Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 5 miesiąc temu #1

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni


Gnicie korzenia jest stanem spotykanym zarówno u roślin pokojowych jak i u tych rosnących na świeżym powietrzu, jednak u roślin pokojowych bardziej powszechne jest słabe odprowadzenie wody. Jak wynika z tytułu , korzenie rośliny gniją. Wiele przypadków gnicia korzenia jest spowodowanych rozwijającymi się w wodzie członkami pleśni z rodziny Pythiaceae. Do tej rodziny zaliczana jest pleśń znana jako Pythium, która była klasyfikowana jako grzyby, ponieważ reaguje tak samo jak one przy różnego rodzaju zabiegach. Pythium jest także częścią pasożytniczej gromady lęgniowców (Oomycetes), które są uważane za mikroorganizmy. Nie jestem ekspertem od mikrobiologii ale wierzę, że wszystkie warunki dotyczące przyczyny gnicia korzeni mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego czasami powstaje zamieszanie dotyczące kwestii, czy gnicie korzenia jest spowodowane pleśnią, grzybami czy też bakterią.
Niezależnie od tego, jak klasyfikujesz proces gnicia korzenia, metody zapobiegania i leczenia gnijącego korzenia są dobrze ustalone. Możesz usłyszeć, że zgnilizna korzenia stanie się śmiercionośna dla twojej uprawy, ale wielu hodowców (w tym ja) pomyślnie ją pokonało i mogli wypalić owoce swojej pracy. Co ważniejsze, hodowcy muszą podjąć kroki, aby zapobiec gniciu korzenia w jak najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Co przez to rozumiem: organizm odpowiedzialny za gnicie jest zawsze obecny w twoim systemie. By zapobiec mu w przejęciu całego systemu i faktycznemu oddziaływaniu na twoją roślinę, musisz stworzyć środowisko,w którym zgnilizna korzenia nie może przetrwać. Na szczęście, większość z tego, co możesz zrobić, aby zapobiec gniciu korzenia przyniesie również korzyść twojej roślinie, w związku z czym jest to sytuacja, w której nie ma przegranych.
Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem oraz badaniem nad zapobieganiem i leczeniem zgniłego korzenia, jak i również usłyszeć opinie innych hodowców o tym, co u nich zadziałało.


Zapobieganie (rzeczy, które pomogą ci kontrolować inwazję zgnilizny)
Zgnilizna korzenia dotyka głównie systemy hydroponiczne, lecz może również wynikać z przelania rośliny znajdującej się w glebie lub innym podłożu. Zasadniczo, kiedy korzenie siedzą w wodzie, są narażone na ryzyko rozwoju zgnilizny. W celu zapobieżenia gniciu korzenia musisz zmienić środowisko rośliny tak, żeby nie miała ona dobrego miejsca do rozwoju.

1. Czystość jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania patogenom większości gatunków roślin. Utrzymuj miejsce rozwoju roślin w takiej czystości jak to tylko jest możliwe przez cały czas. Dokładnie czyść i dezynfekuj swoje urządzenia przed każdym nową uprawą. Zachowaj czysty zbiornik, wolny od martwych korzeni, liści i innych resztek rośliny, ponieważ stwarzający podatny grunt dla bakterii.

2. Niektórzy lubią dodać pożyteczną bakterię do wody, aby zapobiec chorobom związanym z korzeniem rośliny oraz by zapewnić roślinie substancje odżywcze. Niektóre z dostępnych preparatów to Piranha, Aquashield, VooDoo Juice, Great White, Biozome, Subculture, Rooters, Plant Savers, Micro-Max i DTE Soluble rozpuszczalny wzmacniacz korzenia. Większość z nich może być użyta zarówno w wodnej jak i gruntowej uprawie. Osobiście polecam Subculture B, której z powodzeniem używałem do leczenia gnijącego korzenia. Osobiście usłyszałem również wiele wspaniałych opinii od pozostałych „wodniaków” o Aquashield, który jest znacznie tańszy.

3. Jeśli posiadasz system hydroponiczny, dobrym pomysłem jest regularna zmiana wody w zbiorniku w celu zapobieżenia zarośnięciu całego zbiornika jakimkolwiek rodzajem bakterii. Osobiście polecam wymianę raz w tygodniu. Regularna zmiana wody pomoże także twoim roślinom uzyskać lepszy dostęp do składników odżywczych, jak i również korzenie kochają 10-15 minutowy dostęp do tlenu z powietrza (nie pozwól jednak uschnąć korzeniom).

4. Korzystnym jest podjęcie prób uzyskania możliwie największej ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. W związku z powyższym dobrym pomysłem jest zakup do systemu hydroponicznego dużej pompki powietrza i kamienia napowietrzającego. Zgnilizna korzenia nie rozwija się w środowisku bogatym w tlen, który kochają korzenie.



5. Upewnij się, że temperatura wody nigdy nie jest wyższa od temperatury pokojowej. Ciepła woda utrzymuje mniej rozpuszczonego tlenu niż zimna, a także zapewnia idealne środowisko dla bakterii. Maksymalna zalecana temperatura wody w zbiorniku wynosi około 22°C. Staraj się utrzymywać temperaturę wody w granicach 18°C – 20°C, która wydaje się być najkorzystniejsza zarówno dla wzrostu rośliny jak i zapobiegania zgniliźnie korzenia. Jeśli temperatury są wyższe niż te o których wspominałem, w wodzie znajduje się mniej tlenu, co stanowi lepsze warunki do rozwoju bakterii.

6. Nie pozwól, by jakiekolwiek źródło światła dostało się do korzeni lub zbiornika z wodą, ponieważ ciepło i światło prowadzą do rozwoju bakterii.

7. SM-90 wydaje się pomagać w zapobieganiu i leczeniu zgnilizny korzenia, jak i również wspomaganiu ogólnego stanu zdrowia korzenia. Składa się ono z kilku różnych rodzajów olejków, które zabijają patogeny. Lubię mieć pod ręką SM-90, gdyż zabija mszyce, roztocza oraz białą, sypką próchnicę, kiedy używany jest w formie oprysku. Myślę, że każdy kto uprawia w hydroponice powinien mieć przy sobie SM-90. Słyszałem, że SM-90 może zabić pożyteczne bakterie, więc nie nadużywam go, gdy dodaję Subculture B. Zawsze używam albo jednego albo drugiego. Jestem zaciekawiony, jakie są doświadczenia innych osób z połączenia tych dwóch elementów (pożytecznej bakterii i SM-90).
Leczenie (gdy korzeń już gnije)
Jeśli nie poprawisz środowiska będącego przyczyną zgnilizny korzeni, będzie ona powracać bez względu na to, co byś robił. Dlatego ważnym jest przebrnięcie przez listę powyżej w celu upewnienia się, że uwzględniłeś wszystkie zasady pozwalające zapobiec ponownemu nawrotowi. Należy również pamiętać, że zaatakowane korzenie prawdopodobnie nie wyzdrowieją, tak jak zółknące liście rośliny.
W miarę pozbywania się zgnilizny, używanie Subculture B odnosiło skutek Miałem 6 galonów Stealth Hydro (DWC – Deep Water Culture lub Bubbleponic system) i nagle wszystkie moje rośliny dotknięte zostały straszną, brązową, cuchnącą zgnilizną. Podleczyłem system Subculture-B i zmieniałem wodę w zbiorniku raz - dwa razy w tygodniu. Trzy tygodnie później zgnilizna znikła. Brak martwych korzeni czy czegokolwiek, po prostu mikroorganizmy zawarte w Subculture B zjadły wszystko. I nadal zapobiegawczo kontynuuję leczenie z Subculture B.
Słyszałem również świetne rzeczy o Aquashield, który jest dużo tańszy. Wypróbuję go, gdy zużyję do końca opakowanie Subculture B.
Przy ręcznym podlewaniu uprawy z podłożem z włókna kokosowego, używam SM-90, ponieważ wtedy moje roślinki wydają się rosnąć szybciej, mają zdrowsze korzenie, jednak nie przeprowadzałem kontrolowanych eksperymentów. Ten nagły wzrost zainspirował mnie, by wypróbować SM-90 jako dodatek w moim systemie DWC. Ponowne występowanie zgnilizny u rośliny zaopatrywanej w wodę leczoną SM-90 nie nastąpiło. Spowodowane to jednak może być innymi czynnikami zapobiegawczymi, więc nie wiem, czy mogło się do tego przyczynić tylko SM-90. Osobiście nie próbowałem używać jedynie SM-90 do leczenia rośliny, której korzeń już zaczął gnić, lecz rozmawiałem z innymi hodowcami, którzy twierdzili, że działa samodzielnie w leczeniu zgnilizny. Zdecydowanie ciekaw jestem doświadczeń innych ludzi związanych z używaniem SM-90. Z tego co rozumiem, SM-90 będzie zabijać pożyteczne bakterie, więc nie próbowałem używać SM-90 razem z Subculture B.
Słyszałem też relacje pewnych osób, które odniosły sukces w leczeniu swoich systemów poprzez dodanie jednej bądź dwóch kropli wybielacza na galon wody. Nigdy nie próbowałem tej metody, ponieważ wydaje się, że zarówno Subculture B jak i SM-90 działają dobrze, jak i również pozostaje podejrzliwy odnośnie używania wybielacza dopóki sam nie będę zmuszony go wypróbować.




Niezalecane

Niektórzy lubią używać nadtlenku wodoru (wody utlenionej) do zabicia wszystkich organizmów w swoich zbiornikach. Według powszechnie panującej opinii należy dodać łyżeczkę 35% wody utlenionej (zakupionej w sklepie hydroponicznym) na galon wody znajdującej się w zbiorniku. Niektórzy używają wody utlenionej, którą można dostać w sklepie, bezpośrednio na zaatakowane rośliny. Wydaje się to być sztuczką podjętą w celu szybkiego pozbycia się brązowych, cienkich korzeni. Jednak, jak wynika to z mojego doświadczenia, stan korzeni polepsza się na jeden, dwa dni, po czym zgnilizna powraca. Uważam, że jest to spowodowane tym, że nadtlenek wodoru zabija wszystkie organizmy w wodzie (zarówno te dobre jak i te złe), szybko się wyczerpuje i jest niewykrywalny w wodzie już po jednym czy dwóch dniach. Jeśli, mimo obecności nadtlenku wodoru, choć jeden patogen przetrwał, to ma teraz idealne warunki do do rozprzestrzeniania się ( zero konkurencji, składniki odżywcze w wodzie i woda utleniona wyczerpały się]. Wydaje się, że trzeba byłoby stale dodawać nadtlenku wodoru, aby posłużył leczeniu zgnilizny korzenia.W każdym razie, oparty na swoim doświadczeniu, nigdy nie byłem w stanie z powodzeniem uleczyć zgnilizny przy użyciu nadtlenku wodoru, więc stanowczo odradzam tego sposobu jako długotrwałej metody. Jeśli ktoś z powodzeniem pozbył się zgnilizny korzenia z wykorzystaniem nadtlenku wodoru (z powodzeniem, czyli jeśli w końcu udało Ci się ściąć roślinę), niech zamieści, proszę, swoje metody.

Opinia
Chciałbym usłyszeć opinie tych, którzy z powodzeniem pokonali zgniliznę korzenia w systemach hydroponicznych. Jest wiele błędnych informacji rozprzestrzeniających się wokół tematu zapobiegania i leczenia zgnilizny korzenia, w związku z czym dobrze byłoby usłyszeć od innych osób mających doświadczenie, jak pokonali problem. Jeśli macie jakieś sugestie dotyczące punktów, które należy usunąć bądź dodać do mojej listy, chciałbym je od Was usłyszeć.


tłumaczenie: DIESEL
źródło: www.rollitup.org/t/guide-to-getting-rid-of-root-rot.347697/
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 5 miesiąc temu #2

  • zbiory
  • zbiory Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Posty: 413
  • Zebranych lumenów: 842
  •  

  •  

Fantastyczne. Piona dla ciebie, jednak super było by zobaczyć na roślinie postępującą chorobę od najwcześniejszego stadium ;)

Ale to są moje małe fantazje :rasta:
Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.-Albert Einstein
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 5 miesiąc temu #3

  • Bongjour
  • Bongjour Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ERROR: 4.20
  • Posty: 4475
  • Zebranych lumenów: 6341
  •  

  •  

Dobra robota Diesel! Odwaliłeś kawał roboty a artykuł ciekawy i mam nadzieję pomoże wielu użytkownikom.


Pozdro,
Bonguś
:bongo:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 5 miesiąc temu #4

  • prometeusz
  • prometeusz Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Ktoś chce ognia?
  • Posty: 320
  • Zebranych lumenów: 637
  •  

  •  

DIESEL napisał:
5. Upewnij się, że temperatura wody nigdy nie jest wyższa od temperatury pokojowej. Ciepła woda utrzymuje więcej rozpuszczonego tlenu niż zimna, a także zapewnia idealne środowisko dla bakterii. Maksymalna zalecana temperatura wody w zbiorniku wynosi około 22°C. Staraj się utrzymywać temperaturę wody w granicach 18°C – 20°C, która wydaje się być najkorzystniejsza zarówno dla wzrostu rośliny jak i zapobiegania zgniliźnie korzenia. Jeśli temperatury są wyższe niż te o których wspominałem, w wodzie znajduje się mniej tlenu, co stanowi lepsze warunki do rozwoju bakterii.

Wkradł się chyba błąd w tłumaczeniu ;)

Ciepła woda utrzymuje mniej tlenu, a nie więcej.
Ale to tylko moje zdanie...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: JIM, DIESEL

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 5 miesiąc temu #5

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

prometeusz napisał:
Wkradł się chyba błąd w tłumaczeniu ;)
Ciepła woda utrzymuje mniej tlenu, a nie więcej.

Tak, tak ;)
Dzięki Prome :joint:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: prometeusz

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 4 miesiąc temu #6

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

zbiory napisał:
Fantastyczne. Piona dla ciebie, jednak super było by zobaczyć na roślinie postępującą chorobę od najwcześniejszego stadium ;)

Ale to są moje małe fantazje :rasta:

Dorzuciłem parę fotek, ale Twojej małej fantazji raczej nie spełnię ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: JIM, zbiory

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 4 miesiąc temu #7

  • zbiory
  • zbiory Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Posty: 413
  • Zebranych lumenów: 842
  •  

  •  

Dziękuję :P fajnie ale nie dam ci buzi.
Wczoraj podczas prac w ogrodzie widziałem na własne oczy jak wyglądaja korzenie które są mocno zalane wodą i nie za bardzo zdrowe.
Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.-Albert Einstein
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 4 miesiąc temu #8

  • SkyneT 2.0
  • SkyneT 2.0 Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Sky is back :)
  • Posty: 1881
  • Zebranych lumenów: 3207
  •  

  •  

Świetna robota Diesel!
Niepalący :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 4 miesiąc temu #9

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

Kawał dobrej roboty !!!! :woohoo:
Szacunek D. :rolling:

Pozdro B)
G.
Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Instrukcja, jak zapobiec gniciu korzeni 9 lata 4 miesiąc temu #10

  • AS
  • AS Avatar
  • Offline
  • Junior Moderator & Redaktor
  • Posty: 1594
  • Zebranych lumenów: 5365
  •  

  •  

DIESEL napisał:
Jeśli ktoś z powodzeniem pozbył się zgnilizny korzenia z wykorzystaniem nadtlenku wodoru (z powodzeniem, czyli jeśli w końcu udało Ci się ściąć roślinę), niech zamieści, proszę, swoje metody.

Opinia
Chciałbym usłyszeć opinie tych, którzy z powodzeniem pokonali zgniliznę korzenia w systemach hydroponicznych.



cześć. :stoned:

...ja miałem zeszłego lata przejścia z korzonkami w DWC.problem u mnie spowodowany był jak zwykle zbyt wysoką temp.pożywki ,która w sezonie letnim sięgała czasami 29*C(w domu było 35)wszystko zaczęło się kiedy pierwsze korzenie zanurzyły się w wodzie,



















części zanurzone w pożywce pokryły się bezbarwnym glutem,który z czasem zaczął brązowieć





po uzyskanie szybkiej pomocy na forum,zacząłem działać ;)
na początku wymieniłem pożywkę i zaizolowałem pojemniki dodatkowo chłodziłem pożywkę wkładami do lodówek turystycznych i zamrożonymi butelkami z woda.zacząłem podawać również h2o2 30%,które z czasem zamieniłem na zwykła wodę utleniona o wiele tańsza,a można jej używać częściej,bo jest mniej stężona.zainstalowałem też dodatkowe napowietrzanie ;)
przez jakiś czas wszystko było w miarę dobrze ale przyszła pełnia lata i wkłady już nie wystarczały,to zmajstrowałem sobie mini chłodziarkę,która obniżała temp do około 20-22 w zależności od tem. na zewnątrz ;) ...a z czasem i chłodziarka nie dawała już rady ;)

















w miedzy czasie ,tak na deser miałem atak przędziorków






















finał









plon jako taki zebrałem,dwa razy po około 30g :stoned: przy fp 12/12

fakt,że nie pozbyłem się zgnilizny aż do końca grow,ale znacznie zahamowałem jej rozwój,który w pewnym momencie całkowicie się zatrzymał.niestety bez specjalistycznego sprzętu nie byłem w stanie odpowiednio obniżyć temperatury pożywki :blink: !!!
wydaje mi się ,że przy odrobinie chęci i oczywiście środków walka ze zgnilizna jest do wygrania :) nie mowie tu o zakupie pro chłodziarki akwarystycznej,choć to rozwiązało by wszystkie problemy ;),ale zastosowanie się do kilku porad zawartych w Twoim na pewno bardzo zbliży nas do celu.świetna robota :joint:




pozdro :peace:
Smoke More Weed
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez AS.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: SkyneT 2.0, Koza, DIESEL
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany