłem sie z tymi bydlakami, Thrips z angielskiego czy tez poprostu wciornastek tytoniowy, to zmora upraw w podłozach glebowych, wełnie mineralnej czy kokosie, trudno go zlikwidować bez pestycydów, a te z kolei sa bardzo niebezpieczne dla nas, jako finalnych konsumentów produktu, utzymują sie one bowiem do 12 tygodni w glebie i roslinie.
Pierwszy kontakt z wciornastkiem miałem jakis rok temu, wtedy pierwszy raz przypałętał sie do mojego grow roomu, i do tej pory terroryzuje moje uprawy, co prawda w mniejszym stopniu ale wciaż jest obecny i psuje mi krew. Podobnie jak ziemiórki i wiele innych pasozytów ich cykl zyciowy rozpoczyna sie od złozonych jaj w warstwie podłoza kilka centymetrów pod powierzchnią, co dla nas jest juz strefą nie do skontrolowania, tam sie wykluwaja i żerują na delikatnych korzonkach naszych roslin do chwili uzyskania odpowiedniego stadium rozwoju, wtedy wychodzą z podłoza i zaczynaja sobie latać, co utrudnia walke jeszcze skuteczniej.
Moja walka polegała na rozwieszeniu żółtych plastrów co w sporym stopniu pomagało, ale niestety nie konczy cyklu zyciowego w podłożu gdzie jest prawdziwa wylęgarnia tego plugactwa. Utrzymywanie stale mocno wilgotnego podłoza utrudnia im penetracje donicy w głąb i tym samym robienie wiekszego spustoszenia korzeni, ale to nie jest finalne rozwiazanie, opryski podłoza równiez nie były skuteczne. Do dzisiaj wstretne muszki graja mi na nosie, mimo ze wszedzie porozkładane sa saszetki z roztoczami Abmesylius Cucumeris które skutecznie niszczą przędziorka, ale wciornastek sie z nich smieje, ich wielkim minusem jest to że ich skutecznosc i szybkosc działania konczy sie ponizej pewnej wilgotnosci powietrza, nalezy im zapewnic min. siedemdziesiąt procent a to w realu jest czasem trudne do uzyskania, a na flo całkowicie wykluczone ze wzgledu plesni która w takich warunkach napewno zerzarłaby nam topy.

Jak widać wybór odpowiedniej ochrony biologicznej nie jest takie oczywiste, az do wczoraj, moze wielu z was juz zna sposób który ja odkryłem wczoraj, jesli tak to warto aby kazdy sie podzielił doswiadczeniem z ich stosowaniem. Moja ochrona biologiczna została zamówiona wczoraj i czekam cierpliwie, preparat ma wiele nazw ale wiekszosc z nich jest oparta na działaniu dobroczynnych nicieni Steinernema carpocapsae i kilku innych szczepów, zaleznie od rodzaju zagrozenia, ja skupiam sie na Steinernema carpocapsae poniewaz ma najwieksze spektrum działania czyt. ma szerokie wachlarz plugactwa w swojej karcie menu. Steinernema carpocapsae likwiduje prawie wszystko co zaczyna cykl zyciowy w podłożu, sa bezpieczne w stosowaniu w domu w kwiatach na parapecie, na rabatce, w szklarni, nie stanowi zagrozenia dla ludzi, dzieci, zwierzat domowych. Taktyka stosowania polega na rozprowadzeniu saszetki z nicieniami w wodzie, potem wlewamy to do spryskiwacza i aplikujemy na podłoże, jedna saszetka starcza na wiele metrów kwadratowych podłoza, a cała magia rozpoczyna sie juz pod powierzchnią, wazne jest aby medium było wczesniej zwilzone aby nicienie mogły sie szybko przetransportowac w głab donicy, sa zdolne do penetracji do trzech cali od powierzchni, co w normalnych warunkach podlewania powinno wystarczyc aby sie pozbyc pasozytów, ale sa tu sceptycy którzy przesuszają swoje rosliny, co wg. mnie jest głupotą chociażby dla tego ze taki wciornastek zerze nam korzenie az do dna, ale nie mój kłopot :), wracajac do sedna, jesli mamy kłopot dalej, nawet po zastosowaniu Steinernema carpocapsae, sa tez preparaty tajie jak np. Double Death Mix, to tylko nazwa handlowa ale pod nią kryja sie dwa szczepy nicieni, jeden który juz opisałem czyli Steinernema carpocapsae i drugi Heterorhabditis heliothedis penetruje podłoze od trzech cali w dół donicy az do około 6 cali, nie sa tak zywotne jak te pierwsze ale robia robote. Warto jeszcze wspomniec o Pirate Bug eat Thrips, jest to żuczek podobny wg. mnie do zuczka gnojnego ;) który też robi robote, jesli komus to nie przeszkadza to też potrafi załatwic sprawe. W Polsce mozna dostac preparaty z nicieniami na stronie firmy Koppert pod nazwa Entonem, w Uk mozna kupic preparat na stronie GreenGardener.co.uk, tutaj jest sporo pochodnych preparatów z róznymi szczepami nicieni, jesli nie macie pojecia co podgryza wasze pociechy to polece Nemasys Grow Your Own który ma najszersze spektrum działania, warto jeszcze wspomniec sposób działania tych nicieni, a wiec w momencie zaaplikowania ich na podłoże i lekkim spłukaniu pod powierzchnie aby nie wyschły, zaczynaja polowanie na larwy, kiedy juz namierza ofiare włażą do nich przez otwór gębowy lub ten z drugiej strony:), i wydzielają bakterie które rozkładaja larwe wciornastka na substancje które nicien może zjesc, nastepnie składa jaja i tak sie zamyka cykl. Z niecierpliwoscią czekam na moją paczke az bede mógł pozbyc sie dziadostwa raz na zawsze.
Mam nadzieje że art pomoże nie jednemu z was.
Bądźcie wolnymi jednostkami.Żyjcie i kochajcie jak naturalne stworzenia naszej małej planety.Chrońcie przyrodę wokół siebie, kochajcie się i twórzcie muzykę. Jesteśmy tu tylko na krótką chwilę, sprawcie, żeby się opłacało.Starajcie się być dobrzy i nikomu nie szkodzić,to...
Ostatnio zmieniany: 9 lata 2 miesiąc temu przez Koza.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, Koza, Kowalsky, Bongjour, Cichy Bob

 
 
 

Wciornastek tytoniowy ang. Thrips, skuteczna walka 9 lata 2 miesiąc temu #2

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

Bardzo pomocny artykuł ! :ganja:
Przyda się nie jednej osobie walczącej z tymi paskudami ...

Dodam, że ja z Firmy Koppert stosowałem kilka rodzajów „robali” i za każdym razem pomogło. Więc polecam.
Ostatnio tez od samego początku uprawy stosuje żółte i niebieskie plastry na ziemiórki ... robią też robotę. ;)

Pozdro B)
G.
Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wciornastek tytoniowy ang. Thrips, skuteczna walka 9 lata 2 miesiąc temu #3

  • DonOmen
  • DonOmen Avatar
  • Offline
  • ... na wacie
  • Nomen atque omen
  • Posty: 1
dobrze wiedziec. dzieki ziom! :joint:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany