Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: Stosowanie obornika/kompostu na wiosne czy jesień? własne spostrzeżenia i uwagi.

Stosowanie obornika/kompostu na wiosne czy jesień? własne spostrzeżenia i uwagi. 10 lata 2 miesiąc temu #1

  • LaCocaine
  • LaCocaine Avatar
Większość "zwykłych" rolników wywozi obornik na jesień dlaczego?

Jak wiadomo sam obornik pod zboże nie wystarczy (mowie tutaj o nie ekologicznych uprawach bo z takimi nie mam styczności), gdyż skład NPK i Mikro jest zbyt mały niema co się oszukiwać.Dlatego obornik w 90% stanowi jedynie próchnicę i utworzenie/odbudowanie flory bakteryjnej bo po nawożeniu mineralnym została zniszczona a na pewno na tym ucierpiała znacznie.Kolejnym argumentem jest to , że jak wiadomo obornik potrzebuje wody by się rozłożyć i zabierałby ją roślinom gdyby był wywieziony na wiosnę.(nasze planty i tak podlewamy wiec wody starcza każdemu ale rolnik nawadniania stosował nie będzie bo za duże koszta by się utworzyły i po prostu się to nie opłaca bo i tak jak pisałem pokarm zieleni jest dostarczany w znaczniej większości z nawozów mineralnych)Kolejnym argument jest przy uprawie roślin okopowych (najbardziej się to tyczy marchwi i buraków) , korzeń owej rośliny idzie tam gdzie ma "miękko" i w ten sposób zamiast główny korzeń puszczać w dół , szedłby na boki i by były owe warzywa zniekształcone/rosochate.

Natomiast przy uprawie Hemp ma się to całkiem odwrotnie i ja stosowałbym go na wiosnę a niżeli jesień dlaczego?

I tak są one przez nas podlewane wiec próchnica elegancko się tworzy.Nie mamy strat składu NPK (głownie N bo reszta nie ucieka w powietrze tylko w głąb ziemi a konopja jak wiadomo ma obszerne korzenie wiec raczej je "złapie". Obornik rozkłada się ok. pół roku więc mniej więcej tyle ile trwa uprawa MJ co za tym idzie cały czas ma papu oraz flore bakteryjna , która jej doskonale służy.

Ok a teraz jak u Mnie wygląda to w praktyce- Na jesień przekopuje ziemię wraz z szczątkami roślinnymi z pobliża(rożnymi badylami na spocie , gdyż nie muszę targać obornika a te resztki roślinne pełnią swoją próchniczą rolę doskonale :)) Na wiosnę przekopuję i mieszam z popiołem. Obornika nie stosuję wcale , gdyż jest niewygodny w transporcie , robię po prostu gnojowicę i tym podlewam - dla mnie jest to wygodniejsze.
Ostatnio zmieniany: 10 lata 2 miesiąc temu przez LaCocaine.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

Stosowanie obornika/kompostu na wiosne czy jesień? własne spostrzeżenia i uwagi. 10 lata 2 miesiąc temu #2

moje wnioski przemyślenia

pruhnica nie tworzy sie odrazu a z czasem
do tego potrzebuje nie tylko nawozy wody i piasku ale tez trochhe organiki bo z samej wody z zarodnikami pruhnicy w piasku to raczej tej pruhnicy duzo nie bedzie - to tak na hlppski rozum. pruhno to pruhno nie piasek.
no z krzeniem to jest ciekawa sprawa wiadomo ksztalt korzenia formuje kształt "nadwozia" moze warto przywyknac ze nie zawsze jest tak jak chcemy al;e mysle ze z tymi ograniczeniami korzenia to jeszcze nauka wszystkiego nie odkryła bo tu widze pewne możliwość zależnie od kształtu i wielkośći korzenia.

niewiemy czy rozkład obornika jest proporcionalny do wzrostu konopi - np. obornik moze sie rozkładać rzez 6 miesięcy ale najbardziej przyswajalny może być od 6 do 12 miesięcy,bo to że sie rozkłada mnie nie iteresuje mnie interesuje jego wpływ na rośline, a jeśli jest tak a tak zapewne jest bo o tym sie mówi ... że każda dawka nawozu naturalnego wzbogaca ziemie nie tylko na te 15 minut ale na dłuższy bardziej odległy czas liczony w kilku mooze nawet kilkudziesięciu latach, to stosowanie bio nawozu i ulepszanie gleby rok po roku ma wielkie możliwości a nie tak jak sie teraz robi ze po jednej uprawie ziemia ląduje w śmieci - patologia to jest
przyjme nasiona. Juanita la Lagrimosa : )
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Stosowanie obornika/kompostu na wiosne czy jesień? własne spostrzeżenia i uwagi. 10 lata 2 miesiąc temu #3

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

Świeży obornik stosowałem tylko raz i powiem, że fajnie porosło ale problematyczny transport zniechęcił mnie do dalszych eksperymentów. Przekopałem spota na jesień i nie było problemów. W tym roku mam worek zlasowanego obornika i mam zamiar użyć go bezpośrednio na wiosnę przed wysadzeniem; zdam relację jak to wyszło.
Jakbym miał uprawę w ogródku bez wahania stosowałbym oborniki ale biegać z tym majdanem po krzakach jest strasznie niewygodne dlatego idę w mineralne nawozy :oops:
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: LaCocaine

 

Stosowanie obornika/kompostu na wiosne czy jesień? własne spostrzeżenia i uwagi. 10 lata 2 miesiąc temu #4

  • Enzo
  • Enzo Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • You can't change future , future can change you
  • Posty: 45
  • Zebranych lumenów: 43
ja obornik stosuje jednyie w szklarnii , lecz jakbym mogl to robilbym to rowniez na oucie , poniewaz efekty sa bardzo zadawalajace , gdzies tak w marcu przekopuje ziemie daje obornik i na poczatku maja wsadzam planty i na wegu nie stosuje juz zadnych nawozow a krzaki rosna jak szalone , pomidorom tez to sluzy
Kto mnie szuka ten mnie znajdzie tam gdzie czuć palącą się ganje
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany