Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: LED - idealne ratio

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #11

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Marysia_Gram napisał:
Ja już dość długo i mocno studiuje poczynanie LEDowców w świecie i chyba nie do końca jestem się w stanie zgodzić co do za dużej ilości białego/niebieskiego w panelu, przecież np. na icmagu goście kręcili całkiem niezłe wyniki na samych białych diodach :> Znów u Doktorka w panelu stosunek czerwieni do bieli/niebieskiego to też 2/3 na 1/3? A źle też nie idzie. Niby standardowe ratio, o którym najwięcej się mówi w necie to coś ok 1/4 białego do czerwieni. Lampa Heliospectra, w której możemy regulować natężenie kosztuje hmm 6tys zł? A widział ktoś żeby były na niej wyciągnięte jakieś cuda? Fakt pijar niezły, ale czymś poparty? Dlaczego w ogóle tak uparcie szukamy tylko ratio a nie patrzymy na hmm wartość strumienia fotonów? Tak samo jak uparcie liczymy uzyskany wynik 1g/W a nie na m2? Dlaczego dajemy +/- 50/50 Deep Red do Red? Ile trzeba by było dać więcej Red w stosunku do Deep Red żeby uzyskać tą samą liczbę fotonów. Gdzieś kiedyś Doctor napisał, że wyczytał coś fajnego odnośnie czerwieni w wspomnianym wyżej stosunku, ale jak się nie mylę to się tym nigdy nie podzielił :) Kolejna sprawa dlaczego tak uparcie stawiamy na diody Cree/osram a olewamy epiled/epistar ktoś kiedyś widział jakieś porównanie, które to dają taką przewagę tym piewszym? Temat LED jak temat rzeka, skręciłem już parę panelów o różnorakim ratio i diodach i zawsze staram się później dopytywać jak idzie i jak na razie wyniki są hmm mało powiedziane zdumiewające, ale wiadomo rolnik rolnikowi nie równy tak samo jak warunki, w których uprawia :) Za jakiś czas jak się zbiorę zrobię porównanie diod pod różnym kątem zaawansowanymi miernikami, do których od niedawna, ale mam dostęp i postaram się coś skrobnąć na ten temat :) Może czegoś się dowiemy :) Na chwilę obecną możemy tylko domniemać. Z tego co pamiętam Ty Diselku swój panel robiłeś w oparciu o panel cR? Przecież jemu poszło fajnie:) Jak po mojemu w Twoim przypadku problemu trzeba szukać gdzie indziej :), ale jak chcesz się bawić i eksperymentować jestem jak najbardziej za! Chętnie popatrzę :)

Jeśli chodzi o moją uprawę to powiedz mi co tam jest nie tak. Wodę leję sklepową pH6 jedyne co można się przyczepić to wilgotność na poziomie 40%. Powiedz mi co??
Jeśli chodzi o ledy to nigdy nie sprawdzałem innych. Pisali najlepsze to brałem. A Cree są złe?
Jeśli chodzi o resztę to właśnie po ten temat ;)
No to podziel się jakie z jakim ratio te panele poskładałeś i jakie oceny użytkowników pomijając umiejętności ogrodników?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #12

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Nie powiedziałem, że są złe tylko nie wiem skąd stwierdzenie, że są o niebo lepsze od innych tańszych nie tak renomowanych, po prostu nie widziałem żadnych konkretnych porównań, które udowodniały by ich niekwestionowaną przewagę nad innymi właśnie tymi tańszymi :) I według mnie taka jest nasza wiedza na temat paneli i ich podzespołów jak wiem od sąsiadki z pod 8, że Pan Stasiek to pijak i degenerata bo widziała kiedyś, że coś tam :) Zero potwierdzonych faktów - to nasz pięta...

Co u Ciebie jest nie tak? Nie wiem Diselku, może żyła wodna Ci tam gdzieś płynie, może brak ręki? Mierzyłeś temperaturę radiatora? Na pewno jest coś, ale co? Może to tylko przypadek, że dwa razy pod rząd coś tam nie wyszło - zdarza się. Sama wilgotność w granicy 40% wątpie żeby aż tak gwałciło roślinę, musiałbym poszukać swojej bardzo starej zresztą niedokończonej fotorelacji na kracie to bym Ci pokazał co może porosnąć na mniejszej wilgotności na weg :)

Jeżeli chodzi o panele to powiem, że najlepiej wyszło ratio w stosunku 60% czerwieni ( 80% do 20% Deep Red do Red ) 30% białego ( wszystko cool white ) i 10% niebieskiego ( Samo Royal Blue ) Radiator taki jak na zdjęciach powyżej czyli 2 x 200mm na 124mm połączone w taki sam sposób kątownikami o długości 400mm, w boxie o podstawie 450mm na 550mm na diodach właśnie od Epiled i Epistar. Prosiłem gościa o zalogowanie się na GLP i wrzucenie fotorelacji, ale nie był zainteresowany :) Dla zaspokojenia swojej ciekawości dla nast gościa, który chciał coś o podobnej podstawie na ledach, ale dysponował większą kwotą zrobiłem to samo na binach od CREE i jemu już tak nie poszło, ale tak jak mówię rolnik rolnikowi nie równy i wynik w g/w bo tak najczęściej na GLP i innych jest oceniany to trochę ponad 1,4 - tak wiem nie jest to rewalacja, ale jednak może o czymś świadczyć i dlatego też bronię tego białego :)



Chciałem jeszcze dodać, że jak ktoś złoży połowę panelu Doktorka ( wszystkie info jak to zrobić i jakie dobrać radiatory i diody można bez problemu znaleźć a jak nie to pomogę :) )i będzie chciał zrobić porównanie na takim panelu na powierzchni powiedzmy 300mm na 400mm na klonach w takich samych warunkach to ja zrobię i podeślę panel o takiej samej ilości diod z tańszych binów i wtedy będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat :)
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Marysia_Gram.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy, jajakobyly

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #13

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Marysia_Gram napisał:
Nie powiedziałem, że są złe tylko nie wiem skąd stwierdzenie, że są o niebo lepsze od innych tańszych nie tak renomowanych, po prostu nie widziałem żadnych konkretnych porównań, które udowodniały by ich niekwestionowaną przewagę nad innymi właśnie tymi tańszymi :) I według mnie taka jest nasza wiedza na temat paneli i ich podzespołów jak wiem od sąsiadki z pod 8, że Pan Stasiek to pijak i degenerata bo widziała kiedyś, że coś tam :) Zero potwierdzonych faktów - to nasz pięta...

Co u Ciebie jest nie tak? Nie wiem Diselku, może żyła wodna Ci tam gdzieś płynie, może brak ręki? Mierzyłeś temperaturę radiatora? Na pewno jest coś, ale co? Może to tylko przypadek, że dwa razy pod rząd coś tam nie wyszło - zdarza się. Sama wilgotność w granicy 40% wątpie żeby aż tak gwałciło roślinę, musiałbym poszukać swojej bardzo starej zresztą niedokończonej fotorelacji na kracie to bym Ci pokazał co może porosnąć na mniejszej wilgotności na weg :)

Jeżeli chodzi o panele to powiem, że najlepiej wyszło ratio w stosunku 60% czerwieni ( 80% do 20% Deep Red do Red ) 30% białego ( wszystko cool white ) i 10% niebieskiego ( Samo Royal Blue ) Radiator taki jak na zdjęciach powyżej czyli 2 x 200mm na 124mm połączone w taki sam sposób kątownikami o długości 400mm, w boxie o podstawie 450mm na 550mm na diodach właśnie od Epiled i Epistar. Prosiłem gościa o zalogowanie się na GLP i wrzucenie fotorelacji, ale nie był zainteresowany :) Dla zaspokojenia swojej ciekawości dla nast gościa, który chciał coś o podobnej podstawie na ledach, ale dysponował większą kwotą zrobiłem to samo na binach od CREE i jemu już tak nie poszło, ale tak jak mówię rolnik rolnikowi nie równy i wynik w g/w bo tak najczęściej na GLP i innych jest oceniany to trochę ponad 1,4 - tak wiem nie jest to rewalacja, ale jednak może o czymś świadczyć i dlatego też bronię tego białego :)



Chciałem jeszcze dodać, że jak ktoś złoży połowę panelu Doktorka ( wszystkie info jak to zrobić i jakie dobrać radiatory i diody można bez problemu znaleźć a jak nie to pomogę :) )i będzie chciał zrobić porównanie na takim panelu na powierzchni powiedzmy 300mm na 400mm na klonach w takich samych warunkach to ja zrobię i podeślę panel o takiej samej ilości diod z tańszych binów i wtedy będzie można powiedzieć coś więcej na ten temat :)


Tak , masz rację. Gówno wiemy, przynajmniej ja :)
Nie powiedziałem że powiedziałeś że są gorsze tylko pytałem ;)
Technicznie chyba Cree powinny dać rade, tak? Nawet jeżeli nie są lepsze to chyba nie ma między nimi kolosalnej różnicy?

Powiem Ci co do relki. Kilka lat temu miałem boks 1,5x1,5x2h 2x400HPS i afki same rosły.Nawet były po 60g. Może mikro mnie przygniata...

Czyli podobnie sub radził. Więcej deep.
Ja bym był szczęśliwy jakbym wyciągał 50g z tego boksa w 4 miechy :talk:
A może dodać jakieś kolorek?
Myślisz, że może być zbyt mocny panel na powierzchnie uprawną lub roślinę?
Nie mówię tu o swojej uprawie.
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #14

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

LaCocaine napisał:
Okej to skoro nie mało to może pójdźmy tropem tych dual i oddzielnie.

z wiedzy teoretycznej się dowiedziałem , że lampy dual są słabsze od tych oddzielnie veg-flo i można by to tłumaczyć tym , że przy wegu nie zbyt dobrze gdy jest duże natężenie czerwieni a na flo zbyt duże natężenie niebieskiego i białego i gdyby można było podczas poszczególnych faz odjąć przeciwnych kolorków to by roślince wyszło na dobre? to ma sens?

Słuchaj ja mam włączniki do red ,deep red i rb i cw razem...



Marysia_Gram napisał:
Z tym za mało to nie do końca tak... Powiedzmy, że potrzebujemy 250-300 W na 1m2, ale mowa tu o poborze samych diód bez starty na driverach. Uwierzcie mi na słowo - z tego co ja wysyłałem najlepiej wypadł gość z 45W na 0,25m2 ile to wychodzi? 180 na metr :D:D:D. Myślę, że bardzo istotne jest odpowiednia chłodzenie LED i przedewszystkim ich odpowiednie rozstawienie na radiatorze a z niewielką mocą diód można zrobić dobry wynik:)

Jeśli chodzi o chłodzenie to u mnie nie ma mowy o lipie.
4 wiatraki, radiator o grubości 35mm ,miedziane podkłady w większości.
Kiedyś liczyłem straty. u mnie max 15w chyba było...
www.growlike.pro/forum/lampy-elektrycznosc/1631-jak-zlozylem-swoj-panel-led

Rozstawienie myślisz że nie może być losowe, jakiś schemat ?
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #15

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Myślę, że CREE są bardzo dobre może nawet najlepsze, nie chodzi mi o to, że one są gorsze bardziej chciałem bronić produktów innych producentów, wiadomo marka sama się nie zrobiła, ale dopóki ktoś niezależny nie zrobi jakiś testów to dlaczego mówi, że coś jest lepsze a coś gorsze? Technicznie na pewno tak :) Ich przewagą na pewno jest szereg ogólnodostępnych informacji o binach gdzie gdzie indziej różnie z tym bywa.

Ogólnie to nie wierzę w coś takiego jak "zbyt dużo światła", ale mogę się mylić - uczę się ile mogę, ale nigdzie oprócz u nas na forum nie spotkałem takiego stwierdzenia, ok wiadomo że nie wrzuciłbyś tam 600W HPS, ale dlaczego? Bo byś nie ogarnął temp. i szkoda prądu na taką powierzchnie i nie rozkminiajmy teraz, że ale w cool tube itp bo nie w tym rzecz :D

Sub dobry gość, wszystko o czym mówi popiera faktami/badaniami i innymi, ale jak się nie mylę sam oprócz tego, że jest mega oczytanym gościem z LEDami chyba nie miał styczności a jak się mylę to sorry - wszystkiego nie wiem.

Powiem tak, jeszcze nie tak dawno temu nie umiałem sam dobrać odpowiedniego drivera do panelu, ale od tamtego czasu poświęciłem bardzo duuużo czasu na edukację o tym źródłu światła i biorąc pod uwagę to, że pracuję przy oświetleniu LED z na prawdę kumatymi gościami to pytam, rozmawiam staram się zarazić czymś o czym jeszcze nie wiedzą i oni to rozkminiają też bo wszyscy chcemy się rozwijać.

Jeżeli chodzi o rozłożenie LED na radiatorze ja robię tak, że np. przy boxie 400mm na 200mm rozbijam go na sekcje w tym przypadku 2 x 200mm na 200mm i tam równomiernie rozkładam diody w środku białe, dalej środka niebieskie dalej red i na końcu DR, nie wiem ile w tym jest racji, ale wierzę, że tak powinno być :D :D :D, możesz spróbować swoje pudło podzielić na 4 sekcje i tak samo zrobić 4 niby małe panele na radiatorze. Daj chwilę rozrysuję Ci jak ja bym to widział z Twoimi LEDami na Twoim radiatorze w Twoim boxie :D

Przydało by się żeby do wątku zajrzał Doctor, pamiętam jak zaczynał swoją przygodę z najpierw kupnymi panelami, później pytał i składał i ostro drąży temat od pewnego czasu i może dokopał się do czegoś czego my nie widzieliśmy.



OK mam :D Sory, że tak, ale siedzę teraz przy lapku bez myszki :)




Mniej więcej tak bym to rozstawił gdybym miał Twoje ledy i powierzchnię do pracy :)
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Marysia_Gram.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy, Edmund Dantes

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #16

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Czyli zostawiamy temat producenta diod ;) Ja będe działał na CREE :)ale temat warty rozkminienia.

Mówisz,że nie można przedobrzyć ze światłem tylko dobrze ogarnąć temperature?

O sekcjach ktoś kiedyś wspominał ale stwierdziliśmy, że raczej dobrze zróżnicowane rozłożenie diod powinno dać rade.

Ok to czekam ;)

Doctorek ma asa w rękawie? :D Chyba nigdy nie ukrywał jakich i ile używał diod ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #17

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Przy niczym się nie upieram, ale wydaje mi się, że dopatrywanie się za dużej ilości światło w tym temacie powinno być na ostatnim miejscu, tak jak już wspomniałem nigdy o tym nie słyszałem :) A z tą temperaturą to chodzi mi o to, że wydajność diod spada diametralnie przy nieodpowiednim chłodzeniu ich, ale przy takim radiatorze, dodatkowymi wentylatorami i zasilaniu raczej ten problem odpada chodź tych diodek trochę tam masz.

Myślę, że Doctorek jako producent powinien mieć wiedzę na takim poziomie, który takie zagadnienia rozwiąże bez problemu.

Czekajmy, dyskutujmy, może coś z tego ciekawego wyniknie i razem dojdziemy do przełomu w oświetleniu LED :D :D :D
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #18

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Właśnie prawie złożyłeś mój panel tylko poukładany ;)

No czekamy na nowych rozkminiaczy ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #19

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

Piszecie mądre rzeczy ... oby tak dalej. :rolling:
Wspólnie jest się w stanie osiągnąć znacznie więcej !

Tylko nie zapominajcie o podstawowej rzeczy ... rośliny, to nie maszyny i każda może mieć inną reakcję.
Wiecie ... geny, warunki itp... itd...
Nie można patrzeć... o ten ziom uzyskał z WATA tyle, a ten o wiele mniej ... czyli tego pierwszego panele są zajebista, a poprzednika do dupy.
Jak mądrze się dobiera odmiany ... wyniki mogą być zaskakujące. :D

Ale kroczycie dobrą drogą w stronę „słońca” !!! ;)

Pozdro B)
G.
Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #20

  • F.B.I
  • F.B.I Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Największe bogactwo to robienie tego, co kochasz
  • Posty: 648
  • Zebranych lumenów: 2077
  •  

  •  

póki co nie mam wolnych funduszy na rozwój i eksperymenty z ledami, nie mniej jednak ciagle sie ucze, z tym ratio to ciekawa rozkmina, jak zakupie radiator to bede działał z tym co juz mam, nadal twierdze ze 90% ratio całego panela red/blue trzeba bedzie dobrac pod katem najlepszej absorbcji przez chlorofil A bo jego proporcja jest kilkukrotnie wieksza wzgledem chlorofilu B, a reszte 10% ratio dobrac dla chlorofilu B, poniewaz te dwa chlorofile maja delikatnie przesuniete względem siebie spektrum absorbcji, ostatnie generacje żarowek mh/hps sa zrobione ze szkła o niskiej zawartosci zelaza i wzbogacone sa dosc ostro w spektrum uv-b kluczowe w ostatnich trzech tygodniach flo, wyraznie zwiekszaja produkcje zywicy, palniki firmy solistek sa dosc drogie ale sa pozytywne opinie o tych palnikach na zagranicznych forach. Napewno panele musza byc dobrze chlodzone, bo ciepła dioda = drastyczny spadek sprawnosci, oko tego nie widzi ale to fakty. Mysle ze istotnym faktem jest tez to ze chlorofil B jest aktywny podczas słabego natezenia swiatła, działa cos na zasadzie turbodoładowania w słabym oswietleniu, wiec nie ma co sie zbytnio skupiac na nim

podsumowujac, jesli bede robił nowy finalny panel, mysle ze bedzie to wygladało tak:

zakładana ilosc diód np.40 na cały panel

- stymulacja chlorofilu A ( 25red 5blue) absorbcja A 430nm i 662nm
- stymulacja chlorofilu B ( 7 orange red 3blue) absorbcja B 453 i 642
- ewntualnie dorzuciłbym kilka uv-b

Co myslicie o tym?.... czy to ma sens czy człkowicie bez?
Bądźcie wolnymi jednostkami.Żyjcie i kochajcie jak naturalne stworzenia naszej małej planety.Chrońcie przyrodę wokół siebie, kochajcie się i twórzcie muzykę. Jesteśmy tu tylko na krótką chwilę, sprawcie, żeby się opłacało.Starajcie się być dobrzy i nikomu nie szkodzić,to...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy, Edmund Dantes
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany