Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

nasiona marihuany

 
 
 
 

TEMAT: Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ?

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #1

  • Golas
  • Golas Avatar
  • Offline
  • Indoor Killer
  • Peace & Love !
  • Posty: 7701
  • Zebranych lumenów: 8099
  •  

  •  

Fotoperiod 12/1 !!!


Od jakiegoś czasu wielu farmerów na różnych Forach pisze o stosowaniu systemu oświetlania roślin innym niż dotychczas powszechnie znane, czyli 12/1.
Oznacza to, że świecimy 12h ... po czym oświetlenie wyłączamy na 5,5h, aby znowu zaświeciło na 1h i zgasło po tym czasie na kolejne 5,5h (inaczej 12h dnia, 5,5h nocy, 1h dnia, 5,5h nocy).
System ten był komercjalnie stosowany już w latach 80tych. Obecnie wiele domowych upraw zaczyna korzystać z tego sposobu oświetlania.

Oryginalny tekst na temat systemu oświetlenia 12/1 został opisany w magazynie „Skunk”.
Poniższa treść jest tłumaczeniem oryginału przez Użytkowników Forów tematycznych.
Dodatkowo pozwoliłem sobie na kilka poprawek.

Konopie Indyjskie tak naprawdę potrzebują jedynie 13 godzin ciągłego oświetlenia, aby pozostały w fazie wegetacji. System stosowany przy uprawie INDOOR 18/6 stresuje uprawiane rośliny. Rosnące na zewnątrz rośliny praktycznie nigdy nie zażywają kąpieli w promieniach słonecznych przez tak długi okres.
Pamiętajmy zatem, że Konopie to rośliny rosnące w naturalnych warunkach, a my tylko je próbujemy „udomowić”.
Starając się uprawiać rośliny pod lampami różnego rodzaju, powinniśmy dołożyć starań, aby miały jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki.
Żadna z rosnących roślin w Afryce czy Ameryce Południowej nie ma do dyspozycji 18 godzin słoneczka.
Więc możecie wniosek wyciągnąć z tego sami.

Dzięki oświetleniu 12/1 rośliny pozostają w ciągłym okresie wegetacji, a ta jedna godzina ciemności ma największe znaczenie.
Dzięki tej manipulacji roślinie „restartuje” się zegar biologiczny, który ma wpływ na wegetację i kwitnienie.
W ten sposób nasze podopieczne pozostają cały czas w okresie wegetacji.
Osobiście uważam, że ma to wielkie znaczenie i warto stosować ten rodzaj oświetlenia.

Jak rośliny reagują na ten system oświetlenia ?

Praktycznie natychmiast możesz to zauważyć spoglądając na swoje ukochane roślinki.
Mając więcej czasu na odpoczynek potrafią w krótkim okresie potroić swój przyrost, a dzięki temu zyskać można więcej odrostów. Zachodzi szybsza przemiana substancji w roślinach i dzięki temu można bez treningu uzyskać zadowalający wynik końcowy.
Stosując dodatkowo normalny trening typu TOPIG, FIM, LST otrzymasz wyjątkowy plon i wcale nie trzeba używać oświetlenia 18/6, aby uprawiać szybciej i lepiej.
Sumując to wszystko ... otrzymujecie rewelacyjne wyniki końcowe, oszczędzacie sprzęt i jego eksploatację i co ważne, mniejszy rachunek za prąd !

Dodatkowo kilka praktycznych porad:

Zaleca się, aby w trakcie fazy kwitnienia, czyli FLO nigdy nie korzystać z oświetlenia 12/12 (12h dnia i 12h nocy). Sugeruje się rozpoczynanie tej fazy od 11h oświetlenia i 13h ciemności.
Rośliny rosnące na wolnym powietrzu każdego dnia otrzymują coraz mniej słońca i powinno odwzorować się ten system w uprawie po lampami.
Przez pierwsze 2 tygodnie po przełączeniu na kwitnienie (FLO) można korzystać z systemu 11/13, a kolejne 2 tygodnie przełączyć na system 10,5/13,5 ... spoglądając dalej ustawiamy następne 2 tygodnie 10/14 i potem 9,5/14,5, a na samym końcu stosujemy 9/15.
Czyli co dwa tygodnie zmniejszamy czas oświetlenia o pół godziny, a w zamian roślinki otrzymują 0,5h snu więcej.

Nasze ukochane, Cannabis są roślinami rosnącymi wolno na świeżym powietrzu pod naturalnym słoneczkiem i powinniśmy jak najbardziej stworzyć im w pomieszczeniach uprawnych podobne warunki.
Stosując systemy 18/6 jak i 12/12 możemy być pewni, że jedyną korzyść mają z tego firmy energetyczne, które zdzierają za energię olbrzymie pieniądze.
Oświetlenie 12/1 daje nam sporą oszczędność, która może sięgać 50% , co pozwoli nam za zaoszczędzone pieniążki odpalić kolejny projekt.

Może i 12/1 nie jest do końca odzwierciedleniem naturalnego oświetlenia, ale ma w sobie potencjał, który został opisany powyżej.
Trzeba też zwrócić uwagę na wielu farmerów stosujących ten system, którzy osiągają wspaniałe wyniki.
Ta metoda oświetlania najbardziej rozpowszechniona jest w śród hodowców na zachodzie i jeden z nich uzyskiwał przez 2 lata większe plony stosując system 12/1, a sprawdzał go na samych klonach.

To chyba na tyle .... :evil:

Ja dodam jeszcze od siebie, że stosowałem ten system kilka razy i nigdy się nie zawiodłem. :)
Obecnie w projekcie też jest on odpalony ...
Poniżej zamieszczam roślinki, które rosły pod tym oświetleniem.

Pozdro B)
Golas

















Żyjemy aby Doświadczać !
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś Sam !
Rośliny to nie maszyny !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

 
 
 

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #2

  • Whisky Haze
  • Whisky Haze Avatar
  • Offline
  • ... na WEG'u
  • Amator
  • Posty: 103
  • Zebranych lumenów: 280
  •  

  •  

Zobaczymy jak mi pojdzie, niedlugo rusze.
Jak cos to serdecznie zapraszam! :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #3

  • AS
  • AS Avatar
  • Offline
  • Junior Moderator & Redaktor
  • Posty: 1594
  • Zebranych lumenów: 5365
  •  

  •  

sam używam tego FP z powodzeniem już od kilku grow i nie będę już świecił tradycyjnie,bo po prostu nie widzę takiej potrzeby.
na początku martwiłem się że jakoś będzie może wolniej rosło,że plony będą mniejsze itp,ale porównując z innymi roślinami nie zauważyłem różnicy :woohoo: .
do plusów należy dopisał możliwość zrobienia "resetu" przy pomocy dużo słabszej lampy np. zwykłej clf,mniejsze problemy temperaturowe w okresie letnim,oczywiście przy wcześniejszym rozplanowaniu całego projektu no i używając 12/1 idą mniejsze ilości prądu przez co nasza uprawa staje się trochę bardziej przyjazna ekologicznie :blink:

same plusy,polecam bardzo ten fotoperiod.
pozdro
Smoke More Weed
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Mojaganda

 

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #4

  • Anaconda
  • Anaconda Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Cannabis Adventures
  • Posty: 1929
  • Zebranych lumenów: 5223
  •  

  •  

Ja tez uzywam tego shematu 12/1.Polecam jezeli chcecie troche kaski zaoszczedzic.
Przy tamim naswietlaniu wydawalo mi sie jakby panny lepiej krzaczyly.

godny polecenia
Brawo G
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #5

  • guruganja
  • guruganja Avatar
  • Offline
  • ... indukujący
  • GANJA ACKBAR
  • Posty: 242
  • Zebranych lumenów: 489
  •  

  •  

Rowniez i u mnie ten fotoperiod zagoscil i musze sie podzielic przemysleniami na jego temat , mianowicie :

-gdyby nie za niska wilgotnosc w fazie weg podejzewam ze bylo by u mnie idealnie tak to mialem przychamowane (poprawie to w nastepnym grow)

-rownoczesnie mialem 4 x AF ktore zaczely kwitnac przy zarowce MH , z gory mialem na nie wyjebane takie sieroty , nie bylo z nich wiele , ale nie to jest wazne wazne jest to ze sie nie "pohermily" z kazdej mialem po ok 3-4g . Podejzewam ze gdyby byly priorytetem u mnie to wynik bylby zadowalajacy i 12/1 nie mialo by zlego wplywu na roslinki typu AF (moje przypuszczenie po 1 probie)

- kolega mial ostatnio 6x AF na 12/12 i doszlismy do wniosku ze wynik 109g jest conajmniej zadowalajacy i wyrzucilismy z glow fotoperiody inne niz 12/1(z cala jego procedura) pelnysezon i 12/12 przy AF

Tak jak wyzej pisali jest to nabijanie kasy energetyce , ja dochodze do takiego rozwiazania krucej swiece = zakupuje mocniejsza lampe , to rozwiazanie da lepsze efekty niz swiecenie mniejsza lampa przez 18/6 , dlatego jestem i bede zwolennikiem krotszych fotoperiodow , bardziej zblizonych do naturalnych

Pozdro :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: OGskunman

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #6

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

I to mnie wlasnie interesowalo.
Duzo sie mowi o 12/1 ale to nie przedstawia w pelni cyklu oswietlenia.
mam rozumiec ze ...
(inaczej 12h dnia, 5,5h nocy, 1h dnia, 5,5h nocy). i znow 12h dnia 5,5h nocy 1h dni i 5,5h nocy i tak na okraglo??
Dla mnie ten cykl oswietlenia jest bardzo wazny bo ograniczy w duzym stopniu zluzycie kw/h niz w cyklu 20/4 czy 18/6 wiec rachunek za prad zncznie spadnie tak samo jak zluzycie kw/h a moj dom potrafi sporo wygenerowac kw/h w ciagu 2 m-ca

Przystepuje do tej metody oswietlenia bo widze w tym ogromny potencjal.
Zawsze tez zatanawialem sie dlaczego swieci sie np 20/4 czy 18/6 skoro nigdzie tak dlugo nie trwa dzien a rosliny rosna jak na drozdzach.
Dzieki za posta! Naprawde wartosciowy temat i diametralnie zmienia moj punkt widzenia uprawy indoor.
Czekam na kolejne takie posty i tematy.
Rachunek za prad napewno bedzie mniejszy co da mi oszczednosc a kw/h swiecenia u mnie to az 62gr! wiec do najtanszyc nie nalezy ta tawka.
Ostatnio zmieniany: 10 lata 5 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Bongjour, AS

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #7

  • AS
  • AS Avatar
  • Offline
  • Junior Moderator & Redaktor
  • Posty: 1594
  • Zebranych lumenów: 5365
  •  

  •  

dobrze rozumiesz :smoke:
Smoke More Weed
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Gandzia

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #8

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

always stoned napisał:
dobrze rozumiesz :smoke:
Dziki za upewnienie mnie w tej mysli.
Panowie macie nowego bywalca tego forum.

Jeszcze jedno pytanie ...
Czy zamiast 12/1 nie moglobybyc 13/11? bo suma dnia i nocy tyle da wiec samo sie nasuwa na mysl? czy to zupelni zmieni sens ?
Ostatnio zmieniany: 10 lata 5 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #9

  • Gandzia
  • Gandzia Avatar
  • Offline
  • ... na FLO
  • Exodus Kush
  • Posty: 340
  • Zebranych lumenów: 392
  •  

  •  

Wiec jak panowie,13/11 to odpowiednik 12/1?
Ostatnio zmieniany: 10 lata 5 miesiąc temu przez Gandzia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Otrzymany Lumen od: Gandalf

Czy Fotoperiod 12/1 jest przyszłością ? 10 lata 5 miesiąc temu #10

  • 4Elements
  • 4Elements Avatar
  • Offline
  • ... oblany żywicą
  • Słońce srogo smaży
  • Posty: 762
  • Zebranych lumenów: 1281
  •  

  •  

GandziaForewer

13 światła / 11 nocy to raczej na kwitnienie

12 światła 5.5h nocy 1h światła 5,5h nocy - cała doba i zauważ że również tutaj jest 13h światła na dobę ale w taki sposób nie pozwalasz roślina na indukcje czyli pozostaja one w fazie wegetatywnej gdyż zakłócasz im noc

gdy zrobisz 13 światła / 11 nocy to praowpodobonie rośliny zaczna indukowac ( przejście z fazy weg do fazy flo - kwitnienie

czyli to zupełnie inne rzeczy BRO

reasumujac tak traci to całkowicie sens w tym przypadku
Ostatnio zmieniany: 10 lata 5 miesiąc temu przez 4Elements.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: AS

Polecane Sklepy

HEMP.pl - growboxy, lampy, nawozy do uprawy roślin

Nasiona Marihuany