Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #71

Dzięki za odpowiedzi, głównie chodzi mi o to czy ta azofoska po prostu nie popali korzeni jeśli się nie rozpuści tym bardziej że pójdą tam kilkudniowe siewki, dlatego zapytałem o zalanie dołków wodą. A co do dolomitu to zauważyłem że od lat jest forsowany na forach tego typu nie wiem dlaczego, parę zdań na temat rodzajów wapna i tego dlaczego dolomit to nie jest najlepszy wybór:

Wapno tlenkowe (inaczej: wapno palone lub wapno budowlane) o wzorze chemicznym CaO uzyskiwane sztucznie w wyniku prażenia kamienia wapiennego. Jest to wapno zbyt wysoko reaktywne. Istnieje w tym przypadku realna groźba przewapnowania gleby, gdyż w reakcji z wodą powstaje wodorotlenek wapnia o wzorze chemicznym Ca(OH)2, który jest substancją silnie żrącą. Tego typu wapno należy stosować tylko na gleby ciężkie w odpowiednich warunkach pogodowych( na wilgotny humus) i mocno wymieszać glebę. Tego typu produkty są kłopotliwe w wysiewaniu i mocno pylą.

Wapno węglanowe (inaczej: kreda pylista, kreda pastewna, mączka wapienna lub kreda jeziorna) o wzorze chemicznym CaCO3 uzyskiwane poprzez kruszenie i mielenie skał wapiennych lub jako kopalina w kopalniach odkrywkowych. Wapno węglanowe występuje w przyrodzie naturalnie w postaci skał wapiennych. Podstawowym problemem jest w tym przypadku różny stopień czystości składu chemicznego. Nie każde wapno węglanowe daje dobre efekty jako nawóz! Najlepsze nawozy węglanowe to takie, które są najdrobniej zmielone i nie zawierają zanieczyszczeń ani wody. Łatwo sobie wyobrazić, iż kupując produkt który posiada 70 % czystego składnika, a reszta to zanieczyszczenia takie jak glina i woda, to tak samo jak kupić 100 worków z których 70 to wapno, a 30 woda i glina. Wśród tego typu wapna jest najwięcej odmian. Istotnym czynnikiem decydującym o skuteczności jest rozdrobnienie produktu. Produkt kruszony może być nawet 200 razy mniej skuteczny od produktu mielonego.

Wapno dolomitowe (wapno kopalniane, wapno magnezowe, wapno drobno kruszone) to najgorszy i najmniej reaktywny rodzaj wapna stosowanego w rolnictwie. Jego skuteczność w odkwaszaniu gleby jest często bliska zeru. Niestety rolnicy dają się oszukiwać i często płacą za tego typu produkt duże sumy skuszeni zawartością magnezu. Prawda jednak jest taka że dostępność magnezu jest mocno ograniczona przez krystaliczną strukturę węglanu( podobną do marmuru) i zbyt dużą frakcję ziaren . Dopiero dolomit pochodzący z mocno zwietrzałych złóż i dobrze przemielony ( lub prażony) może wykazywać działanie odkwaszające i zaopatrywać glebę w magnez.

Co to są wapna dolomitowe?
Nawozy dolomitowe powstają w wyniku skruszenia skał osadowych, tzw. dolomitów. Mikroskopowa struktura tego surowca większości składa się z węglanu wapnia i niedużej ilości magnezu. Stąd większości są to nawozy wapniowo-magnezowe. Niestety, naturalne właściwości fizyczno-chemiczne tych skał powodują, iż jest to nawóz najmniej efektywny. Jest on bardzo słabo przyswajalny a korzyści z jego stosowania są bardzo wątpliwe.

Czy warto kupować wapno z magnezem?
Na podstawie badań przeprowadzonych przez IUNiG można powiedzieć że niedobory magnezu wynikają często z braku prawidłowego pH gleby a ich efektywne uzupełnienie zależy od specyfiki samej gleby . Innymi słowy najpierw należy odkwasić glebę aby zwiększyć dostępność form magnezu już w niej zawartych , a dopiero na prawidłowym odczynie gleby przeprowadzić badanie na zawartość magnezu. Z tego wynika że w przypadku zwiększonego zakwaszenia gleby skuteczniejsze jest stosowanie nawozów pozbawionych domieszki magnezu. Choć wielu producentów obecnych na naszym rynku wskazuje, że ich nawozy zawierają magnez wysokorekatywny , prawda jest inna. W Polsce nie ma obecnie producenta wytwarzającego zintegrowany (wapniowo-magnezowy) nawóz granulowany który był by oparty o odmianie węglanowej o najwyższych parametrach reaktywności.Wielu rolników stosuje nawozy wieloskładnikowe lub kizeryt(siarczan magnezu) w których jest już potrzebna ilość magnezu i w takim przypadku dostarczanie magnezu wraz z wapnem mija się z celem i podnosi koszty bez dodatkowych korzyści.

Znalazłem dosyć ciekawe materiały na temat wapnowania i rodzajów wapna, myślę że dzisiaj powybieram najważniejsze informacje i zrobi się takie kompendium wiedzy nt wapnowania od A do Z. Dzięki za odpowiedzi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: uprawiam_wiec_zyje

 
 
 

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #72

Bardziej chodziło mi o to czy nierozpuszczona azofoska nie popali korzeni tym bardziej że do dołków pójdą kilkudniowe siewki a jest ona wymieszana z całą glebą w dołku, nie tylko w dolnej warstwie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #73

  • KLICZKO
  • KLICZKO Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Posty: 2956
  • Zebranych lumenów: 5275
  •  

  •  

Moze popalic jak masz azofoske w górnych warstwach i jest jej duzo
a co do dolomitu to nie ma czasu na wyrównywanie ph w glebie jak ogarniasz np 5 spotów a na kazdym masz po 10 roslin
dlatego dajemy dolomit
pozdrawiam
Jebać "kolegów" w tym hobby trzeba być samotnikiem...

WODA JEST MAGICZNA...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #74

"a co do dolomitu to nie ma czasu na wyrównywanie ph w glebie jak ogarniasz np 5 spotów a na kazdym masz po 10 roslin"
chyba nie do końca zrozumiałem, napisałeś to tak jakby dolomit był super szybkim poprawiaczem pH stosowanym wtedy kiedy nie ma już czasu na inne środki podczas gdy z informacji które znalazłem wynika że dolomit ma znikome właściwości poprawiające pH gleby, dzięki, pzdr
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #75

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Billy Herrington napisał:
"a co do dolomitu to nie ma czasu na wyrównywanie ph w glebie jak ogarniasz np 5 spotów a na kazdym masz po 10 roslin"
chyba nie do końca zrozumiałem, napisałeś to tak jakby dolomit był super szybkim poprawiaczem pH stosowanym wtedy kiedy nie ma już czasu na inne środki podczas gdy z informacji które znalazłem wynika że dolomit ma znikome właściwości poprawiające pH gleby, dzięki, pzdr

Tak od siebie to nigdy nie nie skupiałem się na tym specyfikim. Raczej się kierowałem "starą szkołą" azo, dolo.
Nie miałem porównania. Z tego co wkleiłeś wynika, że to kupa :talk: Podstawa to i tak ziemia spotowa. Jakbym dodawał własnej ziemi 50/50 to bym nie dawał dolomitu, chyba że w choinkach sadzisz to już tak ziemia swoja 100.
Tak jak Kliczko, no lipa trochę żeś całą ziemię w dołku wymieszał z azo. trafi korzonek na kuleczkę i może mu się ciepło zrobić.
Ja do połowy dołka ziemie ze specyfikami, reszta czysta.
Powo i relkę dawaj ;) :ganja:
Ostatnio zmieniany: 5 lata 11 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #76

Będzie relka na 101%, wtedy się wyjaśni, jak się wszystko zesra to chociaż będzie dla potomnych żeby nie iść tą drogą :D ps. trochę poza tematem, zostało mi z tamtego roku Micro Grow Bloom i B52 od AD, dzisiaj zauważyłem że nawozy są lekko zanieczyszczone piaskiem/ziemią, widocznie trochę dostało się do butelek, pływają drobinki w cieczy no i tak sobie leżało to wszystko od outa 2017. Myślicie że przez to zanieczyszczenie mają jeszcze jakąś wartość użytkową? B52 zaczęło strasznie śmierdzieć i trochę się zbryliło na dnie, ten booster to głównie kwasy humusowe, myślicie że to normalne czy już lepiej nie ryzykować i wyjebać tą butelkę?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #77

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

mieszam asofoskę w całej objętości donicy i nawet przy tygodniowych siewkach nigdy mi nic nie popaliło.
Starych supli bym nie dawał, możesz zaszkodzić; złe lepsze gorszego :side: jak dałeś mineralne posypowe to wystarczy
powodzenia
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #78

  • Jacek
  • Jacek Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Specjalizacja: Ziołolecznictwo
  • Posty: 1447
  • Zebranych lumenów: 3239
  •  

  •  

Billy Herrington napisał:
B52 zaczęło strasznie śmierdzieć
...znaczy wyjebać i nie myśleć, by takie g*** wlać sobie na spocie - szkoda roślin :stoned:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 5 lata 11 miesiąc temu #79

  • Klepnix
  • Klepnix Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • .
  • Posty: 2002
  • Zebranych lumenów: 4582
  •  

  •  

Koza napisał:
mieszam asofoskę w całej objętości donicy i nawet przy tygodniowych siewkach nigdy mi nic nie popaliło.
Starych supli bym nie dawał, możesz zaszkodzić; złe lepsze gorszego :side: jak dałeś mineralne posypowe to wystarczy
powodzenia
Do moich dołków dodaje garść azofoski i garść dolomitu i tyle.
żadnych wynalazków!
.....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dyskusje o medium, mieszanki glebowe, przygotowanie, nawożenie etc. Temat zbiorczy 3 lata 11 miesiąc temu #80

mam pytanko jak myslicie: jak dalem na dolek wielkosci cos posrodku worka ziemi 50l a 80l i nawrzucałem tam jakies pięć wielkich garsci obornika granulowanego - rozlozylem go mniejwiecej rowno i obornika lesnego objetosciowo tak jak sredni arbuz rozlozylem glownie na dnie dolka.
do tego z pieć wielkich garsci dolomitu

to będzie dobrze rosło ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany