Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. TEST wentylatorów

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. TEST wentylatorów 10 lata 5 miesiąc temu #1

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Witam.
Pomyślałem że komuś się przyda i ułatwi choć trochę wybór wentylatora do małych upraw :):ganja:
Zapraszam do lekturki ;)

Kilka słów o teście
Jak niektórzy wiedza lub nie, ciężko wybrać odpowiedni wentylator, który zapewnia ciche i wydajne chłodzenie a do tego jest atrakcyjny cenowo. Mam nadzieje, że niniejsze zestawienie wam pomoże znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie wentylator spośród ponad dwudziestu przetestowanych przez nas modeli firm: Antec, Noctua, Enermax, SilentiumPC oraz Lepa)

Kultura pracy – Testy głośności wentylatorów

Przy pomocy sonometru firmy UNI-T UT351 postanowiliśmy sprawdzić kulturę pracy wszystkich testowanych wentylatorów przy trzech napiciach pracy 12,7 oraz 5v.


Wszystkie pomiary wykonywane były w następujących warunkach:

-pomieszczenie zamknięte o powierzchni ok. 10 m 2
-poziom tła: 31,4 dBa (poziom “ciszy” panującej w pomieszczeniu pomiarowym)
-temperatura panująca w pomieszczeniu: ok. 22 stopnie Celsjusza
-odległość od najbliższej ulicy: ok. 100 m
-godziny pomiarów: 20-24
-odległość mikrofonu od wentylatora: 5cm
-pozycja wentylatora podczas pomiaru: pionowa

Sprzęt pomiarowy:

-UNI-T UT351 (zakres działania: 30-130 dBa)
-długość każdego pomiaru: 30 s

Na wykresie przedstawiona jest maksymalna wartość w dBa uzyskana podczas 30s testu.

Warto na wstępie zaznaczyć, że czym dalsza odległość mikrofonu od wentylatora tym uzyskane wartości (dBA) będą mniejsze. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podczas korzystania z komputera z zamontowanymi wentylatorami nie będziemy mieli przystawionego ucha bezpośrednio do nich samych. Wentylatory z wynikiem równym „O” na wykresie oznaczają, że śmigło z danym napięciem nie startowało, więc pomiar był niemożliwy.

Mam nadzieje ze moja osobista skala pomoże wam odczytywać wykresy ;) :
30-36,9 dBa – Wentylatory bardzo ciche
37-39,9 dBa – „Śmigła” Ciche – delikatnie słyszalne z bardzo bliska
40-42,9 dBa- Lekko słyszalne z bliska – akceptowalne.
43-43,9 dBa – Wentylatory słyszalne – jeszcze akceptowalne
44-45,9 dBa – Konstrukcje wyraźnie słyszalne nawet z dalszej odległości
46-49,9 dBa – Konstrukcje głośne
powyżej 50dBa – „Śmigła” bardzo głośne.


Głośność wentylatorów przy napięciu 12V (napięcie 12v – max obroty).







Testy wydajności wentylatorów – pomiary anemometrem

Przy pomocy anemometru CHY 360 postanowiliśmy sprawdzić wydajność wszystkich testowanych wentylatorów przy trzech napiciach pracy 12, 7 oraz 5v


Sprzęt pomiarowy i akcesoria używane podczas testów wydajności wentylatorów:

-anemometr CHY 360; długość każdego pomiaru: 16 s
-tuba o średnicy wewnętrznej 70 mm (dostosowana do sondy anemometru): długość: 30 cm

Wentylatory z wynikiem równym „0″ na wykresie oznaczają że śmigło z danym napięciem nie startowało, więc pomiar był niemożliwy.

Testy wydajności wentylatorów (napięcie 12V)
pomiar anemometrem bezpośrednio za wentylatorem w m/s (napięcie 12v – max obroty)



7V


5V


Testy wydajności – pomiar anemometrem „za tubą” w m/s (napięcie 12v – max obroty)

Testy wydajności – pomiar anemometrem „za tubą” w m/s (napięcie 12v – max obroty)



7V


5V



Test przepływu powietrza – charakterystyka dynamiki, wirów itp.
pomiar anemometrem z odległości 5cm za wentylatorami w m/s (napięcie 12v – max obroty). Im mniejsza różnica miedzy pierwszym wykresem a tym ostatnim – tym przepływ wyrzucanego powietrza jest bardziej skupiony. W zależności od miejsca montażu wentylatora możemy uznać tą wartość za znaczącą lub nie.



Podsumowanie
Jak możecie zauważyć każdy z prezentowanych wentylatorów różni się od siebie parametrami pracy, dlatego przed zakupem któregokolwiek z nich warto się zastanowić nad tym jakiego typu chłodzenia potrzebujemy. Czy ma być one być wydajnie, ciche lub zapewnić optymalne chłodzenie przy zachowaniu minimalnej głośności pracy. Warto też zwrócić uwagę na charakterystykę przepływu powietrza jaką tworzy wentylator (patrz ostatni wykres), ponieważ kierunek i ruch powietrza jest bardzo ważny.
Na potrzeby tego testu postanowiliśmy tym samym stworzyć nową kategorię wyróżnień, mianowicie „Doskonała kultura pracy„, którą otrzymają najcichsze wentylatory w zestawieniu o wyjątkowo atrakcyjnym stosunku wydajności do poziomu głośności, zapraszam do podsumowania każdego z wyróżnionych wentylatorów z osobna:

W kwestii bardzo dobrej wydajności wyróżniamy wentylatory w wykonaniu firmy ENERMAX modele MAGMA,T.B SILENCE Manual Speed Control i Closter, a także Sigma EVO od firmy SilentiumPC oraz wentylator 70D od firmy Lepa. Charakteryzują się one bardo dużą wydajnością przepływu powietrza, bezpośrednio za wentylatorem jak i podczas pomiarów na końcu tuby. Oczywiście jest to okupione wyjątkowo głośna pracą.

Opinia o Enermax MAGMA

Ocena: 4/5

Plusy:

+ Bardzo dobra wydajność

+ Demontowany wirnik

+ Cena (35zł)

Minusy:

- Kultura pracy przy maksymalnych obrotach


Opinia o Enermax Closter


Ocena: 4/5

Plusy:

+ Bardzo dobra wydajność

+ Podświetlenie LED

+ Demontowany wirnik

Minusy:

- Kultura pracy przy maksymalnych obrotach

- Cena (60zł)


Opinia o T.B SILENCE Manual Speed Control


Ocena: 4/5

Plusy:

+ Bardzo dobra wydajność

+ Potencjometr do regulacji obrotów

+ Demontowany wirnik

Minusy:

- Kultura pracy przy maksymalnych obrotach

- Cena (70zł)


Opinia o SilentiumPC Sigma EVO


Ocena: 4/5

Plusy:

+ Bardzo dobra wydajność

+ Cena (25zł)

Minusy:

- Kultura pracy przy maksymalnych obrotach


Opinia o Lepa 70D


Plusy:

+ Bardzo dobra wydajność

+ Cena (20zł)

Minusy:

- Kultura pracy przy maksymalnych obrotach


W kwestii kultury pracy na pewno warte wyróżnienia są następujące konstrukcje: Noctua NF-A14ULN, Enermax Everest, SilentiumPC Zephyr 140 oraz Antec TrueQuiet 140. Charakteryzują się one dostateczną wydajnością, ale głównie fani ciszy powinni być z nich jak najbardziej zadowoleni ponieważ są bardzo ciche.

Opinia o Noctua NF-A14ULN


Ocena: 4,5/5

Plusy:

+ Dostateczna wydajność

+ Akcesoria

+ Bardzo dobra kultura pracy

+ Gumowe elementy ramki zapobiegające drganiom

+ 6 lat gwarancji

Minusy:

- Cena (90zł)


Opinia o Enermax Everest


Ocena: 4,5/5

Plusy:

+ Dostateczna wydajność

+ Bardzo dobra kultura pracy

+ Demontowany wirnik

+ Podświetlenie LED

Minusy:

- Cena (60zł)


Opinia o SilentiumPC Zephyr 140


Ocena: 5/5

Plusy:

+ Dostateczna wydajność

+ Bardzo dobra kultura pracy

+ Cena (25zł)

Minusy:

- Brak


Opinia o Antec TrueQuiet 140


Ocena: 4,5/5

Plusy:

+ Dostateczna wydajność

+ Bardzo dobra kultura pracy

+ Dwa tryby pracy

+ Gumowe elementy ramki zapobiegające drganiom

Minusy:

- Cena (60zł)


Tak zwany złoty środek, pod kwestią dobrej wydajności i kultury pracy wyróżniamy następujące konstrukcje: Noctua NF-A14 FLX, SilentiumPC Mistrial 140 i Zephyr 120, a także Antec TrueQuiet PRO 120. Zapewniają one dobrą kulturę pracy a także przepływ powietrza jest na jak najbardziej zadowalającym poziomie. Użytkownicy ceniący sobie zarówno kulturę pracy i wydajność powinni być z nich w 100% zadowoleni.

Opinia o Noctua NF-A14 FLX


Ocena: 4,5/5

Plusy:

+ Dobra wydajność

+ Akcesoria

+ Dobra kultura pracy

+ Gumowe elementy ramki zapobiegające drganiom

+ 6 lat gwarancji

Minusy:

- Cena (90zł)


Opinia o SilentiumPC Mistrial 140


Ocena: 5/5

Plusy:

+ Dobra wydajność

+ Dobra kultura pracy

+ Cena (25zł)

Minusy:

- Brak


Opinia o SilentiumPC Zephyr 120


Ocena: 5/5

+ Dobra wydajność

+ Dobra kultura pracy

+ Cena (20zł)

Minusy:

- Brak


Opinia o Antec TrueQuiet PRO 120


Ocena: 4,5/5

Plusy:

+ Dobra wydajność

+ Dobra kultura pracy

+ Dwa tryby pracy

+ Gumowe elementy ramki zapobiegające drganiom

Minusy:

- Cena (65zł)



:ganja: :peace:

źródło www.tweaks.pl/recenzja/test-wentylatorow-120-140mm/
Ostatnio zmieniany: 10 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. 10 lata 5 miesiąc temu #2

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

Przydatny Art. :)

Jest z czego wybierać ... pomiarów masa ...
PCBOXowcy będą zadowoleni.

Pozdro B)
G.
Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: DIESEL

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. 10 lata 5 miesiąc temu #3

  • Acephali
  • Acephali Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Posty: 285
  • Zebranych lumenów: 316
  •  

  •  

wow! nieźle Diesel ;)
pytanko przy okazji... miałeś kiedyś problemy z podłączaniem takich właśnie wentyli do źródła prądu? Niby nic prostszego, ładowarka od telefonu, czy coś podobnego i tyle, natomiast... w mojej karierze growerskiej spaliłem i jednych i drugich cały karton :D Może jakieś patenty na to są, a ja zamiast się douczyć szedłem na skróty? ... rzeczy, o których trzeba pamiętać, parametry, którą muszą być w wentylatorze i ładowarce identyczne, wyższe, niższe... ?

:peace:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: DIESEL

 

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. 10 lata 5 miesiąc temu #4

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Acephali napisał:
wow! nieźle Diesel ;)
pytanko przy okazji... miałeś kiedyś problemy z podłączaniem takich właśnie wentyli do źródła prądu? Niby nic prostszego, ładowarka od telefonu, czy coś podobnego i tyle, natomiast... w mojej karierze growerskiej spaliłem i jednych i drugich cały karton :D Może jakieś patenty na to są, a ja zamiast się douczyć szedłem na skróty? ... rzeczy, o których trzeba pamiętać, parametry, którą muszą być w wentylatorze i ładowarce identyczne, wyższe, niższe... ?

:peace:

Dzięki ;)
Słuchaj dużo nie podłączałem w życiu wentylatorów ,ale ja nigdy nie używałem zasilaczy od kom.Brałem te z regulacją V(regulacja obrotów ;))np od anten ztw polsatówka czy siatka:) Nie paliło się nic ,ale max działały 1 miesiąc,bo później odłączałem.
Z tego co wiem to nie można przekraczać V( np 12v max obrotów) a parametry W i A dodajemy jeżeli podłączamy więcej niż jeden went pod zasilacz. Niby powinno być trochę zapasu W i A żeby zasilacz mocno się nie grzał. Jeżeli się mylę to niech bardziej doświadczeni się wypowiedzą ;)
:peace:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. 10 lata 5 miesiąc temu #5

  • kula00
  • kula00 Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Stary dziad
  • Posty: 336
  • Zebranych lumenów: 601
  •  

  •  

Przy nieprawidłowym podłączeniu wenta do ładowarki nie powinieneś spalić ani jednego ani drugiego :) ,wiadomo im wyższy amperaż tym wentylatorki bedą żwawiej śmigać,jeśli podłączamy kilka śmigiełek proponuję jedną ładowarkę a mocniejszą np.12V i 2 Ampery ciągnie spokojnie 5 wentylatorów komputerowych 120 nie wyrządzając przy tym krzywdy sobie oraz wentylom :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. TEST wentylatorów 10 lata 5 miesiąc temu #6

  •  Avatar
dobry art! piękne połączenie testu komputerowego i... ciekawe czy autor spodziewał się tego ?:D
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. 10 lata 5 miesiąc temu #7

  • Acephali
  • Acephali Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Posty: 285
  • Zebranych lumenów: 316
  •  

  •  

kula00 napisał:
Przy nieprawidłowym podłączeniu wenta do ładowarki nie powinieneś spalić ani jednego ani drugiego :)

wierze Ci na słowo, ale w takim razie dlaczego mam karton złomu :) ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. TEST wentylatorów 10 lata 5 miesiąc temu #8

  • Prosty człek
  • Prosty człek Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Zielony uspokaja :)
  • Posty: 355
  • Zebranych lumenów: 538
  •  

  •  

To chyba zależy od wentylka. Ja osobiście spaliłem tylko jeden podłączając go na odwrót. Polecam kupić akumulator z regulacją napięcia. Najlepiej, żeby amperaż był spory. Pod akumulator 1A wejdą Ci spokojnie 3 wentylki. Nie musisz się martwić, jeśli masz więcej amperów niż trzeba. Gorzej jest z napięciem. Przy wentylatorach komputerowych nie powinno się przekraczać 12V. Ja przed podłączeniem wentylatora ustawiam na akumulatorze np. te 6V i sprawdzam w jaki sposób podłączyć kabelki, aby się kręcił. Przykładam kabelki dosłownie na sekundę. Jeśli się nie obraca przekładam na odwrót i wszystko śmiga. Nie zdarzyło mi się, żeby przez tą sekundę coś się spaliło. Ten jeden co spaliłem, to z głupoty jak kiedyś tam się bawiłem ;D

Akumulator 12V, 1A z regulacją napięcia dostaniesz nawet do 15 zł. Trzeba tylko poszukać :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. TEST wentylatorów 10 lata 5 miesiąc temu #9

  •  Avatar
Siema. Polecam wiatraki F12(120) Arctic(i mniejsze/wieksze) Duzy przeplyw pow. Nie zbyt glosne,a smigal u mnie w szafie (0,55m2) i hps 250. Ogarnial temp jak trzeba, i robil robote. Warto stestowac. cena Ok 30 zl. Dobre na mieszanie pod siatke itp, wszedzie wlaza te mniejsze
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jaki wentylator komputerowy do małych boksów. TEST wentylatorów 10 lata 5 miesiąc temu #10

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
A ja mogę polecić dla oszczędnych firmę abb dostępną na znanym polskim portalu, wystarczy wpisać abb silent i mamy tani, cichy i chodliwy went za niecałą dyszkę :) Dla mikro wzór!

Marysia_Gram domowy konstruktor :D
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Ostatnio zmieniany: 10 lata 5 miesiąc temu przez Marysia_Gram.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany