Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: LED - idealne ratio

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #21

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Z tego co ja widzę to sporo osób posiada tu panele led.
Prościej jest zacząć od czegoś niż tworzyć coś z niczego.
Spekulacje o doborze odpowiedniego widma to nie jakieś ukryte info.
Pogadajcie lub też niech wypowiedzą się Ci którzy owe panele posiadają.
Nie ważne jakiej firmy itd. każdy może zobaczyć co im rośnie pod danym panelem, można też zapytać się o konfiguracje widma co ile czego gdzie jest. Zebrać informacje od jak największej grupy użytkowników ledów i wtedy bystrym okiem spojrzeć czym się różnią. Wtedy osobiści bym zaczął budowę własnego panelu.
Konfiguracje nowego panelu będą podobne, ale jednak będą się różniły ilością diod i tu należałoby odpalić testy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #22

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Online
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Gandzia napisał:
Z tego co ja widzę to sporo osób posiada tu panele led.
Prościej jest zacząć od czegoś niż tworzyć coś z niczego.
Spekulacje o doborze odpowiedniego widma to nie jakieś ukryte info.
Pogadajcie lub też niech wypowiedzą się Ci którzy owe panele posiadają.
Nie ważne jakiej firmy itd. każdy może zobaczyć co im rośnie pod danym panelem, można też zapytać się o konfiguracje widma co ile czego gdzie jest. Zebrać informacje od jak największej grupy użytkowników ledów i wtedy bystrym okiem spojrzeć czym się różnią. Wtedy osobiści bym zaczął budowę własnego panelu.
Konfiguracje nowego panelu będą podobne, ale jednak będą się różniły ilością diod i tu należałoby odpalić testy.

Właśnie o tym ta rozmowa ;)


F.B.I napisał:
podsumowujac, jesli bede robił nowy finalny panel, mysle ze bedzie to wygladało tak:

zakładana ilosc diód np.40 na cały panel

- stymulacja chlorofilu A ( 25red 5blue) absorbcja A 430nm i 662nm
- stymulacja chlorofilu B ( 7 orange red 3blue) absorbcja B 453 i 642
- ewntualnie dorzuciłbym kilka uv-b

Co myslicie o tym?.... czy to ma sens czy człkowicie bez?

Ciekawa propozycja ciekawa rozkminka...
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #23

  • Edmund Dantes
  • Edmund Dantes Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Hasz-ido i Gandżi-tsu
  • Posty: 252
  • Zebranych lumenów: 964
  •  

  •  

To i ja dorzucę coś od siebie.

Dobrze, że się ten temat pojawił, bo już-już miałem zapytywać o podobne sprawy. Interesowało mnie, jakie ratio i ile diod zamontować na ścianach szafki, z założenia mają wspomagać kwitnięcie. Ale to sobie jeszcze później rozwiniemy.

Póki co...

Mam panel na radiatorze (piszę z pamięci) ok. 20x20x3 cm.

2 royal blue
2 cool white
2 warm white
14 czerwonych (3 redy i 11 hyper)
razem 20 diod
ratio: 6:14 (więcej czerwonego niż u Doctora)
zasilacz 2x18W

Miało być po 7 red i hyper red, ale zamawiałem na dwa razy i przed drugim zamówieniem czytałem post suba i postanowiłem uwierzyć i... zamówiłem tylko hyper. Pokrótce chodzi o to, że lepiej dać hyper, bo ma większą wydajność-energię-czy jak to nazwać (poszukam tego postu i wkleję).

Panel od kilku tygodni wisi w boksie 30x30x60 homebox evolution par+ i świeci nad WWxBJ od Babysa. Roślina rośnie niska, gęsta, zwarta, ale... w tym akurat przypadku nie wiem czy to wina/zasługa ledów, bo na oucie z tych samych nasion wyrosły mi najwyżej 60 cm rośliny.
Posadziłem więc Amnesia Haze x Killing Fields, to myślę, że będzie można coś więcej powiedzieć.


Aha, bym zapomniał.
Wszystkie diody to cree i osram (hyper).

Mam w planach (i to raczej szybkich) zrobienie identycznego panela, z tym, że na diodach Helixeon. tu link www.neoled.com.pl/diody_led_helixeon_star.html
Mam ich trochę w kuchni i w akwarium i "na oko" świecą tak samo jak cree, tzn. napierdalają po oczach, że użyję tego staropolskiego określenia. Wiem, wiem, na oko to chłop w szpitalu umarł, ale z charakterystyk w paru miejscach widziałem dane nie różniące się od cree, więc chętnie sprawdzę.


Na pewno warto przyjrzeć się diodom orange, dobrze agent liczy.
Zielone światło dla Pasji -.- Każdy ma swoją namiętność, co zżera mu serce, niby robak miąższ owocu (…). -.- always look for bright side of life
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Edmund Dantes.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Człowiek Nauki Fazy

 

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #24

bardzo ciekawy temat.
czytałem weedzarda ... z jakiegoś anglojezycznego forum że najlepsze ratio jest 1:6 blue : red
bardzo z sensem gadał też marichuanator i inni na kratce że ważne są kolory amber green i uv chyba coś tam jeszcze ... ale takie rzeczy mają sens raczej w większych panelach jak moje 0.1m2

diody helio też nie mają najgorszych parametrów i to w nie chciałbym zainwestować o epistarach również mi się myśli czasem, choć helio raczej najtańsze i chyba parametrowo bogate.

na anglojęzycznych forach ponoć dzieją sie bardzo ciekawe rzeczy z chinczykami czy innymi dziwnymi panelami
w polsce nikt na to nie pozwoli bo każdemu sub zabroni się interesować czymś innym jak super firma 1 generacji i tylko tyle rozumie z jego gadania.
choć ponoć sam ma drógie konto na haszyszu gdzie pokazuje swoje uprawy na ledach... ale wiecie to takie gadanie z bajki jest.

Marysia_Gram a jak byś rozplanował 25x 40 cm :)

ps. i jeszcze dodam że dziwnie sie poukładało na starym forum że wielu co dodało jak poskładali panel i gdzie kupili diody znikali z haszysza... może to mylna spostrzegawczość ale jednak boje się brać heliosy na uprawowy adres... :unsure:
no bo pomyśl ... kupiłeś 60 czerwonych 4 niebieskie 6 białych podałeś adres sklepu..... i jesteś jedyną osobą która kupiła taki zestaw w całym roku rozliczeniowym danego sklepu... a smutni panowie mają to bez pytania o zdanie bez proszenia.
przyjme nasiona. Juanita la Lagrimosa : )
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Człowiek Nauki Fazy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #25

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
F.B.I napisał:
póki co nie mam wolnych funduszy na rozwój i eksperymenty z ledami, nie mniej jednak ciagle sie ucze, z tym ratio to ciekawa rozkmina, jak zakupie radiator to bede działał z tym co juz mam, nadal twierdze ze 90% ratio całego panela red/blue trzeba bedzie dobrac pod katem najlepszej absorbcji przez chlorofil A bo jego proporcja jest kilkukrotnie wieksza wzgledem chlorofilu B, a reszte 10% ratio dobrac dla chlorofilu B, poniewaz te dwa chlorofile maja delikatnie przesuniete względem siebie spektrum absorbcji, ostatnie generacje żarowek mh/hps sa zrobione ze szkła o niskiej zawartosci zelaza i wzbogacone sa dosc ostro w spektrum uv-b kluczowe w ostatnich trzech tygodniach flo, wyraznie zwiekszaja produkcje zywicy, palniki firmy solistek sa dosc drogie ale sa pozytywne opinie o tych palnikach na zagranicznych forach. Napewno panele musza byc dobrze chlodzone, bo ciepła dioda = drastyczny spadek sprawnosci, oko tego nie widzi ale to fakty. Mysle ze istotnym faktem jest tez to ze chlorofil B jest aktywny podczas słabego natezenia swiatła, działa cos na zasadzie turbodoładowania w słabym oswietleniu, wiec nie ma co sie zbytnio skupiac na nim

podsumowujac, jesli bede robił nowy finalny panel, mysle ze bedzie to wygladało tak:

zakładana ilosc diód np.40 na cały panel

- stymulacja chlorofilu A ( 25red 5blue) absorbcja A 430nm i 662nm
- stymulacja chlorofilu B ( 7 orange red 3blue) absorbcja B 453 i 642
- ewntualnie dorzuciłbym kilka uv-b

Co myslicie o tym?.... czy to ma sens czy człkowicie bez?

Mam podobne podejście do sprawy jeżeli chodzi o dobór pod względem absorcji danego chlorofilu przez roślinę i zawsze mam w głowie tą tabelkę a na niej doskonale widać, że szczyt chlorofilu A jest gdzieś w granicy 670nm? A co jest najbliżej z dostępnych diod? 660nm. A jeżeli chodzi o uv-b to ja dałbym je i włączał tylko na koniec flo i to też nie na cały czas świecenia lamy, ale co np. 3 dni zwiększałbym ich długość świecenia, nawet się kiedyś w to zagłębiałem zresztą po jakimś Twoim wątku i znalazłem coś czego za kija nie mogę teraz znaleźć, ale gościu zajebiście rozwinął ten temat - znajdę na pewno tu wrzucę.
Miało być po 7 red i hyper red, ale zamawiałem na dwa razy i przed drugim zamówieniem czytałem post suba i postanowiłem uwierzyć i... zamówiłem tylko hyper. Pokrótce chodzi o to, że lepiej dać hyper, bo ma większą wydajność-energię-czy jak to nazwać (poszukam tego postu i wkleję).

Edmundzie chodzi Ci strumień fotonów?
Marysia_Gram a jak byś rozplanował 25x 40 cm :)

I znów moje piękne malowidła na karteczce :D



+/- 25W bez start na driverach by wyszło, bez zbędnego kombinowanie, ewentualnie radiator mógłbyś dać węższy np 124mm jest u piekarza, ale tak na prawdę co ja Ci mogę powiedzieć? Musisz dobrać ratio i diody pod siebie i pod to co chcesz z niego wyciągnąć.



Sub kilka razy znów jest wspominany i tutaj chciałem też przytoczyć jego słowa i rozkminki bo są ciekawe, ubiorę je tylko w swoje słowa i przykłady bo nie znajdę wątku :)

Takie gdybanie.

Gdyby przed budową panela założyć jaką chcemy mieć roślinę tzn niską krzaczastą, trochę wyższą, mniej krzaczastą itp, itd i do tego dobierać widmo bo przecież ono odpowiada głównie za kształt rośliny a nie plon a dopiero później szukać diod, które by nam odpowiadały o najwyższej wartości strumienia fotonów bo to on odpowiada za późniejszy plon? Postać rzeczy i rozkminka na temat radio i budowy panelu trochę się teraz by zmieniła no nie?

Hmm podsumowując jeżeli chce budować panel dla siebie na dzień dobry lukam jakiego mam boxa, potem jakie chce mieć rośliny w boxie i dobieram ratio pod tą płaszczyzną a na koniec rozkminiam jeszcze, które diody wydajniejsze. Zobaczmy na panele STB, jest w nich dużo niebieskiego/białego i panny zazwyczaj rosną pod nimi niskie i krzaczaste, znajdźmy teraz kogoś z panelem który ma więcej czerwieni i efekt pewnie będzie odwrotny i dlatego też uważam, że świecenie samym białym/niebieskim później niż w 1 tyg życia panny odbija się później na jej kształcie :)

Nie chciałbym też żebyście to co piszę traktowali jako fakty a bardziej przypuszczenia, to tak rozległy temat a ja tak mało wiem, ale może dojdziemy do jakichś wspólnych wniosków :)
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Koza, Człowiek Nauki Fazy

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #26

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Online
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Czytam, czytam i wiem że muszę zmniejszyć ilość niebieskich i białych, bo się krzaczy a nie rośnie.
Agent ciekawe ma podejście do sprawy...

Marysia_Gram napisał:
A jest gdzieś w granicy 670nm? A co jest najbliżej z dostępnych diod? 660nm. A jeżeli chodzi o uv-b to ja dałbym je i włączał tylko na koniec flo i to też nie na cały czas świecenia lamy





A takie uv bym zamontował. 415-435nm
www.maritex.com.pl/pl/shop/item/led-pk2n-3lle-l/29529/29234

Piszesz 670nm?
Doktorec mi sprzedał taką małą nowinkę ;)
CREE wypuścił swoje deep red, bo nie miał. Wszyscy lecieli na osramach. Dziś CREE pozwala nam złożyć panel tylko na ich diodach.
Hypery czy dragony miał do 660nm CREE wyciągnął to do 670nm :)
Więc rezygnuje z Osrama

650-670nm
pl.mouser.com/Search/m_ProductDetail.aspx?Cree-Inc%2fXPEPHR-L1-R250-00901%2f&qs=sGAEpiMZZMu4Prknbu83y72Ew9ifqk5nlFXnUwvNg4RTl8zvPn0j5A%3d%3d
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #27

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
DIESEL napisał:
Czytam, czytam i wiem że muszę zmniejszyć ilość niebieskich i białych, bo się krzaczy a nie rośnie.
Agent ciekawe ma podejście do sprawy...

Marysia_Gram napisał:
A jest gdzieś w granicy 670nm? A co jest najbliżej z dostępnych diod? 660nm. A jeżeli chodzi o uv-b to ja dałbym je i włączał tylko na koniec flo i to też nie na cały czas świecenia lamy





A takie uv bym zamontował. 415-435nm
www.maritex.com.pl/pl/shop/item/led-pk2n-3lle-l/29529/29234

Piszesz 670nm?
Doktorec mi sprzedał taką małą nowinkę ;)
CREE wypuścił swoje deep red, bo nie miał. Wszyscy lecieli na osramach. Dziś CREE pozwala nam złożyć panel tylko na ich diodach.
Hypery czy dragony miał do 660nm CREE wyciągnął to do 670nm :)
Więc rezygnuje z Osrama

650-670nm
pl.mouser.com/Search/m_ProductDetail.aspx?Cree-Inc%2fXPEPHR-L1-R250-00901%2f&qs=sGAEpiMZZMu4Prknbu83y72Ew9ifqk5nlFXnUwvNg4RTl8zvPn0j5A%3d%3d

Na tym wykresie jako punkt graniczny jest pokazany 662nm?

Dokładnie wypuścił już jakiś czas temu w maritexie dostępne pod nazwą photo red :) www.maritex.com.pl/pl/shop/item/nt-1sb22-xpephr14p3/37592/28341

Chodź moment, w sumie te mają zakres fali od 655nm do 660nm, a może tak by zrobić mixa 50/50 wymienionych wyżej diod plus jakiś mały procent zwykłych red? Ciekawe... Oczywiście nie zapominając o niebieskich i białych.


Aaa i jeszcze, mnie znów zastanawia wysokość lampy od panienki, ktoś kojarzy jak obliczyć na jakiej odległości od lampy fale najlepiej się mieszają tzn mają najwięcej z danej fali każdego koloru? Dobrze kminie? :D
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Marysia_Gram.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #28

  • DIESEL
  • DIESEL Avatar
  • Online
  • ... oblany żywicą
  • naturalnie
  • Posty: 3534
  • Zebranych lumenów: 7798
  •  

  •  

Fajny art znalazłem ;)
www.growlike.pro/forum/oswietlenie/202-doswietlanie-roslin

Dopiero teraz trafiłem. Dzięki Mundek ;)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez DIESEL.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Boer Van Oranje

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #29

  • Boer Van Oranje
  • Boer Van Oranje Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Posty: 364
  • Zebranych lumenów: 677
  •  

  •  

www.sklep.sellneo.pl/zasilacz-led-pradowy-mean-well-apc-700ma-16w.html

Ile podepne czerwonych 3w diod 660nm do tego zasialcza? Na co patrzeć?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

LED - idealne ratio 9 lata 4 miesiąc temu #30

  • Marysia_Gram
  • Marysia_Gram Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • Posty: 229
  • Zebranych lumenów: 188
Boer Van Oranje napisał:
www.sklep.sellneo.pl/zasilacz-led-pradowy-mean-well-apc-700ma-16w.html

Ile podepne czerwonych 3w diod 660nm do tego zasialcza? Na co patrzeć?

Napięcie wyjściowe: 9 - 24 V, czyli patrzysz ile ma jedna dioda, dodajesz i tyle :) Pewnie ma coś ok, 2,1 V - 2,3V czyli powiedzmy 10 max 11 takich diod :)

www.elmark.com.pl/pl/sklep/meanwell/serii-apc-1235w

Tutaj o piątaka netto taniej :)
Lubię piersi ( . )( . ) MJ, zabawę, alkohol, dobrą muzykę itp itd ogólnie jestem pierdolonym hedonistą i dobrze z tym mi :)
Ostatnio zmieniany: 9 lata 4 miesiąc temu przez Marysia_Gram.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Boer Van Oranje
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany