Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Akwaponika - alternatywna hydroponika

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 3 miesiąc temu #1

  • 4Elements
  • 4Elements Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Słońce srogo smaży
  • Posty: 762
  • Zebranych lumenów: 1281
  •  

  •  

Czym jest akwaponika?




Akwaponika to system produkcji żywności łączący konwencjonalną akwakulturę (hodowlę wodnej fauny w zbiornikach) z hydroponiką (uprawa roślin w wodzie) w wytworzonym symbiotycznym środowisku. W konwencjonalnej akwakulturze odchody zwierząt kumulują się w wodzie, zwiększając jej toksyczność. W systemie akwaponicznym woda z akwakultury zasila system hydroponiczny, gdzie produkty uboczne rozkładane są przez bakterie na azotany i azotyny, które następnie wchłaniane są przez rośliny jako produkty odżywcze. Oczyszczona w ten sposób woda wraca do akwakultury.
Ubytek wody w takim systemie to głównie parowanie. Stosując właściwe rozwiązania technologiczne do utrzymania pożądanej temperatury i zasilania pomp do cyrkulacji wody, system taki może być niemal samowystarczalny.


Jeśli chodzi o odpływ to można skonstruować go tak aby spływał kaskadowo i napowietrzał od razu pojemnik , minusem jest hałas . Oczywiście można też użyć kamienia napowietrzajacego.

O ile w systemie hydroponicznym nawozem dla roślin jest specjalnie komponowany zestaw mikro i makroelementów (w zazwyczaj w postaci nawozów sztucznych) to w systemie akwaponicznym nawozem dla roślin są odchody rybie (stałe + amoniak).

W uproszczeniu wygląda to w ten sposób:
1.Ryby żyjące w pojemniku karmimy normalnym jedzeniem dla danego gatunku ryby
2.Ryba wydala amoniak i odchody
3.Cześć wody z pojemnika z rybami trafia do pojemnika wypełnionego np.keramzytem, perlitem, lekkim żwirem lub wełną mineralną. Substancje te służą jako medium, które umożliwia ukorzenianie się roślin. Na medium zostaje część substancji stałych oraz część amoniaku.
4.Bakterie nitryfikujące nitryfikują amoniak do azotanów (to w tej formie zdecydowana większość roślin pobiera azot). Dzięki temu zmniejszany jest poziom amoniaku – głównego czynnika, który ogranicza intensywną hodowlę ryb.
5.Azotany są pobierane przez rośliny, dzięki czemu rośliny dają ładne plony i szybko rosną.
6.Woda z “grządki” roślinnej wraca oczyszczona do pojemnika z rybami.

Oczywiście punkt 4,5,6 przebiega cały czas.



Grządka w której rosną rośliny zalewane są i opróżniane często (co kilka minut). Jeśli byłyby zalewane zbyt rzadko to ucierpiałaby na tym filtracja wody, jeśli woda stałaby w grządce zbyt długo pogniłyby korzenie (które potrzebują powietrza).

Ile zatem ryb powinno być w pojemniku i jaki duży powinien być pojemnik?
Odpowiedz nie będzie jednoznaczna. Znane są przypadki gdy ludzie trzymają 60kg ryby w pojemniku 1000l (1m3). Jest to jednak dość sporo i tą obsadę sugeruję tylko osobom z dużym doświadczeniem. Osoba początkująca powinna hodować około 20-30kg na 1000l. Kształt pojemnika nie jest zbyt ważny
Ok w takim razie jakie ryby hodować ? najprościej chyba tilapie


zdjęcie sugeruje też że nadmiar ryb można zjadać ;)

Grządka powinna mieć objętość mniej więcej taką samą. To jej powierzchnia jest najważniejsza. Przy głębokości około 30 cm taka grządka powinna mieć powierzchnie około 3m2.

Rośliny najlepiej nadające się do uprawy akwaponicznej to rośliny szybko rosnące, dające duże plony, najlepiej o wysokiej wartości(np. pomidory, sałata, truskawki). Oczywiście nasza kanna też sobie tutaj poradzi.



Co wy o tym myślicie ? Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę wrzucać tu dodatkowe info / zdjęcia i będziemy ten temat rozbudowywać.

Jeśli chodzi o mnie to najprędzej zakupiłbym sobie akwarium takie z 110 l , zamówił funkcjonalny regał wielopoziomowy i testował na razie to w mikroskali na stevi np albo truskawkach pod cflkami w pokoju a nie boxie.

Kolejna kwestia to PH , ponoć wystarczy co jakiś czas dodać węglanu wapnia do podwyższenia ph - człowiek który o tym opowiadał dodał jeszcze że regulacje PH przeprowadzamy zdecydowanie rzadziej niż w klasycznym hydro , nie wspominajac już o tym że mierzenie EC zdaje się zbyteczne.

Systemy które wchodza tutaj w grę to NTF i ebb & flow.

Dla lepiej władajacych angielszczyzna www.icmag.com/ic/forumdisplay.php?f=70
Ostatnio zmieniany: 10 lata 3 miesiąc temu przez 4Elements.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, Koza, JIM, Bongjour, AS, bic, Janek, Człowiek Nauki Fazy, SOM

 
 
 

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 3 miesiąc temu #2

  • bic
  • bic Avatar
  • Offline
  • ... na WEG'u
  • Posty: 134
  • Zebranych lumenów: 354
  •  

  •  

Czaję się już od roku ;) ale pewna Osobistość(czytaj Pani Domu) nie pozwala mi szafki nad akwa powiesić.

Wcześniej mialem jakąs roślinkę w akwaponice i nie powiem przyrost był większy niż w ziemi :D .
Jeżeli chodzi o zioło to zastanawia mnie czy na flo nie trzeba by nawozić dolistnie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 3 miesiąc temu #3

  • 4Elements
  • 4Elements Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Słońce srogo smaży
  • Posty: 762
  • Zebranych lumenów: 1281
  •  

  •  

Bic , też mnie to zastanawia ale widziałem też projekty gdzie ludzie pomidory i truskawki w tym aqua mieli ( a pomidor też owoc i założę się że potas i fosfor jest dla niego również bardzo potrzebny i to nie mało bo w końcu wagowo jest tego owoca bardzo dużo - tak samo truskawki . Nad akwa może właśnie truskawkę bracie na razie powieś dla dobra nauki naszej wspólnej ? :) Pani domu na pewno je lubi w szczególności jak trochę bitej śmietany utrzepiesz a najlepiej jak ona to zrobi yo :peace:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy

 

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 2 miesiąc temu #4

  • prometeusz
  • prometeusz Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Ktoś chce ognia?
  • Posty: 320
  • Zebranych lumenów: 637
  •  

  •  

Ja Wam powiem, że kiedyś zrobił podobny system, choć była to wielka fuszerka...
Co prawda zrobiłem to tylko pod pewne targi zoologiczne (za które zresztą dostałem nagrodę:)), ale nie ukrywa to faktu, że nie sprawdziłem jak to będzie działać na dłuższą metę. Targi trwały 5 dni, a rośliny przez ten czas nie zmarniały, mało tego po powrocie z targów tak, jakby trochę odbiły po przesadzeniu do ziemi:)
Znam to wszystko z teorii i teoretycznie jest to bardzo świetne rozwiązanie! Choć z drugiej strony na dzień dzisiejszy trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Akwaria mamy dla ich piękna, a MJ dla ich kwiatów (nielegalnych)... Jak pogodzić jedno z drugim?
Może gdzieś, w zaciszu domowym, albo w innym kraju? Wyobrażacie sobie trzymać w domu piękne akwarium i podłączone do tego MJ?
Mi jakoś ciężko sobie to wyobrazić...
Ale temat ma przyszłość:D
Ale to tylko moje zdanie...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 2 miesiąc temu #5

  • bic
  • bic Avatar
  • Offline
  • ... na WEG'u
  • Posty: 134
  • Zebranych lumenów: 354
  •  

  •  

prometeusz napisał:
Akwaria mamy dla ich piękna, a MJ dla ich kwiatów (nielegalnych)... Jak pogodzić jedno z drugim?
Może gdzieś, w zaciszu domowym, albo w innym kraju? Wyobrażacie sobie trzymać w domu piękne akwarium i podłączone do tego MJ?
Mi jakoś ciężko sobie to wyobrazić...
Ale temat ma przyszłość:D

Odpowiem Ci grzecznie Panie perseusz :D .Co Pan pierdolisz za bzdury :woohoo: .
Jak masz w domu boxa,a z tego co gdzies tam pisałeś to Ty właśnie masz :evil: to rozumiem,że gdybyś miał aqua to w piwnicy byś nie trzymał raczej?
4Elements napisał:
Nad akwa może właśnie truskawkę bracie na razie powieś dla dobra nauki naszej wspólnej ? :)

Problemem nie jest rodzaj rośliny :P ,problemem jest wiszący nad akwa bohomazik,który nie może wisieć nigdzie indziej :D .
Ostatnio zmieniany: 10 lata 2 miesiąc temu przez bic.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re:Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 2 miesiąc temu #6

  • Zakwas
  • Zakwas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Posty: 180
  • Zebranych lumenów: 852
  •  

  •  

U mnie w kolejnym sezonie wilma z rybami
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 2 miesiąc temu #7

  • 4Elements
  • 4Elements Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Słońce srogo smaży
  • Posty: 762
  • Zebranych lumenów: 1281
  •  

  •  

Wilma z rybami może być ciekawa , bo panowie tutaj nie miałem na myśli budowy pięknego akwarium z 6 gatunkami ryb i kilkoma roślinami w środku wyłożonymi super materiałami. Dla przetestowania systemu można by zwykłe akwarium i odpowiednia ilość rybek jednego gatunku i tyle.

Popatrzcie sobie tutaj :



i kolejny filmik po miesiacu



Mam podobny tunel foliowy i w ubiegłym sezonie miałem tam paprykę i pomidory , ale takiego przyrostu w ciagu miesiaca nie zaobserwowałem u mnie .
Ostatnio zmieniany: 10 lata 2 miesiąc temu przez 4Elements.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, JIM, Bongjour, AS, Herbatnik

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 2 miesiąc temu #8

  • AS
  • AS Avatar
  • Offline
  • Junior Moderator & Redaktor
  • Posty: 1594
  • Zebranych lumenów: 5365
  •  

  •  

u jednego z kolegów widziałem na mierniku EC adres stronki ,a na niej odnośnik do www.fishplant.co.uk/index.php,gdyby kogoś interesowało B)
pierwszy raz widzę takie "cuda" i bardzo mi się podoba ten pomysł,a że synek chce mieć rybki,to może na wiosnę będę miał własny szczypiorek ;)

pozdro :peace:
Smoke More Weed
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 2 miesiąc temu #9

  • DC Shoes
  • DC Shoes Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Seed-O-Mania
  • Posty: 187
  • Zebranych lumenów: 298
  •  

  •  

majac akwarium po prostu mozecie przecież podlewac wodą z niego - wersja podstawowa bez kombinowania :D
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Akwaponika - alternatywna hydroponika 10 lata 2 miesiąc temu #10

  • AS
  • AS Avatar
  • Offline
  • Junior Moderator & Redaktor
  • Posty: 1594
  • Zebranych lumenów: 5365
  •  

  •  

chyba nie do końca przeczytałeś o co w tym wszystkim chodzi B)
Smoke More Weed
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany