Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych.

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #1

  • Kabi
  • Kabi Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • Posty: 63
  • Zebranych lumenów: 62
Należy pamiętać, że informacja o zawartości NPK w nawozie nie oddaje rzeczywistej zawartości P i K w formach dostępnych dla roślin. Formami fosforu dostępnymi dla roślin są fosforany, jednak wartość podana na etykiecie odnosi się do zawartości tlenku fosforu (V) - P2O5. W przypadku potasu sytuacja jest analogiczna - formami dostępnymi dla roślin są chlorek i siarczan potasu, ale wartość na etykiecie mówi o zawartości formy tlenkowej - K2O.

Dla przykładu zawartość NPK 5 - 10 - 30 podana na etykiecie to w rzeczywistości 5 - 4 - 24.
Do przeliczania wartości stosujemy współczynniki przeliczeniowe:

P2O5 ---> P - 0,4
K2O ---> K - 0,8

Wynikają one z mas molowych poszczególnych związków i atomów:

MP2O5 = 2 x 31 g/mol + 5 x 16 g/mol = 142 g/mol
MP2 = 62 g/mol
62/142 = 0,4

MK2O = 2 x 39 g/mol + 16 g/mol = 94 g/mol
MK2 = 78 g/mol
78/94 = 0,8

Współczynniki przeliczeniowe 'w druga stronę':

P ---> P2O5 - 2,4
K ---> K2O - 1,2

Zawartość N w nawozie podawana jest % wolnego azotu i nie wymaga tego typu przeliczeń.


Kabi
"Everybody shut da fuck up!! There is some growing goin' on over here!!"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, Koza, , Bongjour, Lutek, , prometeusz

 
 
 

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #2

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Nawozy mineralne są od razu przyswajalne dla roślin ze względu na pierwiastki które nie muszą być "przekształcane" do formy dostępnej. Kwestia wyliczenia tylko czystego składnika w 100Kg nawozu
% pierwiastków w takich nawozach jest obliczony do 100% i nie ma mowy żeby chemicy się pomylili :)
Na takich nawozach jest podane P2O5 i K2O i tu musimy sobie wyliczyć czysty składnik w 100kg nawozu

Co innego w nawozach organicznych gdzie pierwiastki muszą być przekształcone do formy dostępnej dla roślin ale są one niewielkie dlatego miesza się je z nawozami mineralnymi..
Nawozy płynne to już inna bajka bo nie wiesz ile kg czystego składnika rozpuszczono w 1000l wody.
Znamy przybliżone wartości składników przy produkcji nawozów organicznych.
P2O5 i K2O nie ulegają strat za to azot ulega stratom chociażby przechodzą w stan skupienia gazu lub ulatnia się do atmosfery.
Etykiety nie kłamią a może i kłamią ale na większości wyraźnie pisze że % to co najmniej podanej wartości składników pokarmowych lub % zawarty np. w 100ml czystego nawozu lub % zawarty w 1l nawozu itd.,realnego wyniku nie otrzymamy tak jak w nawozach mineralnych. :)

Na większości nawozów % są wyliczone do formy dostępnej dla roślin choć na etykietach mamy podane P2O5 i K2O ale chemicy podczas produkcji nawozów liczą czysty składnik a nie całość P2O5 i K2O.
ale dla przykładu :)

Przeliczając P2O5 na P należy:
% P2O5 pomnożyć przez 0,44 a przeliczając P na P2O5 mnożymy P przez 2,29

Lecimy dalej:
Np. Mocznik 46% N to nic innego jak 46kg czystego azotu w 100kg nawozu. ( tu nic nie trzeba liczyć )

Dalej:
Np: Superfosfat wzbogacony zawiera 40% P2O5
żeby wyliczyć zawartość czystego składnika należy:
40 pomnożyć przez 0,44 co da wynik 20%P
Czyli w 100Kg nawozu znajduje się 17,6kg czystego fosforu.

Wartość procentową K2O również należy przeliczyć na czysty składnik
Czyli przeliczając formę tlenkową K2O na K należy :
% K2O pomnożyć przez 0,83
a przeliczając K na K2O mnożymy K przez 1,2

Np:
Sól potasowa zawiera 60% K2O, żeby wyliczyć czysty składnik należy
60 pomnożyć przez 0,83 co da 50% K
Czyli w 100Kg soli potasowej jest 50kg czystego potasu.

Te wartości nigdy się nie zmieniły i się nie zmienią:)
Wiem to bo jestem po tech. rolniczym więc takie obliczenia u rolasów to normalka;)

Jak widać z tego co napisałem ja i kolega nie co się różni i wszystkie te obliczenia dotyczą tylko nawozów mineralnych granulowanych z czystym składnikiem przeliczając wszystko na kg

Problemem jest przeliczyć to wszystko w nawozach płynnych :)
Dlatego producenci podają przybliżony % np. w 100ml i tego już nie ma sensu obliczać bo nic innego a tym bardziej realnego nam nie wyjdzie :)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 10 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, , Bongjour

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #3

  • Kabi
  • Kabi Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • Posty: 63
  • Zebranych lumenów: 62
Gandzia napisał:
Etykiety nie kłamią
Jasne, ale wprowadzają w błąd mniej świadomych użytkowników. Wartości na etykietach są podane w ten sposób, aby liczby świadczące o zawartości składników pokarmowych były możliwie jak najwyższe, co z kolei ma przyciągnąć uwagę klienta i skłonić go do zakupu konkretnego środka - chwyt marketingowy.

Gandzia napisał:
P2O5 i K2O nie ulegają strat
Zapomniałeś o uwstecznianiu się fosforu panie technik rolnik ;)

Gandzia napisał:
Problemem jest przeliczyć to wszystko w nawozach płynnych
Nie rozumiem, przecież dysponując składem nawozu i umiejętnością odczytywania informacji z układu okresowego pierwiastków (konkretnie masy molowej) możemy przeliczyć na wolne atomy konkretnego pierwiastka praktycznie każdy związek chemiczny.
Popraw mnie jeżeli coś pomieszałem.

Generalnie przeliczanie zawartości jest niezbędne do wyznaczenia potrzeb nawozowych roślin. Dla użytkownika - amatora, który raczej nie ma możliwości oznaczenia zawartości pierwiastków w podłożu (chyba, że zleci wykonanie analizy w laboratorium), może się to faktycznie okazać zagłębianiem w zbędne niuanse ;)
Niemniej myślę, że dla niezorientowanych ten temat może stanowić interesująca ciekawostkę, a także (a może i przede wszystkim) pokazuje, że w 'biznesie' nawozowym tak jak w każdym innym stosowane są praktyki, które nie koniecznie są uczciwe wobec klienta.
"Everybody shut da fuck up!! There is some growing goin' on over here!!"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #4

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Straty fosforu w glebie są niewielkie,ponieważ związek ten nie tworzy związków lotnych a mobilność fosforanów w glebie jest mniejsza niż innych makroskładników. Zmniejszenie zawartości fosforu mineralnego w glebie następuje głównie w procesie pobierania przez rośliny i w określonych warunkach także na drodze spływu powierzchniowego.

Jeśli w krótkim czasie po mineralizacji jony fosforanowe nie zostaną pobrane przez rośliny ulegają SORPCJI przez fazę stałą gleby,tworząc trudnorozpuszczalne połączenia z kationami obecnymi w roztworze glebowym lub REMOBILIZACJI przez organizmy glebowe.
Zjawisko to wynika z faktu,że w glebie dochodzi do konkurencji w glebie między bakteriami a roślinami o aniony fosforanowe.

Dużo by pisać!


(Wyleciało mi z głowy,dzieki za przypomnienie:P )
Co do UWSTECZNIANIA to odpowiedzialne jest za to PH gleby dlatego tak ważne jest dbanie o odczyn gleby aby nie dochodziło do uwsteczniania fosforu:
zwiększanie aktywności kationów 2 i 3-wartościowych są odpowiedzialne za uwstecznianie fosforu.
Spośród wszystkich makroskładników pokarmowych, fosfor jest najbardziej podatny na uwstecznianie, stąd też wykorzystanie tego pierwiastka przez rośliny z nawozów jest najmniejsze.
Uwstecznianie fosforu w glebie polega na wytrącaniu fosforanów w postaci trudnorozpuszczalnych soli kwasu ortofosforowego, co sprawia,że fosfor nie może być
pobierany przez rośliny. W glebach kwaśnych powstają ortofosforany glinu i żelaza.
W glebach zasadowych równowaga przesunięta zostaje w kierunku tworzenia związków fosforu z wapniem


Co do mas molowych,układu okresowego pierwiastków to raczej każdy miał styczność:P
Ale co z tego że Ty to wyliczysz?
Fosfor podlega takim przemianą,że (Poczytaj o :
rozpuszczanie/strącanie oraz adsorpcja/desorpcja
precypitacja/dysocjacja ) nie jesteś wstanie wyliczyć dać tyle ile rośliny są wstanie pobrać... Sam rozumiesz;)

PS. Nie wykluczone,że i ja coś porąbałem więc jakby co to mnie popraw:) Chętnie sobie poprzypominam coś więcej :)
edit.
Dorzucam pdf,mozesz poczytać:)
(Nie udało się przesłać pliku 'Fosforwglebie.pdf': Rozmiar pliku (215473) jest większy od maksymalnego rozmiaru dopuszczonego przez administratora.) LIPA.
Wrzuce na coś innego;)
W galeri śmiga możesz poczytać;)
www.growlike.pro/moon/albums/userpics/11053/Fosforwglebie.pdf
i teraz chyba wszystko jest jasne:)
Pozdro!
Ostatnio zmieniany: 9 lata 10 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #5

  • Kabi
  • Kabi Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • Posty: 63
  • Zebranych lumenów: 62
Zmniejszona mobilność fosoforu także jest jedną z przyczyn uwsteczniania się go.

Gandzia napisał:
Ale co z tego że Ty to wyliczysz?
Fosfor podlega takim przemianą,że (...) nie jesteś wstanie wyliczyć dać tyle ile rośliny są wstanie pobrać
No dobra, coś w tym faktycznie jest... ale mnie z kolei uczono, ze wyliczanie potrzeb nawozowych dla fosforu jest całkiem na miejscu - uwzględniało się tam współczynnik sorpcji czy coś takiego :silly:

Przypomniałem sobie też, że 80-90% fosforu znajduje się w formie trudno przyswajalnej dla roślin, a tylko 1% jest łatwo dostępny oraz, ze wykorzystanie fosforu przez rośliny to ~20% - nie ma to raczej znaczenia w odniesieniu do dyskusji, ale jak już piszemy o fosforze to co mi tam ;)

Przyznaje, ze sam już się w tym lekko pogubiłem ;P

EDIT:

Gandzia napisał:
Dorzucam pdf,mozesz poczytać
Też się na to natknąłem w googlach ;)
Gdzieś miałem bardziej obszerne i szczegółowe opracowanie na ten temat w wersji papierowej.. jak odkopie to zeskanuje i powrzucam
"Everybody shut da fuck up!! There is some growing goin' on over here!!"
Ostatnio zmieniany: 9 lata 10 miesiąc temu przez Kabi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #6

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Kabi napisał:
Też się na to natknąłem w googlach ;)
Gdzieś miałem bardziej obszerne i szczegółowe opracowanie na ten temat w wersji papierowej.. jak odkopie to zeskanuje i powrzucam

To moje zapiski wrzucone dawno temu na serwer dostawcy internetu ;P jak nie do wiary to można spr. po hoście:P

Obliczanie jest jak najbardziej na miejscu ale obliczanie jest bezsensowne gdy nie masz realnego wyniku badań zawartości pierwiastków w glebie i wtedy możesz "uzupełniać" braki ale takie badanie nie jest tanie i zazwyczaj trzeba jechać daleko:)
Do tego trzeba sie nachodzić i pobrać kilka próbek gleby,żeby wynik był jak najbardziej zbliżony do realnego.
Co innego doniczka.. inna bajka:) Wtedy można na bierząco obserwować i dawać czego roslina potrzebuje.
Między innymi dlatego powstało hydro,aero itd. bo straty w pierwiastkach jak ich uzupełnianie jest banalnie proste chociażby przez spr. stężenia ec. pozywki... itd.
Dlatego też jest coś takiego jak wymagania pokarmowe poszczegolnych gatunków roślin na dany pierwiastek i według tego każdy stosuje odpowiednie dawki nawozów pod dany gatunek roślin.

Fajny temat ale tak obszerny ze wiedza sięga nie tylko praktyki a i zaawansowanej wiedzy chemika a z chemi juz taki mocny to ja nie jestem:P
Ostatnio zmieniany: 9 lata 10 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #7

  • Kabi
  • Kabi Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • Posty: 63
  • Zebranych lumenów: 62
Gandzia napisał:
jak nie do wiary to można spr. po hoście:P
Spoko, wydajesz się wiarygodny ;)

Gandzia napisał:
Obliczanie jest jak najbardziej na miejscu ale obliczanie jest bezsensowne gdy nie masz realnego wyniku badań zawartości pierwiastków w glebie i wtedy możesz "uzupełniać" braki ale takie badanie nie jest tanie i zazwyczaj trzeba jechać daleko:)
Chyba, że ma się dostęp do wyspecjalizowanego w tego typu analizach laboratorium 24/7 ;);)

Gandzia napisał:
Do tego trzeba sie nachodzić i pobrać kilka próbek gleby,żeby wynik był jak najbardziej zbliżony do realnego.
20 próbek pierwotnych to jeszcze nie tragedia.. zależy jaka jest powierzchnia danej plantacji.

Gandzia napisał:
Dlatego też jest coś takiego jak wymagania pokarmowe poszczególnych gatunków roślin na dany pierwiastek
Bez znajomości zawartości standardowej pierwiastka oraz zawartości oznaczonej w próbce, wymagania pokarmowe mogą nas jedynie nakierować na odpowiedni tor działania, ale to dalej nie będzie to, do czego dąży nowoczesne rolnictwo/ogrodnictwo - oczywiście to tylko moje zdanie.

Gandzia napisał:
Fajny temat ale tak obszerny ze wiedza sięga nie tylko praktyki a i zaawansowanej wiedzy chemika
Zgadzam się, temat rzeka.
Szczególnie, że nawożenie jest najważniejszą kwestią jeżeli chodzi o uprawę roślin.
"Everybody shut da fuck up!! There is some growing goin' on over here!!"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #8

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Chyba, że ma się dostęp do wyspecjalizowanego w tego typu analizach laboratorium 24/7 ;);)
No niestety ja nie mam tak fajnie i najbliższe tego typu laboratorium mam ok 150km w jedną stronę więc daleko:P
20 próbek pierwotnych to jeszcze nie tragedia.. zależy jaka jest powierzchnia danej plantacji.
Im większa plantacja w HA tym więcej próbek,to raczej normalne:P
Bez znajomości zawartości standardowej pierwiastka oraz zawartości oznaczonej w próbce, wymagania pokarmowe mogą nas jedynie nakierować na odpowiedni tor działania, ale to dalej nie będzie to, do czego dąży nowoczesne rolnictwo/ogrodnictwo - oczywiście to tylko moje zdanie.

Z tego co mi wiadomo to jeśli mamy zamiar badać glebę pod kątem zawartości pierwiastków to robimy to z myślą o danym gatunku rośliny jaki mamy zamiar uprawiać na tym "polu" i wtedy mając wyniki takich badań dobieramy takie nawozy aby uzupełnić dany pierwiastek pod wymagania danej rośliny.
Szczególnie, że nawożenie jest najważniejszą kwestią jeżeli chodzi o uprawę roślin.
Niestety bez nawożenia uzyskamy minimum a chodzi o maximum możliwości roślin.
Niestety w PL mamy takie a nie inne gleby które jednak bez nawożenia nie dadzą takich plonów jakich każdy by się spodziewał.
Jednak patrząc na inne kraje pod względem użycia nawozów i pestycydów Polska jest daleko w tyle co cieszy bo na pewno produkcja chociażby warzyw jest bardziej naturalna no i zdrowsza choć wcale to się nie przekłada na import tych produktów bo inne kraje produkują tego dużo więcej a eksportują jeszcze więcej.

To może do setna sprawy:P
Skoro już taki fajny temacik na dodatek forum konopne to może tak przełożymy to w 100% w stronę uprawy konopi :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #9

  • Kabi
  • Kabi Avatar
  • Offline
  • ... kiełkujący
  • Posty: 63
  • Zebranych lumenów: 62
hehe no wypadałoby :silly:

No ale z drugiej co tu dużo gadać w tym kontekście..?
odnośnie kwestii fosforu to może np. że słabo zasala podłoże, więc można go stosować z nieco większym rozmachem niż np. potas
A stricte w temacie przeliczania zawartości składników to chyba nie ma sensu strzępić sobie języka, bo w uprawie amatorskiej, jaką uprawa konopi w warunkach domowych na pewno jest, nie ma to jakiegoś praktycznego zastosowania...


... chyba, że systemy hydroponiczne z zaawansowanym programem żywienia - ale to już chyba trochę wyższa szkoła jazdy dla prawdziwych.. hmmm.. 'pasjonatów' B)
"Everybody shut da fuck up!! There is some growing goin' on over here!!"
Ostatnio zmieniany: 9 lata 10 miesiąc temu przez Kabi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nawozy NPK - przeliczanie zawartości składników pokarmowych. 9 lata 10 miesiąc temu #10

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

E ... no widać, że Pany pokończyły już fakultety :P

A może byście też tak opisali jak to wygląda w rzeczywistości w waszych uprawach ? :)
Robicie coś z tym sami itp... itd... ?

Bo to dla nas zwykłych farmerów jest mało zrozumiałe ... hyhy
Ale pewnie się przyda jak już będę miał z hektar ziemi. :evil:

Pozdro B)
G.
Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: prometeusz
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany