Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #1

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Uprawianie roślin z nasion sprawia wiele satysfakcji, a przy tym jest to tani sposób na powiększenie domowej kolekcji.


Rozmnażanie roślin z nasion w domowych warunkach jest doskonałym sposobem powiększenia naszych zbiorów roślin doniczkowych, często będąc także jedynym sposobem zdobycia rzadziej spotykanych odmian.
Do większości nasion dołączone są szczegółowe instrukcje, dotyczące ich uprawy. Katalogi z nasionami również podają dodatkowe informacje. Opakowania często zawierają więcej nasion niż będziemy potrzebować.
Podłoże


Używamy mieszanki ukorzeniającej, która jest sterylna i zawiera wystarczającą ilość i rodzaj odpowiedniego nawozu, by nasiona mogły skiełkować i osiągnąć stadium dwóch liści. Dostępne są zarówno torfowe lub gliniaste mieszanki ukorzeniające. Rośliny mięsożerne wysiewa się do czystego torfu i pozostawia do skiełkowania w temperaturze 19'C . Przesiewamy mieszankę do odpowiedniego pojemnika, odrzucając grudki.


Pojemniki


Używamy specjalnej tacy lub 7 cm doniczki, zależnie od tego ile nasion chcemy wysiać. Nasypujemy do pojemnika nieco więcej ziemi a jej nadmiar usuwamy np. linijką. Do ugniecenia powierzchni użyj kawałka drewna.
Równomiernie rozsypujemy nasiona, cienką warstwą na powierzchni ziemi.

Duże nasiona można bezpośrednio siać do doniczek plastikowych, glinianych lub doniczek torfowych, które rozkładają się po posadzeniu w ziemi. Możemy też użyć specjalnych okrągłych kawałków torfu o średnicy 3 cm ( są różne kostki, wedle potrzeb ), nasączonych nawozem, sprasowanych i zamkniętych w siatce z plastiku. Po namoczeniu torf pęcznieje i tworzy mały pojemnik o wysokości ok. 3 cm. Korzenie rośliny wyrastają przez oka siatki. Dla większych nasion robimy rowki i wysiewamy równomiernie wzdłuż tacy.

Dzięki tym udogodnieniom unikniemy niebezpieczeństwa naruszenia korzeni podczas przesadzania. Takich samych pojemników możemy używać przy przesadzaniu siewek. Powinno to nastąpić, gdy pojawi się pierwszy prawdziwy liść.
Zwykle jest to trzeci liść, wyrastający po dwóch liścieniach. Nie przesadzajmy od razu siewki do dużej doniczki.
Należy przesadzać stopniowo i tylko wówczas, gdy poprzedni pojemnik jest już za mały.


Wilgotność

Wymagana jest stała wilgotność. Utracie wilgoci zapobiegniemy, zakrywając tacę z wysiewami szkłem lub folią samoprzylepną, można też użyć nowoczesnego rozwiązania jakim jest nawilżacz powietrza.
Wadą szkła i foli jest codzienne wycieranie nadmiaru wilgoci.

Kiedy wysiewać?

Wiele roślin doniczkowych można wysiewać o każdej porze roku. Jeśli chodzi o zioła, sianie co dwa, trzy tygodnie przez okres wiosny i lata zapewni nam stały zapas na przykład kopru.
Siejemy je zazwyczaj bezpośrednio na grządce ogrodowej lub w doniczkach, w domu lub na balkonach i tarasach.
Bazylię, koper i pietruszkę można wysiać latem, by były gotowe do zebrania w celach kuchennych zimą. W jednej doniczce siejemy nie więcej niż 3-4 nasiona, używając sita przykrywamy nasiona cienką warstwą ziemi. Sito zapobiegnie zbyt głębokiemu wysianiu nasion co będzie skutkowało lepszymi wschodami.

Metody

Jeśli pojedyncze nasiono utrzymamy pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, najprawdopodobniej możemy używać mieszanki ukorzeniającej prosto z opakowania. Lepsze efekty osiągniemy przesiewając ziemię przez sito. Grudki wyrzucamy. Nie przyciskając ziemi wypełniamy nią tacę lub doniczkę, wysypując jej nieco więcej. Lekko oklepujemy pojemnik, by ziemia się uleżała. Jej nadmiar zbieramy lub zgarniamy linijką lub podobnym przedmiotem.

Płaskim kawałkiem drewna (deseczki) wyrównujemy i uklepujemy powierzchnię. Ważne jest, by ziemia była ugnieciona w takim stopniu, żeby zapewnić odpowiednie proporcje powietrza i wilgoci, gdyż kiełkujące nasiona będą potrzebowały i jednego i drugiego. Powierzchnia powinna być pozioma, żeby podczas podlewania nasiona nie były zmywane na kupkę przy jednym końcu tacy lub doniczki. Doskonałym rozwiązaniem podlewania/zraszania powierzchni są spryskiwacze, które bez problemów zakupimy w każdym sklepie ogrodniczym i nie tylko. Siejemy nasiona cienką warstwą, uważając przy nasionach takich jak begonia, które przypominają pył.

Niektórzy ogrodnicy mieszają nasiona z czystym, suchym piaskiem ogrodniczym, żeby wysiew był równomierny. Nasiona o średnich wymiarach można siać w odstępach około 2, 4-5 cm. Najczęściej przesiewa się ziemię sypaną na nasiona tak, by jej warstwa nie była grubsza niż średnica nasion. Bardzo małe nasiona można pozostawić odkryte pozwalając im, by osiadły w ziemi we właściwym czasie. Nasiona podlewamy lub zraszamy, jeśli jednak podlewamy to stawiamy tacę lub doniczkę w wodzie w taki sposób, by jej poziom sięgał nieco poniżej brzegu naczynia. Częściowe zanurzenie tacy/doniczki w wodzie to najprawdopodobniej najlepszy sposób podlewania nasion. Sprawdzą się także spryskiwacze które wyrzucają bardzo drobne,rozproszone krople wody.

Jeśli podłoże jest zbyt suche podczas zanurzania tacy/donicy wszystkie nasiona wypłyną na powierzchnię. Uważajmy, by ziemia nie wysychała a jeśli doszło już do wyschnięcia użyj spryskiwacza lub w razie potrzeby możemy uratować sytuację, podlewając stopniowo, zaczynając od 1-1,5 cm wody. Odsączamy przez godzinę po czym przykrywamy szkłem lub plastikowym workiem zapewniając odpowiednią temperaturę, wilgotność i jeśli to potrzebne chronimy przed światłem słonecznym.


Otoczenie nasion

Temperatura
Większość nasion potrzebuje do skiełkowania 16-21'C, gatunki tropikalne 21-23'C, kaktusy potrzebują 10-13'C nocą a maksymalnie 21'C w dzień. Po skiełkowaniu zmniejszamy temperaturę o 3'C.

Wietrzenie
Zapewniamy po skiełkowaniu. Świeże powietrze jest niezbędne, żeby zapobiec chorobą. W czasie dnia należy unieść róg folii lub nieco odsunąć szkło zatrzymujące wilgoć.

Światło
Niektóre nasiona podczas kiełkowania potrzebują ciemności. W tym celu można położyć gazetę na okrywie zatrzymującej wilgoć, by ograniczyć dostęp światła. Bardzo często takie nasiona są kiełkowane w pomieszczeniach uprawowych przeznaczonych do uprawy roślin przez cały okres roku. Wtedy folie,szkło i gazety są nie potrzebne ponieważ w pomieszczeniu takim panuje noc i klimat kontrolowany przez człowieka lub tzw. sterowniki klimatu.

Jeśli na opakowaniu (np. begonii) jest napisane, że nasiona do skiełkowania potrzebują światła, nie wystawiamy świeżo posianych nasion na bezpośrednie działanie światła/słońca. Najlepiej poszukać miejsca, które jest jasne, nie bezpośrednie światło lub słońce.

Woda
Mieszanka ziemna musi być nieco wilgotna zanim wysiejemy jakiekolwiek nasiona.
Po zasianiu zawsze należy utrzymywać ziemię w wilgoci. Nasiona najlepiej podlewać rano, jednak nie w nadmiarze, by nasiona nie dotknęła choroba grzybowa.


Praktyczna rada!

Niezależnie od wybranej metody rozmnażania powodzenie jest zawsze pewniejsze jeśli użyte narzędzia są czyste a ziemia świeża i sterylna. Po skiełkowaniu nadal musimy utrzymywać otoczenie siewek w czystości.
Wszelkie gnijące części usuwajmy jak najszybciej, zanim rozwijające się na nich zarodniki grzybów staną się problemem.

Z tym artykułem łączy się kolejny www.growlike.pro/forum/kielkowanie/2511-pielegnacja-siewek-roslinnych , który także polecam przeczytać aby wszystko było jasne i zrozumiałe

Cały artykuł jest mojego autorstwa. Wszelkie informacje zaciągnięte z książek, gazet i innych źródeł wiedzy.
Ostatnio zmieniany: 9 lata 5 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Koza, JIM, Bongjour, AS, Cichy Bob, Jacek, Alien, Lutek

 
 
 

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #2

  • Alien
  • Alien Avatar
  • Offline
  • ... zbanowany
  • ja tu tylko sprzatam
  • Posty: 1507
  • Zebranych lumenów: 2609
  •  

  •  

dobra robota panie

tylko jedno ale czegoś mi tu brakuje

już wiem fotek :D estetyczniej by to wyglądało może coś z tym zrobisz :mrgreen:
kto mnie szuka ten mnie znajdzie tam gdzie czuc
ukochana ganje
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #3

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Wszystko da się zrobić ;) Odwiedzę forumową galerię i wyszukam odpowiednich fotek i zapożyczę jeśli mogę:P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: AS

 

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #4

  • Alien
  • Alien Avatar
  • Offline
  • ... zbanowany
  • ja tu tylko sprzatam
  • Posty: 1507
  • Zebranych lumenów: 2609
  •  

  •  

czy mozesz to niewiem lepiej w grafice google poszperaj :ganja:
kto mnie szuka ten mnie znajdzie tam gdzie czuc
ukochana ganje
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #5

  • SkyneT 2.0
  • SkyneT 2.0 Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Sky is back :)
  • Posty: 1881
  • Zebranych lumenów: 3207
  •  

  •  

Oczywiscie ze mozesz, przeciez to nasza galeria :)
Niepalący :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #6

  • Bongjour
  • Bongjour Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ERROR: 4.20
  • Posty: 4475
  • Zebranych lumenów: 6341
  •  

  •  

Super robota Gandzia! Jestem pod wrażeniem:)

Może zgłosi się pan w odpowiednim temacie?

www.growlike.pro/forum/redaktorzy/2462-chcesz-zostac-redaktorem-zglos-sie#45542
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #7

  • Kowalsky
  • Kowalsky Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Karma to Suka
  • Posty: 2278
  • Zebranych lumenów: 2296
  •  

  •  

Dokladnie tez mysle ze powinienes sie zglosci chyba ze nie chcesz .

A zdjatka to tylko z naszej galerii ewentualnie za zgoda autora zkadindziej ;)
Karma to Suka
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #8

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Gdy mam czas i dobre informacje które mogę skleić w całość zawsze dodam coś interesującego "Bongjour" i nie "pan" :stoned:

Gandzia "Redaktor" a to nowinka hehe

Odwdzięczam się dobrym ludziom z GrowLike.PRO !
Ostatnio zmieniany: 9 lata 5 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: JIM, Bongjour

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #9

  • psy
  • psy Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • 박재상, 朴載相
  • Posty: 66
  • Zebranych lumenów: 84
  •  

  •  

wiem, ze nie wolno narzekac ale polak musi :)


Używamy mieszanki ukorzeniającej, która jest sterylna i zawiera wystarczającą ilość i rodzaj odpowiedniego nawozu, by nasiona mogły skiełkować i osiągnąć stadium dwóch liści. Dostępne są zarówno torfowe lub gliniaste mieszanki ukorzeniające. Rośliny mięsożerne wysiewa się do czystego torfu i pozostawia do skiełkowania w temperaturze 19'C . Przesiewamy mieszankę do odpowiedniego pojemnika, odrzucając grudki.

do kiełkowania nie trzba nawozu, do etapu 2 lisci tez

to kielkowanie czy ukorzenianie?

Używamy specjalnej tacy lub 7 cm doniczki, zależnie od tego ile nasion chcemy wysiać. Nasypujemy do pojemnika nieco więcej ziemi a jej nadmiar usuwamy np. linijką. Do ugniecenia powierzchni użyj kawałka drewna.
Równomiernie rozsypujemy nasiona, cienką warstwą na powierzchni ziemi.

niespecjalna nie moze byc i musi byc taca


Duże nasiona można bezpośrednio siać do doniczek plastikowych, glinianych lub doniczek torfowych, które rozkładają się po posadzeniu w ziemi. Możemy też użyć specjalnych okrągłych kawałków torfu o średnicy 3 cm ( są różne kostki, wedle potrzeb ), nasączonych nawozem, sprasowanych i zamkniętych w siatce z plastiku. Po namoczeniu torf pęcznieje i tworzy mały pojemnik o wysokości ok. 3 cm. Korzenie rośliny wyrastają przez oka siatki. Dla większych nasion robimy rowki i wysiewamy równomiernie wzdłuż tacy.


to nie sa kawalki a krazki np firmy jiffy i sa bez nawozu na 99%
ta siateczka nie jest z plastiku

Jeśli pojedyncze nasiono utrzymamy pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, najprawdopodobniej możemy używać mieszanki ukorzeniającej prosto z opakowania

a co jezeli nie utrzymamy nie mozna uzyc tej mieszanki 'ukorzeniajacej'?

Zapewniamy po skiełkowaniu. Świeże powietrze jest niezbędne, żeby zapobiec chorobą. W czasie dnia należy unieść róg folii lub nieco odsunąć szkło zatrzymujące wilgoć.

zapobiec chorobom

Najlepiej poszukać miejsca, które jest jasne, nie bezpośrednie światło lub słońce.

korekta

Nasiona najlepiej podlewać rano, jednak nie w nadmiarze, by nasiona nie dotknęła choroba grzybowa.

nasiona sie podlewa i to rano a co jak sie nasiona podleje wieczorem lub kiedy indziej :P

wiem czepiam sie
po poprawieniu tych bledow usuncie tego posta
kekeke
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Koza

Rozmnażanie roślin z nasion. Poradnik GrowLike.PRO 9 lata 5 miesiąc temu #10

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

psy napisał:
wiem, ze nie wolno narzekac ale polak musi :)


Używamy mieszanki ukorzeniającej, która jest sterylna i zawiera wystarczającą ilość i rodzaj odpowiedniego nawozu, by nasiona mogły skiełkować i osiągnąć stadium dwóch liści. Dostępne są zarówno torfowe lub gliniaste mieszanki ukorzeniające. Rośliny mięsożerne wysiewa się do czystego torfu i pozostawia do skiełkowania w temperaturze 19'C . Przesiewamy mieszankę do odpowiedniego pojemnika, odrzucając grudki.

do kiełkowania nie trzba nawozu, do etapu 2 lisci tez

to kielkowanie czy ukorzenianie?

Używamy specjalnej tacy lub 7 cm doniczki, zależnie od tego ile nasion chcemy wysiać. Nasypujemy do pojemnika nieco więcej ziemi a jej nadmiar usuwamy np. linijką. Do ugniecenia powierzchni użyj kawałka drewna.
Równomiernie rozsypujemy nasiona, cienką warstwą na powierzchni ziemi.

niespecjalna nie moze byc i musi byc taca


Duże nasiona można bezpośrednio siać do doniczek plastikowych, glinianych lub doniczek torfowych, które rozkładają się po posadzeniu w ziemi. Możemy też użyć specjalnych okrągłych kawałków torfu o średnicy 3 cm ( są różne kostki, wedle potrzeb ), nasączonych nawozem, sprasowanych i zamkniętych w siatce z plastiku. Po namoczeniu torf pęcznieje i tworzy mały pojemnik o wysokości ok. 3 cm. Korzenie rośliny wyrastają przez oka siatki. Dla większych nasion robimy rowki i wysiewamy równomiernie wzdłuż tacy.


to nie sa kawalki a krazki np firmy jiffy i sa bez nawozu na 99%
ta siateczka nie jest z plastiku

Jeśli pojedyncze nasiono utrzymamy pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, najprawdopodobniej możemy używać mieszanki ukorzeniającej prosto z opakowania

a co jezeli nie utrzymamy nie mozna uzyc tej mieszanki 'ukorzeniajacej'?

Zapewniamy po skiełkowaniu. Świeże powietrze jest niezbędne, żeby zapobiec chorobą. W czasie dnia należy unieść róg folii lub nieco odsunąć szkło zatrzymujące wilgoć.

zapobiec chorobom

Najlepiej poszukać miejsca, które jest jasne, nie bezpośrednie światło lub słońce.

korekta

Nasiona najlepiej podlewać rano, jednak nie w nadmiarze, by nasiona nie dotknęła choroba grzybowa.

nasiona sie podlewa i to rano a co jak sie nasiona podleje wieczorem lub kiedy indziej :P

wiem czepiam sie
po poprawieniu tych bledow usuncie tego posta

Edytuj Mistrzu i popraw moje błędy:) Narzekać potrafisz więc poprawiać także :) Bez urazy hehe
Aktualny rynek zawiera masę gotowych podłoży wzbogaconych w nawozy do kiełkowania nasion więc się czepiaj producentów w końcu prawidłowy wzrost nie może odbywać się bez potrzebnych do tego pierwiastków.
Są mieszanki ukorzeniające specjalnie do kiełkowania nasion,poszperaj a znajdziesz.
itd. itd. Czepiasz się a ja tylko poskładałem zdania profesorów botaniki i innych specjalistów czyli oni na gównie się znają?? hmm dziwne;)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 5 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany