Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość?

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #1

Hasłem często słyszanym wśród holenderskich hodowców jest powiedzenie, że “jedynie jeśli doświadczeni hodowcy hodujący w szklarni tego używają, możesz traktować to serio”. Cóż, odkąd Philips, jako jedna z wiodących sił w rewolucji LED wprowadził na rynek swoje oświetlenie dla zawodowych hodowców GreenPower LED, coraz większa ich liczba używa tej technologii.

Subtelny szczegół: jak dotąd nie wygląda na to, żeby światła GreenPower LED miały zastąpić oświetlenie HID, a raczej były przeznaczone do uprawy wielowarstwowej, gdzie palety roślin w małych pojemnikach są umieszczone warstwowo na wielu regałach. Jest to rozmieszczenie całkiem inne od typowego growroomu, tak więc sprawdzimy, czy wypróbowane i przetestowane powiedzenie odnosi się również do oświetlenia LED.

Przez ostatnie kilka lat LED (Light Emitting Diodes – Diody elektrolumiscencyjne) były stosunkowo trudną rzeczą do opanowania. Na pewno nie pomagały w tym skandaliczne stwierdzenia, jakich producenci używają do promocji swoich produktów, jak na przykład “nasza 90-wattowa jednostka LED zastępuje 400-wattową HPS”. Jeśli wcześniej byłeś skłonny wierzyć ich potencjałowi, po takim stwierdzeniu na pewno zamieniłeś się już w twardego niedowiarka.

Wiele osób wydaje się być zmęczonymi tradycyjnym oświetleniem wysokoprężnym ze względu na niebosiężne rachunki za elektryczność, normy ciepła i ryzyko pożaru, a także problemami jaki zwykle sprawie utrzymanie temperatur odpowiedniej wysokości. Ostatnimi czasy istnieje również tendencja do używania mniejszych powierzchni, jak namioty do uprawy, które dodatkowo utrudniają kontrolę temperatury. Jak wypowiada się jeden z uczestników forum – “Fizyka jest po prostu tak wytworna w porównaniu do wolframu czy fluorescencyjności (technologie z lat 1930-stych), że naprawdę chciałbym żeby działała”. To stwierdzenie wydaje się podsumowywać odczucia niewielu hodowców zauroczonych ideą oświetlenia LED.

Wiem, ponieważ byłem jednym z nich. Otrzymałem propozycję przetestowanie dwóch urządzeń LED [ www.dutchgreengrowlights.eu/1/ ] w szafce przekształconej tak, że zwyczajnie nie byłem w stanie osiągnąć odpowiedniej wydajności przy użycia żarówek HPS. Pozbycie się nadmiaru ciepła podczas lata wydawało się niemożliwym do osiągnięcia wyzwaniem – przynajmniej kiedy nie chciałem zrywać sąsiadów z łóżka ciągłym brzęczeniem wielkiego wentylatora wyciągowego. Pomimo tego, że “ci, którzy się znają” ostrzegali mnie że LED-y nie są poważną alternatywą do tradycyjnego oświetlenia uprawy, byłem zdeterminowany żeby udowodnić im, że się mylą. Czyż facet, który zaoferował mi modele testowe nie wydawał się przyzwoitym, twardo stąpającym po ziemi kolesiem? Nawet on jednak nie był w stanie zapewnić fotograficznego materiału, który dałby niezaprzeczalny dowód efektywności jego produktu. Tak czy inaczej chciałem aby eksperyment się udał kiedy rozpoczynałem doprowadzanie mojej przestrzeni uprawy do perfekcji.

Tak więc – co się stało? Na pewno nadmierna temperatura przestała być problemem nawet w czasie najgorętszych dni. Rozwiązanie tego problemu zostało jednak zastąpione przez kilka nowych kwestii. W czasie zimy kłopotem stały się niskie temperatury. Brak ogrzewania obniżył transpirację, a co za tym idzie potrzebę nawadniania, zmieniając również wartości odżywcze. Pomimo konieczności przyzwyczajenia się do kompletnie nowych ustawień parametrów, 300-wattowa jednostka LED doprowadziła do rozwinięcia się zdrowych i niekiedy bardzo przyzwoitych topów.

Ogólnie zbiory były jednak dość rozczarowujące: nie osiągnąłem nawet pół grama na watt. Kolejna sprawa – potrzebowałem dodatkowego czasu, aby doprowadzić rośliny do odpowiedniej dojrzałości. Okres kwitnienia trwał przynajmniej dwa tygodnie dłużej niż to, do czego byłem przyzwyczajony. Przy okazji: inni hodowcy używający oświetlenia LED podawali kompletnie przeciwne informacje, jednak to było dwa lata temu. Technologia LED rozwija się z prędkością światła, więc być może moje doświadczenie jest przestarzałe w stosunku do najnowszych osiągnięć. Dowiedzmy się...

THC – krwawiące żywicą topy, proszę

LED Cannabis Grow BudsNa forach znajduje się wiele rozmów, technicznych dyskusji, a nawet raportów z upraw z użyciem LED, ale bardzo rzadko – jeśli w ogóle – można znaleźć raport starannie przygotowany, pokazujący krwawiące żywicą topy i podający liczby, najlepiej gramy/watty, porównujący zbiory do poprzednich upraw na tej samej powierzchni.

Jednym wyjaśnieniem takiej zdystansowanej postawy poczekamy-zobaczymy, charakteryzującej wielu potencjalnych użytkowników jest kwestia ceny: nawet najtańsze oświetlenie LED jest kilka razy droższe w przeliczeniu na watt niż HPS, nawet jeśli weźmie się pod uwagę kilkukrotną wymianę żarówek. 100-wattowe zestawy LED są w sprzedaży za około 220 euro (900 PLN) i więcej, modele 325-wattowe za około 730 euro (3000 PLN), podczas gdy modele 600-wattowe i mocniejsze to wydatek rzędu 1100 euro (4550 PLN), a nawet (o wiele) więcej. Pomimo, że produkcja LED-ów nie jest tak droga, duże pieniądze się inwestowane w rozwój i doskonalenie, szczególnie w poszukiwania silniejszych diod. W związku z tym może zająć trochę czasu zanim ceny osiągną konkurencyjny poziom.

Nawet kiedy wliczysz potencjalne oszczędności na energii elektrycznej, te optymistyczne kalkulacje może zrujnować kolejna kwestia: jakość. Niezawodność, szczególnie w przypadku tańszych marek, wydaje się być powracającym problemem. Problemem zwykle trudnym do rozwiązania, jako że sprzedawcy/producenci zwykle mają swoje siedziby w Chinach. Wysyłka zepsutego sprzętu z powrotem do Chin może również kosztować Cię więcej, niż przedmiot który wysyłasz. Tak więc ten kolejny argument na rzecz oświetlenia LED – długa żywotność – okazuje się w całkiem wielu przypadkach tylko martwą literą. Następnie mamy argument większej wagi, dosłownie. Być może teoretycznie większość z nas chciałaby zwiększyć ekologiczność produkcji, jednak raczej nie w momencie, kiedy przychodzi to kosztem zbiorów, który wypada bardzo niekorzystnie w porównaniu do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Poza wątpliwościami

Niektórzy entuzjaści nie mają żadnych wątpliwości i są przekonani, że już w tej chwili można osiągnąć podobne, a nawet lepsze rezultaty używając świateł LED. “Podczas gdy moje 250-wattowe LEDy nie są wystarczająco duże, żeby zrobić robotę 1000-wattowych HPS, z pewnością dzięki nim rosną topy tego samego rozmiaru, jakie osiągałem w hodowli na większej przestrzeni i przy użyciu HPS”, wypowiada się jeden z hodowców używający Magnum Plus2 [ www.thcfarmer.com/community/threads/got-to-love-them-leds.59234/ ]. “LEDy zwyczajnie nie są logicznym wyborem czy wydajnym źródłem światła dla dużych operacji uprawy, chyba że używa ich się jako oświetlenie uzupełniające. Jest to jednak złoto w przypadku hodowców używających małych namiotów, gablotek i szafek. Są dostępne LEDy, które mogą wytwarzać 1 gram/watt i więcej, są po prostu lampy dobre i złe. To od klienta zależy, czy zorientuje się na rynku, dokładnie tak jak w przypadku kupowania nasion.”

Inny facet (medgrower) ma jeszcze mniej zastrzeżeń. “Wcześniej używałem zestawy 2x 400 watt HPS do uprawy 4 roślin o wysokości nieprzekraczającej 4 stóp (1,20 metra) w czasie okresu kwitnienia. W tej chwili używam trzech 100-wattowych Evolution Grow Led Modules przy takiej samej uprawie i otrzymuję lepsze wyniki.” Umieszczając to ostatnie stwierdzenie w jakiejś pespektywie: używając 800-wattowych HPS zebrał 370 gramów, natomiast po zmianie na LEDy plony urosły do 440 gramów.

Podsumowując, można uzyskać dobre, a nawet wybitne topy używając LEDów. Nie należy jednak oczekiwać takich samych ilości przy użyciu 1/4 mocy HPS. Trzeba się też przygotować do poświęcenia nieco czasu znalezieniu odpowiedniego ustawienia parametrów. W niektórych sytuacjach LEDy mogą być jedynym rozsądnym, choć drogim wyborem, np. przy małych powierzchniach. Znalezienie niezawodnego źródła jest sprawą największej wagi. Będziecie musieli odrobić solidną pracę domową żeby dowiedzieć się które marki są warte waszych ciężko zarobionych pieniędzy. Amazon.com na przykład zawiera liczne recenzje klientów. Niezależna informacja jest niełatwa do znalezienia, dlatego też przemyślcie dobrze decyzję, zanim zdecydujecie się na zamówienie!


www.paradise-seeds.com/pl/info/serious-buds-with-leds
przyjme nasiona. Juanita la Lagrimosa : )
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, Bongjour, Janek, KLICZKO, Ganjamatyk

 
 
 

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #2

  • flora-fauna
  • flora-fauna Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 201
  • Zebranych lumenów: 1076
Witajcie.

Niezła bzdura...ten artykuł jest chyba pisany na zamówienie zdesperowanych producentów konwencjonalnego oświetlenia HPS/MH.

Kobitka w akcji na FireFlyLed...


Prosimy nie dodawać linków do konkurencyjnych for :)

Bong
Pozdrawiamy

Flora-Fauna Team
Ostatnio zmieniany: 8 lata 3 miesiąc temu przez Bongjour.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od:

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #3

  • KLICZKO
  • KLICZKO Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Posty: 2956
  • Zebranych lumenów: 5275
  •  

  •  

i jak do tej pory jedyna fotorelacja w której są fajne pałki,
jeszcze fajne kwiatki pokazał Bokej,ale jego trym był tak słaby,że nie można brać pod uwagę końcowego wyniku
mówię oczywiście o polskiej scenie led

dla mnie osobiście przemawia w okresie letnim zmniejszona temperatura oraz oszczędność na prądzie
no właśnie co do prądu to nadal nie znalazłem jakiegoś konkretnego porównania pomiędzy led a hpsem tzn nikt mi nie wyliczył czarno na białym ile zapłacę za prąd używając hps a ile led
pokaże to kiedy zwróci sie tak drogi zakup jakim jest nowy panel

pozdrawiam
Jebać "kolegów" w tym hobby trzeba być samotnikiem...

WODA JEST MAGICZNA...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #4

  • flora-fauna
  • flora-fauna Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 201
  • Zebranych lumenów: 1076
flora-fauna napisał:
Witajcie.

Niezła bzdura...ten artykuł jest chyba pisany na zamówienie zdesperowanych producentów konwencjonalnego oświetlenia HPS/MH.

Kobitka w akcji na FireFlyLed...


Prosimy nie dodawać linków do konkurencyjnych for :)

Bong

Sorry ale inaczej się nie dało...poczynania tej kobiety growera niszczą meritum artykułu powyżej. Ok. rozumiemy i sorry...
Pozdrawiamy

Flora-Fauna Team
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour,

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #5

z prądem to jest tak ze wymienisz w domu tradycyjne oświetlenie na led, powymieniasz radzieckie telewizory lodówki na klasę a+++ a rachunek się nie zmieni bo elektrownia liczy swoje prognozy *uje muje ...
przyjme nasiona. Juanita la Lagrimosa : )
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #6

  • Kowalsky
  • Kowalsky Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Karma to Suka
  • Posty: 2278
  • Zebranych lumenów: 2296
  •  

  •  

Wszystko jest na czyjes zamownienie i nic nie dzieje sie bez przyczyny.
Do tej pory to na VEG sie sprawdzal kazdy LED i tutaj bym sobie szukal zastosowania narazie.

A jak chcesz miec takie same wyniki jak z pod HPS np 600 to wsadz led 600 W - powinno byc to samo albo tylko lepiej bo przeciez spectrum widmo i wogole no jak slonce a nie jak grzejnik.

A Ledy wcale nie sa drogie tylko producenci zwariowali i nabijaja marze za nie wiadomo za co.

A ten nowy wynalazek co podales linka to mis sie powinien nazwyac czemu on ma takie misiowe krztalty ?
Karma to Suka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #7

  •  Avatar
fireflyled za 1200zl mozna zamawiac na flora i fauna,nie jest to wygurowana cena za wysokiej jakoscu panel led w obecnym czasie do kupienia w sklepie a poruwnanie do np STB tez golym okiem widac w uprawie ktora przeprowadzili.,jak kogos stac i modernizuje swoje uprawy to moim zdaniem warto na nich leciec..
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #8

  • KLICZKO
  • KLICZKO Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Posty: 2956
  • Zebranych lumenów: 5275
  •  

  •  

nie wygórowana cena? hmmm....

jak ktoś używa 600W to musi kupić 4szt panelu od Fauny
4x 1200 = 4800zł
a jak ktoś leci 600x2 to juz zaczyna się robić konkretna kasa

a kiedy to się zwróci?? i czy sie zwróci?

pozdrawiam
Jebać "kolegów" w tym hobby trzeba być samotnikiem...

WODA JEST MAGICZNA...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: AS, UF

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #9

  • AS
  • AS Avatar
  • Offline
  • Junior Moderator & Redaktor
  • Posty: 1594
  • Zebranych lumenów: 5365
  •  

  •  

no,4800 to już nie mało jest...jak będą kosztowały dwa razy tyle co dobry zestaw hps,to kupie :whistle:
...ale nie ma co te firefly,zajebistą robotę zrobiły :woohoo: .
pozdro
Smoke More Weed
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: flora-fauna, Bongjour

Dobre topy z lampami LED: mrzonki czy rzeczywistość? 8 lata 3 miesiąc temu #10

a co powiecie na cob-y albo panele doktorka ?
przyjme nasiona. Juanita la Lagrimosa : )
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany