Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Profesjonalny filtr węglowy

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 8 miesiąc temu #1

  • Prezes
  • Prezes Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Biurokrata
  • Posty: 382
  • Zebranych lumenów: 157
Zapachy niejednokrotnie mogą na nas zwrócić uwagę wścibskich sąsiadów, czy też zaalarmować nieodpowiednie służby. Aby uniknąć tego rodzaju niemiłych, nie potrzebnych i wręcz niechcianych zdarzeń z pomocą przyjdzie nam filtr węglowy.


(wnętrze filtra)

Filtr węglowy pozwala oczyścić powietrze, i pozbyć się z niego wszelkich zapachów. W filtrze całą robotę odwala za nas węgiel aktywny – został on w procesie produkcyjnym potraktowany w odpowiedni sposób tlenem, przez co zwiększył swoją powierzchnię chłonną, nie zwiększając rzeczywistych rozmiarów. Cząsteczki zapachowe, które wędrują wraz z powietrzem osadzają się na powierzchni węgla, przez co na zewnątrz wydostaje się jedynie czyste powietrze. Zużyty węgiel, czyli taki wypełniony cząsteczkami zapachów i wilgoci znacznie zwiększa swoją wagę – należy o tym pamiętać podczas montowania. Jeśli wasz filtr będzie ważyć ok. 30kg i ustawicie go w miejscu o takiej nośności, to po jakimś czasie, gdy węgiel będzie się zapełniać możecie się zdziwić, że konstrukcja nie wytrzymała. Węgiel zbliżający się do końca okresu przydatności podanego przez producenta może zwiększyć swoją wagę aż trzy krotnie! Pamiętaj o tym podczas montażu, i dobierz odpowiednie miejsce.

Do prawidłowej pracy filtr potrzebuje odpowiedniej wilgotności. Zbyt wilgotne środowisko (ponad 70%) może mocno ograniczyć działanie filtra. Spowodowane jest to tym, że filtr zamiast pobierać cząsteczki zapachu, będzie chłonął wilgoć. Optymalna wilgoć – utrzymująca się poniżej poziomu 50% - pozwoli na dłuższe i efektywniejsze działanie węgla, który skupi się jedynie na pochłanianiu zapachów.


(filtr gotowy do wypełnienia węglem)

Aby zbudować filtr potrzebujemy:

- siatka hodowlana, do budowy woliery, czy też klatki,

- opaski ślimakowe (2xfi160, 2x fi110),

- węgiel aktywny granulowany (SAR-2, lub SAR-3)

- wytrzymała taśma podłożona nićmi – najczęściej srebrna,

- łącznik do rur fi110,

- redukcja – polecam uniwersalną – moja to fi160-80

- dekielki (1x160, 1x110)

- agrowłóknina,

- rękawiczki robocze.

- nożyczki, śrubokręt krzyżakowy, pistolet do zszywek, kombinerki.

W artykule prezentuję filtr którego rozmiary dobrałem do własnych indywidualnych potrzeb, możecie zrobić taki sam, lub o innych wymiarach – wszystko zależy od waszej pomysłowości, oraz dostępnych części potrzebnych do budowy. A więc zaczynamy pracę!

W pierwszej kolejności musimy zrobić rulon z siatki tak by osadzić go na łączniku do rur, oraz mniejszym deklu. W tym celu wycinamy odpowiedni fragment siatki za pomocą kombinerek, polecam podczas prac z siatką ubrać rękawiczki ochronne ponieważ siatka posiada ostre zakończenia drutu z którego jest wykonania, i łatwo się pokaleczyć. Siatkę zwijamy w rulon, zaginamy jej druciki na końcu by tworzyły haczyki, i zahaczmy jeden koniec o drugi. W ten sposób mamy pewność, że rulon się nie rozejdzie podczas pracy. Następnie musimy osadzić go na mniejszym deklu, oraz łączniku. Po osadzeniu, cały rulon należy opatulić w agrowłókninę. W tym celu dokładnie owijamy siatkę agrowłókniną, zszywamy kilkoma zszywkami na całej długość za pomocą pistoletu jednocześnie napinając materiał. Solidnie zszyty materiał delikatnie zsuwamy, przekładamy go na drugą stronę – tak by szwy były wewnątrz – i ponownie nasuwamy na rulon. Na miejsca łączeń siatki z dekielkiem oraz łącznikiem nakładamy opaski ślimakowe solidnie je ściskając – ślimaka na łączniku, należy zamocować na takie wysokości by łącznik pasował do reduktora. Ostatnim co musimy zrobić to solidnie okleić miejsce łączeń, wraz z zaklejeniem ślimaków – ukryjemy nie potrzebne ostre elementy.


(Agrowłóknina – rozmiar P17 w zupełności wystarczy by węgiel nie wykruszał się na zewnątrz)

Drugim elementem naszej pracy jest stworzenie korpusu do filtra. Na wcześniej przygotowany rulon, w części gdzie jest łącznik nasuwamy reduktor. Jeżeli reduktor przelatuje przez rulon, albo widać szczeliny można zwiększyć obwód łącznika oklejając go taśmą. Kolejnym krokiem jest wykonanie rulonu z siatki, podobnie jak było to w przypadku tworzenia wewnętrznej części, zwijamy siatkę w rulon, końcowe druciki zaginamy w haczyki i mocujemy siatkę. Siatka musi mieć taki obwód by można było ją nasunąć na reduktor oraz większy dekiel. Równie identycznie jak miało to miejsce wcześniej postępujemy przy tworzeniu rękawa z agrowłókniny. Czyli owijamy siatkę w materiał, naciągamy, zszywamy, ściągamy, odwracamy na drugą stronę i nakładamy. Miejsce łączenia zewnętrznego korpusu z reduktorem mocno ściskamy za pomocą ślimaka zaciskowego, i oklejamy taśmą.


(Reduktor uniwersalny – fi160-80)

Tak przygotowany filtr należy wypełnić węglem aktywnym, umieszczając go pomiędzy zewnętrznym korpusem, a wewnętrzną częścią – wewnętrzna części powinna pozostać niezapełniona. Polecam w trakcie wsypywania węgla, potrząsać filtrem – dzięki temu węgiel się lepiej ułoży, i więcej nam się go zmieści do filtra. Aby sprawdzić jakość kupowanego przez nas węgla aktywnego wystarczy odrobinę umieścić w wodzie i obserwować jego zachowanie. Jeśli szybko tonie, znaczy, że jest już zapełniony i nie będzie w odpowiedni sposób pochłaniać zapachów. Zaś, jeśli tonie bardzo powoli, lub utrzymuje się na powierzchni, wiemy, że węgiel jest niezanieczyszczony. Mało, kto z nas będzie jednak miał możliwość sprawdzenia tego przed zakupem, więc będziecie musieli się zdać na szczerość sprzedawcy. Rodzaj kupowanego przez nas węgla również jest ważny. Na rynku dostępny jest m. in. węgiel w formie ziarna, oraz granulatu. Różni się również od siebie właściwościami. Nas interesuje ten granulowany (SAR-2, lub SAR-3), ponieważ to on posiada właściwości oczyszczające powietrze, a nie jak jest to w przypadku ziarnistego, który służy głównie do oczyszczania wody.

Gdy filtr jest wypełniony po brzegi węglem, ostatnie zadanie, jakie nas czeka to nałożenie dekla na zewnętrzny korpus, ściśnięcie ślimakiem zaciskowym, i zabezpieczeniem za pomocą taśmy. Filtr gotowy!

Podłączamy go do wentylatora, za pomocą przewodów wentylacyjnych, umieszczamy w pomieszczeniu uprawnym, a powietrze odprowadzamy na zewnątrz i cieszymy się brakiem zapachów poza pomieszczeniem.

Własnoręcznie wykonany filtr posiada niewątpliwą zaletę, której nie posiada większość filtrów oferowanych przez sklepy w swojej ofercie – mianowicie gdy okres eksploatacji węgla dobiegnie końca, możecie w łatwy sposób zdemontować dekiel, usunąć zużyty węgiel, po czym napełnić filtr ponownie nowym wkładem. Po ponownym napełnieniu, montujemy dekiel z powrotem na miejsce, i cieszymy się odnowionym filtrem.

soft secrets
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour, DIESEL, zielonysmerf

 
 
 

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #2

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Siemka. Chciałbym poruszyć ten temat. Mam boksa 47x38 h64 na jedną roślinkę. Chce zrobić właśnie taki filtr,bo naciągnięta mata węglowa na wentylator sprawdza się różnie,ale raczej lipnie. Będzie mało miejsca w boksie a że to ma być super tajny boks ;) to filtr musi być w środku. Zastanawiam się jaka ma być powierzchnia i gubość warstwy węgla aktywnego żeby się w 100% sprawdził. W artykule ,jeżeli dobrze rozumiem,jest 5cm. Ja myślałem tak. Fi płaszcza zewnętrznego 70mm,wew40mm,czyli warstwa węgla 30mm. Długość hmm np15cm. Taki mikro filterek. Aaa i miałem użyć zamiast agrowłókniny na zew. matę węglową do okapów. Pod to wentylator komputerowy wysokiej jakości firmy NOCTUA 40mmx40mm.
Panowie dygnie taki temat czy to musi być większe i mocniejsze a jak nie to jak zrobić żeby było bezzapachowo?
Dziękuje za pomoc. ;)
:peace: :ganja:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #3

  • DeathAdder
  • DeathAdder Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 225
  • Zebranych lumenów: 341
  •  

  •  

Im więcej węgla tym lepiej - dłużej wytrzyma, i bardziej zaabsorbuje zanieczyszczenia. W dużych filtrach wypełnienie ich w całości wiązało by się ogromną wagą, która później i tak wzrasta.

Zamiast agro włókniny, możesz zastosować filtr zewnętrzny - zamiennik gdy kupny się zabrudzi.
I choćbym próbował, marihuaną nie zaćpam się na śmierć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #4

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

DeathAdder napisał:
Im więcej węgla tym lepiej
Tyle to wiem. Mi chodzi ile może być najmniej tego węgla.DeathAdder napisał:
Zamiast agro włókniny, możesz zastosować filtr zewnętrzny - zamiennik gdy kupny się zabrudzi.
To ma być mały filtr zrobiony na wzór "dużego". Wypełniony węglem akt. Oczywiście srodek pusty. Plus zamiast agrowłókniny ma być mata węglowa do okapów na zew. o czym juz pisałem wyżej.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #5

  • staryjez
  • staryjez Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Posty: 446
  • Zebranych lumenów: 781
  •  

  •  

Do średniej wielkości filtra wchodzi coś około 1-1.5 l drobno pokruszonego węgla.
(Oczywiście średniej wielkości może dla każdego oznaczać coś innego)

Jeśli masz dostęp do produktów to kup najlepiej po kilka gram z różnego rodzaju węgla, następnie wsyp go do jakiegoś pojemnika z wodą. Ten który najdłużej utrzyma się na powierzchni będzie najlepszy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #6

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

staryjez napisał:

wsyp go do jakiegoś pojemnika z wodą. Ten który najdłużej utrzyma się na powierzchni będzie najlepszy.

Czytałem artykuł Prezesa.

Może ktoś jednak wie czy filtr który chce zrobić da rade?
Boks 47x38cm h64cm na jedną roślinkę.
Fi płaszcza zewnętrznego 70mm,wew40mm,czyli warstwa węgla 30mm. Długość hmm np15cm.może być dłuższy. Taki mikro filterek.Jak wyżej tylko dużo mniejszy. Zamiast agrowłókniny na zew. matę węglową do okapów. Pod to wentylator komputerowy wysokiej jakości firmy NOCTUA 40mmx40mm lub z rdukcją 60mm x 60mm.
:peace:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #7

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

DIESEL napisał:

Fi płaszcza zewnętrznego 70mm,wew40mm, czyli warstwa węgla 30mm. Długość hmm np 15cm. ... Zamiast agrowłókniny na zew. matę węglową do okapów. Pod to wentylator komputerowy wysokiej jakości firmy NOCTUA 40mmx40mm lub z rdukcją 60mm x 60mm.
:peace:

15mm na stronę :) Nie dużo lecz tez nie mało, filtry z maty węglowej dają radę w małych projektach więc Twój powinien zdać egzamin. Moim zdaniem żaden komputerowy nie pociągnie takiego filtra zapewniając jednocześnie odpowiednią wymiane gazową. Filtr O.K wentyl do testów - teoretyzuje ;)

btw. używaj jednego rzędu wielkości w jednostkach :peace:
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: DIESEL

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #8

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Cosa_Nostra napisał:
Moim zdaniem żaden komputerowy nie pociągnie takiego filtra zapewniając jednocześnie odpowiednią wymiane gazową. Filtr O.K wentyl do testów - teoretyzuje ;)

Też o tym myślałem czy uciągnie :huh:
Patrzyłem też na TD ale najmniejszy jest za duży :(
A jakbym dał dwa wiatraczki. Jeden za drugim w odstępie np 5cm?
Wiadomo też jakoś zapakować. Myślisz że zwiększy to jego wydajność i będzie lepsze ciśnienie :?
Może to oczywiste ale ja nie wiem ;)
:peace:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #9

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

Skoro patrzsz na TDki to hałas pewnie jest priorytetem. Ciężko mi powiedzieć czy połąćzone dwa wentylki pociągną taki filtr, zwykły kanałowy łazienkowiec bez problemu tłoczyłby powietrze ale połączenie dwóch lub więcej komputerowych w szerg? Nie mam pojęcia, widziałem kiedyś podobny problem na kratce. Poszukaj bo na bank był wątek z łaczenia dwóch wentylków w szereg.
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: DIESEL

Profesjonalny filtr węglowy 10 lata 5 miesiąc temu #10

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Cosa_Nostra napisał:
Skoro patrzsz na TDki to hałas pewnie jest priorytetem. Ciężko mi powiedzieć czy połąćzone dwa wentylki pociągną taki filtr, zwykły kanałowy łazienkowiec bez problemu tłoczyłby powietrze ale połączenie dwóch lub więcej komputerowych w szerg? Nie mam pojęcia, widziałem kiedyś podobny problem na kratce. Poszukaj bo na bank był wątek z łaczenia dwóch wentylków w szereg.
Tak. Cisza to podstawa bo kamuflaż jest dość ciekawy ;)
No i zapach. Musi być redukcja za wszelką cene.
Znalazłem chyba ten temat o którym piszesz. Jeden za drugim to dużo pierdolenia choć do zrobienia...
Ponoć lepiej dwa obok siebie. Czyli może np dać jeden duży 120mm x120mm lub 140mm x 140mm tylko nie wiem czy jak zredukujemy go np na długości 10cm (można i mniej jeżeli zmieni to efekt) z 140mm do 40mm to da pożądany efekt,ale to by chyba był dobry pomysł albo najbardziej optymalny jak dla mnie .
Ostatnio zmieniany: 10 lata 5 miesiąc temu przez DIESEL. Powód: błąd
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany