Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: LED - idealne ratio

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #1

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Witam wszystkich.
Chciałbym żebyśmy sobie pogaworzyli na temat odpowiedniego ratio dla naszych pomidorków ;)
Przedstawiajcie tu swoje propozycje, przemyślenia. Ktoś może obserwuje rynek led i wynajduje jakieś ciekawostki , nowości... jeszcze złotego środka nie ma, chyba, że ja o czymś nie wiem :P
Ja sam trochę obserwuję i można by było kopiować ratio, ale wolałbym szukać dalej :)
Może jakieś kolorki dodać.
Faza jest taka, że jak już wspólnie ustalimy odpowiednie ratio to ja złoże ten panel i go będziemy testować.
Dzisiejszy panel nie zdaje egzaminu. Roślina rosła (rośnie teraz druga tak samo) bardzo powoli i dała mały plon choć wyglądała zdrowo a palonko z niej jest na poziomie :)




Wygląda tak:
Jak coś to czyścimy i układamy od nowa.




Teraz jest
24 deep red
26 red
10 royal blue
10 cool white




Już doszliśmy do tego, że jest za dużo niebieskiego i białego.

Mam nadzieje, że pomożecie :lol:
Zapraszam do pogawędki ;)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Golas, SkyneT 2.0, WarrSeeds, JIM, Kowalsky,

 
 
 

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #2

  • Koza
  • Koza Avatar
  • Offline
  • Super Moderator
  • ~pozytywne emocje
  • Posty: 5991
  • Zebranych lumenów: 5507
  •  

  •  

Idealnie byłoby móc kontrować ratio w zależności od stadium rozwoju chociażby rozróżniając fazę wzrostu i kwitnienia. Uniwesrsalne ratio to byłby Nobel w dziedzinie growingu i kopalnia złota; na chwilę obecną prace trwają. Słyszeliście o heliospektrze? ;)

Lubię kolorowe światełka ale od strony technicznej jestem noga :D
... nie stój nad kwiatem z konewką i batem... ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #3

  • SkyneT 2.0
  • SkyneT 2.0 Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Sky is back :)
  • Posty: 1881
  • Zebranych lumenów: 3207
  •  

  •  

Jesli tak trudno zrobic idealne uniwersalne spektrum na kazda faze wzrostu to moze by zrobic 2 panele, jeden na weg, a drugi na flow. Wyspecjalizowane do swojego zadania.
Niepalący :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #4

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

To jak powinno wyglądać na weg a jak na flo. Myślicie że deep red kompletnie nie jest potrzebne na weg lub blue na flo? Albo np zamontować taki zasilacz www.elmark.com.pl/pl/sklep/meanwell/serii-lcm-25-60w i regulować natężenie światła i im starsza roślinak tym większy palnik lub coś w tym klimacie. Lub dwa i podzielić żeby na weg waliły mocniej niebieskie niż czerwone i na odwrót ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #5

  •  Avatar
DIESEL napisał:
Dzisiejszy panel nie zdaje egzaminu. Roślina rosła (rośnie teraz druga tak samo) bardzo powoli i dała mały plon choć wyglądała zdrowo a palonko z niej jest na poziomie :)

Też się nie znam zbytnio ale wiesz jakiś czas temu pytałem o jakiś panelik :

www.growlike.pro/forum/oswietlenie/2353-hps-400w-a-panel-led-108w-konkretny-model

i zobacz tam masz na 3 fazy porobione (początkowy wzrost, późniejszy i flo) i może tym śladem można by było iść , Bo jak piszesz , że nie rośnie i słabo kwitnie to chyba światełek brakuje ? a zobacz w taki sposób nigdy nei będziesz jechał na mocy całego panelu więc było by okej z oszczędnością na prąd , bo teraz planty czy to takie z łebkami czy kończące flo mają takie same światło a różnica w zapotrzebowaniu u planta jednak jest.


what thinking about it? :peace: :joint:
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #6

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Ja już dość długo i mocno studiuje poczynanie LEDowców w świecie i chyba nie do końca jestem się w stanie zgodzić co do za dużej ilości białego/niebieskiego w panelu, przecież np. na icmagu goście kręcili całkiem niezłe wyniki na samych białych diodach :> Znów u Doktorka w panelu stosunek czerwieni do bieli/niebieskiego to też 2/3 na 1/3? A źle też nie idzie. Niby standardowe ratio, o którym najwięcej się mówi w necie to coś ok 1/4 białego do czerwieni. Lampa Heliospectra, w której możemy regulować natężenie kosztuje hmm 6tys zł? A widział ktoś żeby były na niej wyciągnięte jakieś cuda? Fakt pijar niezły, ale czymś poparty? Dlaczego w ogóle tak uparcie szukamy tylko ratio a nie patrzymy na hmm wartość strumienia fotonów? Tak samo jak uparcie liczymy uzyskany wynik 1g/W a nie na m2? Dlaczego dajemy +/- 50/50 Deep Red do Red? Ile trzeba by było dać więcej Red w stosunku do Deep Red żeby uzyskać tą samą liczbę fotonów. Gdzieś kiedyś Doctor napisał, że wyczytał coś fajnego odnośnie czerwieni w wspomnianym wyżej stosunku, ale jak się nie mylę to się tym nigdy nie podzielił :) Kolejna sprawa dlaczego tak uparcie stawiamy na diody Cree/osram a olewamy epiled/epistar ktoś kiedyś widział jakieś porównanie, które to dają taką przewagę tym piewszym? Temat LED jak temat rzeka, skręciłem już parę panelów o różnorakim ratio i diodach i zawsze staram się później dopytywać jak idzie i jak na razie wyniki są hmm mało powiedziane zdumiewające, ale wiadomo rolnik rolnikowi nie równy tak samo jak warunki, w których uprawia :) Za jakiś czas jak się zbiorę zrobię porównanie diod pod różnym kątem zaawansowanymi miernikami, do których od niedawna, ale mam dostęp i postaram się coś skrobnąć na ten temat :) Może czegoś się dowiemy :) Na chwilę obecną możemy tylko domniemać. Z tego co pamiętam Ty Diselku swój panel robiłeś w oparciu o panel cR? Przecież jemu poszło fajnie:) Jak po mojemu w Twoim przypadku problemu trzeba szukać gdzie indziej :), ale jak chcesz się bawić i eksperymentować jestem jak najbardziej za! Chętnie popatrzę :)
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy, jajakobyly

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #7

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

LaCocaine napisał:
DIESEL napisał:
Dzisiejszy panel nie zdaje egzaminu. Roślina rosła (rośnie teraz druga tak samo) bardzo powoli i dała mały plon choć wyglądała zdrowo a palonko z niej jest na poziomie :)

Też się nie znam zbytnio ale wiesz jakiś czas temu pytałem o jakiś panelik :

www.growlike.pro/forum/oswietlenie/2353-hps-400w-a-panel-led-108w-konkretny-model

i zobacz tam masz na 3 fazy porobione (początkowy wzrost, późniejszy i flo) i może tym śladem można by było iść , Bo jak piszesz , że nie rośnie i słabo kwitnie to chyba światełek brakuje ? a zobacz w taki sposób nigdy nei będziesz jechał na mocy całego panelu więc było by okej z oszczędnością na prąd , bo teraz planty czy to takie z łebkami czy kończące flo mają takie same światło a różnica w zapotrzebowaniu u planta jednak jest.

what thinking about it? :peace: :joint:

Nie sądzę że jest za mało ;) To ma moc jak panel Doctorka tylko więcej diod bo puszczone na 360 a nie 700.
Właśnie o coś takiego mniej więcje chodziło Kozie. To może być ciekawe rozwiązanie. Tylko czy to ratio jest odpowiednie. Jeszcze chciałbym dorzucić uv i białe ciepłe jak ma Doctorec. Jak na razie wynika że na weg nie ma co szarżować z ilością diod białych, niebieskich.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #8

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Ostatni panel, o który jeszcze nie wypytałem jak się sprawdza w fazie budowy i wstępnych testów:






Żałuję tylko, że wrzuciłem do niego 1 warm white zamiast cool white i to jest panel na samych diodach Epiled - piewszy taki, zobaczymy. Mogę się mądrzyć, mogę źle mówić ostatki były grube i kilkudniowe, ale niech ktoś mnie poprawi a będziemy dyskutować dalej, chcę chłonąć tą wiedze :)

Apropo tego panelu na górze - przedostatni bardzo podobny wypadł wzorowo :)
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Koza, Bongjour, Człowiek Nauki Fazy

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #9

  •  Avatar
Okej to skoro nie mało to może pójdźmy tropem tych dual i oddzielnie.

z wiedzy teoretycznej się dowiedziałem , że lampy dual są słabsze od tych oddzielnie veg-flo i można by to tłumaczyć tym , że przy wegu nie zbyt dobrze gdy jest duże natężenie czerwieni a na flo zbyt duże natężenie niebieskiego i białego i gdyby można było podczas poszczególnych faz odjąć przeciwnych kolorków to by roślince wyszło na dobre? to ma sens?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #10

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Z tym za mało to nie do końca tak... Powiedzmy, że potrzebujemy 250-300 W na 1m2, ale mowa tu o poborze samych diód bez starty na driverach. Uwierzcie mi na słowo - z tego co ja wysyłałem najlepiej wypadł gość z 45W na 0,25m2 ile to wychodzi? 180 na metr :D:D:D. Myślę, że bardzo istotne jest odpowiednia chłodzenie LED i przedewszystkim ich odpowiednie rozstawienie na radiatorze a z niewielką mocą diód można zrobić dobry wynik:)
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Koza, Człowiek Nauki Fazy
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany